Dobrý večer, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Ministr kultury Antonín Staněk jmenoval do funkce náměstka člena vlády Aloise Mačáka, bývalého prostějovského radního a náměstka hejtmana Olomouckého kraje. Ten vystudoval andragogiku na Univerzitě Palackého v Olomouci a má dlouholeté zkušenosti v oblasti pracovněprávních vztahů. Právě to bude hlavním posláním v jeho nové funkci. Ze své pozice však bude zástupcem ministra, a to například i při jednání vlády. Jedná se tedy o velký comeback do nejvyšší politiky se vším všudy. Mačák je na kandidátce ČSSD v blížících se komunálních volbách na pozici číslo 8.

* Jak Večerník již informoval, stal jste se náměstkem ministra kultury. Kdy a za jakých okolností se tak stalo?
„Do funkce jsem byl jmenován s účinností od sedmého srpna tohoto roku ministrem Staňkem a státním tajemníkem. Aktu předcházely obsáhlá administrativa a příprava mých osobních dokumentů.“
* Jaká bude vaše pracovní náplň?
„Nebudu uvádět veškeré činnosti, které jsou požadované na tuto funkci, ale podstatné je, že na základě pokynů ministra koordinuji a zajišťuji činnosti svěřené do jeho působnosti, případně budu osobně plnit jednotlivé úkoly. Jsem zástupcem ministra s výjimkou záležitostí, které vyhrazuje ministrovi zákon. Mám oprávnění zastupovat ministra při jednání vlády České republiky, komise nebo výboru Poslanecké sněmovny či Senátu Parlamentu České republiky. Moje přímé kompetence jsou v oblasti pracovněprávních vztahů a péče o zaměstnance, zejména pak v jednání se zástupci zaměstnanců, tedy odborů. Budu se také zúčastňovat takzvané tripartity.“ (společný orgán představitelů vlády, podnikatelů a odborů - pozn. red.
* V některých médiích se v souvislosti s vaším jmenováním objevila ničím nepodložená spojitost se známou kauzou z roku 2015 kolem přijímání finančních darů od soukromých firem. Jak byste na tyto spekulace zareagoval?
„Za více než dvacet roků v politice jsem neměl jediný problém a nikdy jsem se ničeho protiprávního nedopustil. A neprovedl jsem ani žádný přestupek! Nic jsem netajil a dary jsem řádně zveřejnil. Poskytnutí darů se uskutečnilo v souladu se všemi příslušnými právními předpisy včetně jejich zveřejnění v takzvaném Zákoně o střetu zájmů, chcete-li v mém majetkovém přiznání, které je veřejně přístupné. Dary byly řádně zdaněny a oznámeny Finančnímu úřadu v Prostějově. Firmy mně poskytly finanční dar legitimně darovací smlouvou, protože jsme chtěli, aby byla zajištěna transparentnost a zákonnost.“
* Jak jste s penězi naložil?
„V souladu s darovacími smlouvami. Postupně jsem je použil na užitečné účely, tedy zejména sociální, kulturní, sportovní, charitativní a na podporu občanských sdružení nebo sportovních klubů. Sám jsem kontinuálně přes dvacet roků věnoval mnoho svých finančních prostředků na různé akce, záštity a soutěže po celém kraji a také na podporu občanských sdružení, spolků, sportovních klubů a oddílů.“
* Po vašem odstoupení jste veřejně slíbil, že poskytnuté prostředky vrátíte. Stalo se již tak?
„Ano, tento veřejný příslib, který jsem dal hned po svém odstoupení, jsem naplnil a poskytnuté finanční příspěvky z darů transparentně vrátil. Učinil jsem tak přes dva splátkové kalendáře, které trvají. (dokument má redakce k dispozici - pozn. autora) Chtěl bych se při této příležitosti všech škarohlídů zeptat, jestli znají po roce 1990 nějakého jiného politika, který takto postupoval a dobrovolně odstoupil z funkcí? Já tak učinil, protože jsem do vyřešení této pseudokauzy nechtěl poškodit dobré jméno své strany, ve které se angažuji dobrých pětadvacet roků, nikoliv proto, že bych se cítil vinen. Na základě mých zkušeností, které mám za poslední dva roky, už se ale nedivím, že politici nechtějí z funkcí okamžitě odstupovat, protože je to v podstatě konec jejich kariér, zejména při rychlosti českých soudů...“
* Poté, co v únoru 2016 Policie ČR odložila vaši kauzu přijatých finančních darů, nemrzí vás, že jste odstoupil z funkce prvního náměstka hejtmana a radního města Prostějova?
„Nejvíce je mi líto, že tuto pseudokauzu zdravotně odnesli moji rodiče... Jednomu novinářskému žumpaři to, co zavinil, nikdy nezapomenu!“

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments