Nejlepším možným způsobem ukončili basketbalisté Prostějova čekání na první vítězství v nové prvoligové sezóně. V Čajkaréně v úvodním hanáckém derby soutěžního ročníku deklasovali domácí Basketbal Olomouc 116:78, když rozhodli už do pauzy, v níž vedli o propastných třicet bodů.

Už sám začátek střetnutí 4. kola východní skupiny 1. ligy mužů naznačil, že se série porážek z úvodu soutěže nebude prodlužovat. Orli hráli rychle a kolektivně a získali rychle náskok pěti bodů. Olomouc sice snížila na 6:7, blíže se však nedostala. Po pěti minutách už hosté vedli 13:8 a o tři minuty později už natáhli svůj náskok na deset bodů – 23:13. Toto vedení udrželi až do konce čtvrtiny (28:18) a měli našlápnuto k cennému úspěchu.

Domácí si s nadšeným výkonem protivníka vůbec nevěděli rady. Nebyli úspěšní při bránění prostějovských střelců z dálky, pod košem prohrávali souboje na doskoku. Řadu košů Orli zaznamenali po opakovaných střelách a rozdíl mezi soupeři se zvyšoval každou minutou. V polovině druhé čtvrtiny Olomouc prohrávala 24:49, ani za tohoto stavu hostující výběr nepolevil a trestal téměř každé zaváhání. V poločase Prostějov vedl 61:31 a jeho sok byl zralý na ručník.

Do třetí desetiminutovky vstoupili svěřenci Michala Pešty sérií sedmi bodů v řadě a také v následující pasáži v Čajkaréně naprosto dominovali. Menší problémy měli pouze při bránění Zdravkoviče, který se několikrát prosadil při zakončení a v utkání zaznamenal 21 bodů. Přes jeho snahu šli Orli za výrazným vítězstvím a už ve 28. minutě tak mohl Nosek své spoluhráče povzbudit hláškou, že se hraje na stovku. Deset minut před koncem to byla za stavu 83:51 naprosto reálná meta.

Přestřelka v poslední čtvrtině přinesla dohromady rovných šedesát bodů. Pověstná „stovka“ padla na konci 35. minuty po trestných hodech Adama Klepače, rozjetí Orli ani za tohoto stavu nepolevili a povedené představení si užívali až do konce utkání, v němž se do střelecké listiny, až na Sabola, zapsali všichni hráči.

HLAS TRENÉRA

Michal Pešta – BCM Orli Prostějov:

„Olomouc nastoupila bez Dominika Žáka a Erika Klepače, s nimi by to byl jiný zápas. Ale to nesnižuje náš výkon. Dali jsme si za cíl bojovat celý zápas a na nic se neohlížet, protože týmy, které jsou oslabené, často odvedou skvělou práci. To se povedlo. Měli jsme jediný krátký výpadek během třetí čtvrtiny, kdy jsme na chvíli přestali bránit. Ale to se rychle spravilo. Kluci byli pořád nebezpeční, kolektivním výkonem se dostávali do snadných pozic a k otevřeným střelám. Měli jsme třiatřicet asistencí, to je skvělé číslo. Všichni odvedli dobrou práci a vítězství si zasloužili.“

KUPON:

1. LIGA BASKETBALU, SKUPINA VÝCHOD – 4. KOLO

Basketbal Olomouc – BCM Orli Prostějov

78:116 (18:28, 31:61, 51:83)

Nejvíce bodů Olomouce: Zdravkovič 21, Srník 18, Olbort 17

Sestava a body Prostějova: A. Klepač, Nosek 32, Kaštil 15, Havel Komárek 9, Slavík 7, Kalisz 6, Varsík 4, Schneider 2, Sabol. Trenér: Michal Pešta

Trojky: 10:17. Fauly: 18:16. Trestné hody: 12/14 – 13/23. Doskoky: 36:46.

1. BASKETBALOVÁ LIGA, SKUPINA VÝCHOD

Ostatní výsledky 4. kola: Fastav Zlín – BASKET Brno U 23 89:78 (20:25, 49:37, 57:54, 73:73), Nový Jičín – BK VIVIDBOOKS Pardubice 84:73 (24:25, 46:41, 73:58), Královští sokoli – Tuři Svitavy 95:93 (27:25, 51:54, 70:78), Snakes Ostrava – Opava B 90:107 (25:21, 50:55, 69:92).

10. Prostějov 4          1          3          283:342          5

5. kolo, pátek 13. října, 19.00 hodin: BCM Orli Prostějov – Nový Jičín, Pardubice – Snakes Ostrava, Opava B – Fastav Zlín (19:30), Tuři Svitavy – Olomouc (neděle 15. 10., 17:00), Brno U 23 – Královští sokoli (neděle 15. 10., 17:30)