Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 20.9.2018
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Exkluzivní a bezprostřední interview s čerstvým Králem Majálesu 2012, Janem Vlachem.

Osobnost 19_tydneProstějov - V pátek 4. května probíhal již tradiční svátek studentů Majáles. Sedmého ročníku se zúčastnil rekordní počet studentů, dokonce se zapojili i studenti z menších škol, které v předchozích letech nebyly moc vidět. Studenti středních škol se tak vydali průvodem, který ukončili ve Smetanových sadech. Zde pak jednotlivé školy předvedly své kolektivní vystoupení, jemuž následovalo vyhlášení krále nebo královny Majálesu 2012 a korunovace starostou města Prostějova, který předal obrovský klíč od města.
Králem Majálesu 2012 se stal student druhého ročníku Cyrilometodějského gymnázia Jan Vlach, který porotu, ale i diváky okouzlil svým perfektním pantomimickým vystoupením. Co se chystá nový král Majálesu změnit? Co soudí o ostatních kandidátech na krále Majálesu? Zná vůbec nový král historii tohoto studentského svátku? Odpovědi na tyhle a další otázky naleznete v následujícím interview…

mikrofonČekal jste, že budete král? Máte radost?

„Mám radost, přímo obrovskou. Spolužáci mi říkali, že určitě vyhraju, ale já jsem tomu příliš nevěřil. V koutku duše jsem sice tiše doufal, že vyhraju, ale nečekal jsem to. Konkurence byla veliká, ale o to větší radost z výhry mám. Byl to úžasný pocit stát na podiu před ostatními studenty, kteří mi fandili a tleskali. Za to jim moc děkuji!“

mikrofon Jak se nápad na klauna zrodil?

„Nápad se zrodil na studentské radě CMG. Návrhů na kostým bylo více, ale abychom se shodli, nechali jsme hlasovat všechny vyšší třídy gymnázia a klaun nakonec vyhrál. Minulý rok jsme na Majálesu vystupovali jako kostičky Lega a nevyhráli jsme. Od té doby jsme přemýšleli, čím bychom zaujali. Návrhů bylo hned několik, tak například: Cigarety se zapalovačem, láhev od Coca Coly nebo retrostyl, ale klaun to prostě vyhrál.“

„Majáles je vlastně průřez bojem i zábavou, na jedné straně se bavíte, ale na druhé straně se co nejlépe snažíte obhájit vaši školu. Je to příjemný odpočinek od každodenních školních starostí.“ Říká král Majálesu Jan Vlach

mikrofon Honzo, co vás vedlo k tomu, přihlásit se do volby krále Majálesu?

„Jsem soutěživý typ a volba krále Majálesu mě lákala. Protože jsem předseda studentské rady, byla to vlastně moje povinnost, které jsem se s radostí zhostil. Je to čest, takhle bojovat za naši školu. Mým cílem bylo CMG vyzdvihnout, což se mi doufám povedlo. Jsem rád, že jsem konečně odstartoval éru, kdy se na výsluní dostala i naše škola, oproti předchozím rokům, kdy o nás nebylo příliš slyšet. Budu rád, když se takhle naše škola prosadí i příští rok.“

mikrofon Stal jste se králem Majálesu…Co to pro vás znamená? Zodpovědnou funkci nebo spíše recesi...

„Je to hlavně odměna za moji snahu a píli. Jedním slovem, je to pocta. Vážím si toho, že zrovna já jsem byl z tolika studentů zvolen králem Majálesu. Beru to jako zodpovědnou recesi, ale i funkci. Doufám, že tuto funkci budu vykonávat tak, jak se sluší a patří, a hlavně tak, jak se ode mě očekává.“

mikrofon Teď jste u moci, takže co byste chtěl jako král změnit?

„Rád bych se soustředil na větší propagaci názoru studentů a hlavně, aby byla jejich názoru přikládána větší váha, protože my jsme přeci budoucnost. Pokud to bude třeba, půjdu na Magistrát města Prostějova a budu obhajovat názory studentů. Kdybych měl tuto možnost již dříve, rozhodně bych se angažoval za záchranu našeho KaSCentra.“

mikrofon Proč si myslíte, že porota vybrala právě vás, čím jste ji podle vašeho názoru zaujal?

