Dobré ráno, dnes je středa 19.9.2018
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Nejen z pozice šéftrenéra dohlíží na prostějovské basketbalové naděje Peter Bálint (na snímku). Jako hlavní kouč vede prvoligový výběr a tým U19, je asistentem u kadetů do 17 let a současně se stará i o nejmladší hráče v přípravce a nejmladších kategoriích. „Práce je hodně. V hale jsem prakticky celý den, ale jinak to nejde,“ nestěžuje si Bálint.

* Nejvíce je vidět na tým do 23 let, který bojuje ve druhé nejvyšší domácí soutěži. Co říkáte výsledkům mladých hráčů mezi zkušenými seniorskými harcovníky?
„Podařilo se nám vylepšit výsledek z minulé sezóny. Nehráli jsme v nadstavbě o záchranu, to je určitě úspěch. Ve skupině o sedmé až dvanácté místo jsme navíc odehráli kvalitní zápasy a to mladým hráčům jenom prospěje. Osobně mě těší, že se v sestavě prosazovali i junioři. Využili šanci a sbírali cenné zkušenosti.“
* Nejvyšší soutěže hrají týmy do 19, 17 i 15 let. S jakými ambicemi?
„Ve všech třech kategoriích jsme ve hře o postup do play-off. Kadeti i žáci do 15 let dlouho bojovali v silném středu svých tabulek, v závěru sezóny se ale oběma týmům nedařilo a klíčové zápasy prohrály. Nedá se nic dělat. I takové zkušenosti se jim budou hodit. Pochopitelně jsme si přáli, aby týmy skončily na co nejlepší příčce, stále ovšem platí, že se hlavně ještě basketbal učí. Naopak devatenáctky naopak překvapily. Mladí kluci postoupili až do semifinále, což je velký úspěch, protože ve výběru jsou většinou prvním rokem.“
* Extraligu nehrál výběr U14. Proč se nepovedlo postoupit mezi nejlepší?
„Vypadl nám jeden ročník, to se prostě stane, i když to pochopitelně zamrzí. Potkalo to i jiné kluby. Být mezi elitou v absolutně všech kategoriích je strašně těžké. Ale hráči toho mají před sebou ještě hodně. Můžou se zlepšit a po přestupu do vyšší kategorie hrát na špici.“
* V oblastních přeborech nastupovaly do svých utkání týmy mladších žáků a přípravy. Jsou v tomto věku výsledky vůbec důležité?
„Možná jako motivační prvek, každý sportovec raději vyhrává. Porážky nejsou příjemné pro nikoho. Ale o výsledky v tomto věku opravdu trenérům nejde. Chceme děti učit basket. A to tak, aby věci dělaly správně. Pokud budou mít špatné návyky, ve vyšším věku bude obtížné je odstranit. Občas při zápasech vidím, že v mladších žácích po dětech chtějí trenéři, aby hrály systémy. To je přece nesmysl, když se teprve basketbal učí! U nás něco takového neuvidíte. Na to mají dost času v pozdějším věku.“
* Některým trenérům jde o titul přeborníka oblasti?
„Asi ano. A je jim jedno, že to pro hráče bude největší úspěch celé kariéry. V tomto věku ale o výsledky přece vůbec nejde. Takovému uvažování nerozumím. Děti nějaké taktické nácviky na tréninku akorát otráví, navíc jim nerozumí a naučí se špatně. To přece nemá absolutně žádný význam!“
* Hlavním cílem BCM Orli Prostějov je výchova basketbalistů pro seniorský sport. Jak jste z tohoto pohledu spokojený?
„Klub hraje mezi nejlepšími téměř ve všech věkových kategoriích, což je velká výhoda. Můžeme hráče postupně posouvat výš a výš. Je to vidět na našich soupiskách. Nejlepší kadeti jsou v sestavě juniorského týmu do devatenácti let. Juniory zase zapojujeme do prvoligového týmu třiadvacetiletých. A ti nejlepší už dostávají prostor v kooperujícím BK Olomoucko a nakukují do elitní seniorské soutěže. Tak to má fungovat ve Vrcholovém sportovním centru mládeže. Když se všechno sejde, jednou třeba budeme mít tým v Kooperativa NBL, který bude složený především s prostějovských odchovanců.“ (pousměje se)

Total Comments

  • Interforst
  • pvecko
  • Prostějovské HODY
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments