Dobré odpoledne, dnes je neděle 18.11.2018
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

PROSTĚJOV Zavřete oči, odcházím! Ano, známou hláškou herce Oldřicha Nového se v tomto vydání loučíme se seriálem rozhovorů s významnými postavami veřejného života, který nese název „NA ROVINU“. Děje se tak uprostřed jedenáctého kolečka, kdy nejprve zpovídáme radní, následně podnikatele, nadšence z kulturního či společenského děn (dnešní díl) a na závěr respondenta ze státní správy policie či justičních orgánů. Netřeba se však děsit, je to loučení dočasné, na podzim jsme na stránkách Večerníku s oblíbenou rubrikou zpět.

Na prknech, co znamenají svět, se pohybuje už několik let a divadlo dokonce i vystudovala. Jak sama říká, není to práce pro každého, ale pokud je tomu člověk oddaný, stojí to za to. Jako součást tvůrčího týmu se stará o výrobu kostýmů a jevištních dekorací, které jsou nezbytné pro celkový dojem z představení. Jak se někdo s láskou pro divadlo může stát součástí tohoto světa, se Večerník ptal Terezy Tylové (na snímku), členky olomouckého divadla Tramtarie.

* Jak se člověk dostane k takovému druhu práce?
„Asi někdy lehce, někdy těžce. (smích) Já studovala v Olomouci divadelní vědu, takže mám k divadlu blízko už hrozně dlouhou dobu. Navíc mezi mé koníčky patří šití šatů a podobných věcí, což už není od kostýmů daleko. V divadlech teď podle mě bývá nedostatek lidí, není to povolání, ve kterém člověk vydělá miliony. Musí pro to mít velkou vášeň a zápal, jinak to ani nejde dělat.“
* Pracovat v divadle asi není nejlehčí práce...
„Je to hodně náročná práce. Potřebuje plné nasazení, kreativní myšlení a zabere spoustu času. Na druhou stranu mě to nesmírně baví a vybrala jsem si to proto, jelikož skrze vytvořené kostýmy můžu vyjádřit sebe samu. Ale není to jen o kostýmech, to je jen jedna část, která s těmi dalšími vytvoří něco krásného, co dává smysl.“
* Vaše divadlo vystoupilo i u nás na Wolkrově Prostějově. Jak se vám festival líbil?
„To je pravda. Přijeli jsme s pohádkou Terezka a kouzelné autíčko a myslím, že malí diváci, co přišli, si to užili. Máme v repertoáru několik pohádek, ale vybrali jsme tuhle, protože soubor ji rád hraje a je to pohádka o vznikajícím přátelství a vzrušující cestě. Je to plné fantazie. Jinak Wolkrův Prostějov je svým konceptem určitě zajímavý festival. Nebyla jsem na soutěžních recitacích, ale doprovodný program je parádní. Objevila se tu některá velká jména jako Lukáš Hejlík nebo divadlo z Plzně, kde režíruje Marek Němec.“
* Co byste poradila dalším lidem, kteří by se chtěli ve svém životě zabývat divadlem?
„Nejprve asi ať si to pořádně rozmyslí. Myslím, že to není práce pro každého, ale určitě to stojí za to. Je to o vytváření hodnot a něčeho, co lidi osloví a něco v nich zanechá. Proto se to nesmí dělat jen napůl. Bylo by to poznat, protože diváci, co chodí do divadla, bývají všímaví. Myslím, že lidi, co rádi chodí do divadla, jsou podobní těm, co ho dělají. Člověk hlavně musí mít otevřenou mysl.“

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments