Hodně nepovedený zápas odehráli basketbalisté Prostějova ve 13. kole první ligy. Na domácí palubovce přivítali v dohrávce celek Basket Brno U23 a prohráli vysoko 60:96, když především ve druhé a třetí desetiminutovce na svého soupeře hlavně v obraně nestačili.

Začátek střetnutí přitom nebyl z pohledu domácích vůbec špatný. Orli několikrát vedli, ve 4. minutě to bylo dokonce 11:7 po trojce Dokoupila. Brno sice po sérii osmi bodů otočilo výsledek, do většího trháku se ale nedostalo. Po další trojce Rytíře Prostějov prohrával na začátku deváté minuty pouze 16:17 a výsledek vydržel až do konce čtvrtiny, protože střelcům obou týmů se v koncovce nedařilo.

Na začátku druhé části se rozstřílel hostující Kubín, který dal prvních šest bodů této pasáže. Jeho snažení téměř okamžitě podpořil Křivánek a Svoboda a v 15. minutě Hanáci rázem prohrávali 18:30 a jejich ztráta v dalších minutách ještě narůstala. Chvílemi Brno vedlo až o 19 bodů a na 29:46 upravil až v závěru z trestných hodů Dokoupil.

Ve 23. minutě ještě Rytíř stáhl prostějovskou ztrátu na čtrnáct bodů, Brno ovšem rychle zareagovalo a po přesných střelách z dálky a precizně zakončených nájezdech opět soupeři rychle odskočili. Prostějov se sice někdy prosadil v útoku, pod vlastním košem ale zaostával, čemuž odpovídal výsledek 46:74 po třiceti minutách.

V závěrečné pasáži sice hosté ubrali, přesto vyhráli i čtvrtou pasáž střetnutí, tentokrát o osm bodů. Koncovku už dohrávali mladíci ze střídaček. Také proto se prosadili téměř všichni hráči. Mezi střelce se zapsalo jednadvacet basketbalistů, bez bodu zůstal pouze domácí Varsík.

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ ČR, SKUPINA VÝCHOD – 13. kolo

BCM Orli Prostějov – Basket Brno U23

60:96 (16:17, 29:46, 46:74)

Sestava a body Prostějova: Dokoupil 16, Rytíř 11, Slavík 6, Sabol, Havel 5, Jenčík, Schneider 4, Kalisz 3, Malčík, Klepač, Komárek 2, Varsík¨

Nejvíce bodů Brna U23: Kubín 18, Koulisianis 14, Koročenko 11, Houzar 10

Trojky: 6:6. Fauly: 26:19. Trestné hody: 8/15:28/38. Doskoky: 32:47.

HLAS TRENÉRA

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Věřili jsme, že odehrajeme vyrovnané utkání, platilo to ale pouze v první desetiminutovce. V průběhu zápasu musel brzy odstoupit Adam Klepač, Radim Havel rychle nasbíral tři osobní chyby. Hodně věcí nevyšlo, soupeř se naopak dostal do tempa a využíval výškovou převahu. Byl lepší na doskoku, získával opakované střely nebo fauly a trestné hody. Od druhé čtvrtiny jsme nestíhali.“

1. liga basketbalistů, skupina Východ

Ostatní výsledky 14. kola: Zlín – Svitavy 40:101 (10:22, 23:40, 36:71). Nejvíce bodů: Nádeníček 10, Szarowski 9, Nehoda 8, Vošlajer 7 – Slezák 24, Jansa 23, Jurka 18, Hlobil 12 * Nový Jičín – Ostrava 101:93 (26:25, 74:44, 68:64, 89:89). Nejvíce bodů: Týml 39, Prošek 16, Jakubu 9, Snopek 9 – Voráč 25, Jakel 23, Stehlík 15, Pavelek 13 * Brno U 23 – Vysočina 80:53 (19:13, 41:25, 54:35). Nejvíce bodů: Šulc 16, Strašák 15, Kotorchenko 10, Svoboda 8 – Plešingr 20, Bačík 10, Číha 9, Šeda 8 * Opava – Olomouc odloženo * BK VIVIDBOOKS Pardubice – BCM Orli Prostějov přeloženo na 22. ledna 2023

10. Ostrava     13        1          12        1 005:1 115    14

Dohrávka 11. kola, středa 4. ledna 2023, 18.15 hodin: Snakes Ostrava - BK VIVIDBOOKS Pardubice

15. kolo, pátek 6. ledna 2023, 19.30 hodin: Svtitavy - Olomouc (neděle 8. 1., 17.00), Ostrava - Vysočina (neděle 8. 1., 17.00), Prostějov - Zlín (19.00), Opava „B“ - Nový Jičín, Pardubice - Brno U23