Pár labutí před několika dny přišel o tři ze svých letošních potomků, o čemž Večerník informoval již v minulém čísle jako první. Informace o úhynu malých labuťátek vyvolala nejen na sociálních sítích ostrou diskusi. Utkávají se v ní obhájci verze o otravě postřikem se zastánci teorie viny tzv. krmičů, kteří vodním ptákům servírují nevhodné krmení.

Je tu rovněž málo zmiňovaná možnost, že mláďata podlehla bakteriální nákaze. Kde je pravda, prokáže pitva, kterou nechal Magistrát udělat. Její výsledky v době uzávěrky tohoto vydání nebyly ještě známy.

 

Nešťastné události se intenzivně věnuje náměstkyně primátora Marcela Župková. „V den, kdy uhynula dvě mláďata, jsem se kontaktovala s paní Kňourkovou ze záchranné stanice v Němčicích nad Hanou. Ta se spojila s odborníky přes vodní ptactvo a sdělila mi, že podle jejich názoru je málo pravděpodobná varianta otravy pečivem. Přiklání se spíše k virové nákaze,“ vysvětlila Večerníku náměstkyně.

Odchyt zbývajících mladých ptáků by nebyl problém, horší je to s rodičovským párem. Případný odchyt a přemístění do jiné lokality nejsou možné z mnoha důvodů, mimo jiné proto, že jsou velmi agresivní. Tělíčko jednoho z mrtvých labuťat převezli strážníci do Olomouce. Pitva ve veterinárním ústavu by měla přinést konečný verdikt.

Náměstkyně Župková se následně postarala o instalaci plného tuctu cedulí se zákazem krmení a také vyžádala pomoc Městské policie. „Navýšili jsme počty kontrol v okolí městského rybníka. Při nich dohlížíme a zaměřujeme se na dodržování veřejného pořádku. Tím je i krmení vodního ptactva nevhodnými potravinami,“ potvrdila informaci Tereza Greplová, vedoucí prevence kriminality Městské policie Prostějov.

Házení potravin do vody, ukládání zbytků jídel na břeh by podle ní mohlo být posuzováno jako protiprávní jednání znečištění veřejného prostranství. Rybník ani jeho okolí nejsou obvyklá místa, kde by se měly zbytky jídla ukládat. „Za takový přestupek lze ve správním řízení uložit pokutu do výše 20 tisíc korun. Je-li spáchán opakovaně po nabytí právní moci rozhodnutí o přestupku podle stejného odstavce, lze uložit pokutu do třiceti tisíc korun,“ přidala Greplová varování.

Tato kauza se nakonec dostala i na pořad úterního jednání prostějovského zastupitelstva (podrobné zpravodajství čtěte na dvoustraně 16-17 – pozn.red.), neboť městem se začaly šířit nejrůznější dezinformace. Ty navíc ještě nafukovala část zastupitelů. Někteří opozičníci jsou totiž přesvědčení, že za úhyn labutí mohou chemické postřiky prováděné magistrátem v okolí rybníka. „U rybníka se objevila cedulka, která oznamovala, že postřik byl proveden! Chtěla bych vědět, jak to vlastně chodí,“ ozvala se činitelka z hnutí Na rovinu!. „K úhynu malých labutí v Drozdovicích bohužel skutečně došlo, ale okolo tohoto neštěstí se vyskytly naprosto nehorázné diskuse na sociálních sítích. Třeba paní Jaňourová několikrát zveřejnila, že labutě zahynuly vlivem použití Roundupu na likvidaci plevele. To ale v žádném případě nemůže být pravda, žádný chemický postřik se v okolí zmíněného rybníka kvůli dešti nekonal! My jsme udělali ve vedení města všechno, abychom podobným věcem zabránili,“ ujistila znovu Marcela Župková, náměstkyně primátora pro životní prostředí v Prostějově.