„Snažil jsem se být originální, často jsem mával do publika a reagoval na jeho odezvy. Na porotu jsem jako klaun asi působil sympaticky, také moje vyjádření a ztvárnění klauna bylo možná to, co porotu zaujalo. Králem Majálesu by měl být někdo, kdo zaujme především svou osobitostí, o což jsem se snažil.“

mikrofon Co soudíte o ostatních kandidátech na krále a královnu? 

„Některé vystoupení bylo nápadité a originální, jiné zase nápadité, ale už méně originální. Všechna vystoupení jsem neviděl, ale z těch, které jsem viděl, mě nejvíce zaujal Šmoula a jeho skupina. Jejich vystoupení se mi moc líbilo, maska byla sice jednoduchá, ale výstižná a hlavně oceňuji projev hlavního Šmouly, který byl hodně motivační. Pak mě zaujala maska zebry, ale zde jen ta maska, protože svou osobitostí se příliš nepředvedla, stejně tak i vystoupení Michaela Jacksona.“

mikrofon O čem je podle vás Majáles?

„Především je to studentský svátek, takové oslavení studentského života. Majáles je vlastně průřez bojem i zábavou, na jedné straně se bavíte, ale na druhé straně se co nejlépe snažíte obhájit vaši školu. Je to příjemný odpočinek od každodenních školních starostí. Každý rok se tu můžu setkat se známými, které běžně přes rok nevidím. Máme tak alespoň čas si konečně popovídat.“

„Králem Majálesu by měl být někdo, kdo zaujme především svou osobitostí, o což jsem se snažil.“ Vysvětlil Jan Vlach 

mikrofon Víte něco o historii tohoto „studentského svátku“?

„Z internetových zdrojů jsem se dozvěděl, že historie Majálesu sahá až do středověku, ale opravdová velkolepost májových oslav dosáhla svého vrcholu až za počátků první republiky. Pak se oslav ujali komunisté, kteří je bedlivě kontrolovali. Pokud si dobře pamatuji, tak králem Majálesu byl dokonce zvolen i slavný americký básník Allen Ginsberg, kterého kvůli nepřizpůsobivému chování z Československa nakonec vyhostili.“

mikrofon Tak to bylo na jedničku (úsměv). Můžete nám na závěr našeho rozhovoru prozradit, jak bude probíhat následující oslava?

„Se spolužáky vítězství oslavíme tak, že si dáme dort, který jsme vyhráli. Bohužel se na majálesové oslavě nemohu příliš zdržet, protože mě čeká trénink a také mí spoluhráči, kteří jsou zvědaví, jak jsem nakonec dopadl. Uzavřeli jsme totiž sázku. Pokud vyhraju, budu hrát fotbal v klaunovském oblečení. Jinak nějaká oslava mého vítězství proběhne i v rodinném kruhu, protože velký podíl na mojí výhře má i maminka, která mi s kostýmem moc pomáhala, za to jí děkuji! Na závěr bych chtěl poděkovat také všem, kteří mě podporovali. Děkuji!“

Kdo je Jan Vlach

Student sexty (druhého ročníku) Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově, kde je také již druhým rokem předsedou studentské rady. Pochází z Krumsína, ale v Prostějově tráví většinu času. Již jedenáctým rokem hraje fotbal a nyní za 1.SK Prostějov. Po dokončení gymnázia uvažuje o studování oboru architektury nebo tělovýchovy. Mezi Honzovy koníčky patří sport, malování, cestování a angličtina, ve které se rád zdokonaluje. Rád objevuje kulturu cizích zemí a plánuje výlet do USA. Sám sebe označuje za soutěživý typ, a tak pro něj nebyl žádný problém, přihlásit se do soutěže o krále Majálesu, kterou nakonec jednoznačně vyhrál.

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • koselec n h
  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments