Dobré dopoledne, dnes je neděle 23.9.2018
svátek slaví Berta,
zítra Jaromír
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Karel Foltin je veřejnosti všeobecně známý jako emeritní ředitel školy ve Ptení a zejména principál jedinečného Ptenského dětského divadla, pro které napsal i zrežíroval již pětadvacet her. Tento prostějovský rodák od mládí také vášnivě fotografoval a příjezd okupačních vojsk mu tudíž nemohl uniknout. U příležitosti zítřejšího 50. výročí pořídil Večerník s Karlem Foltinem rozhovor točící se právě kolem událostí ze srpna 1968 pohledem tehdy dvacetiletého studenta pedagogické fakulty v Olomouci.

* Necelý týden před příjezdem okupačních vojsk jste oslavil své dvacáté narozeniny. Jak na tuto dobu vzpomínáte?
„Byl jsem mladík plný elánu. Studoval jsem v Olomouci na pedagogické fakultě a bydlel s rodiči v Prostějově v ulici Aloise Krále. Po narozeninách jsem se chystal na pionýrský tábor, z něhož jsem měl na vysoké škole dostat zápočet. Začít měl čtyřiadvacátého srpna a moc jsem se těšil. Samozřejmě jsem na něj neodjel. Bezprostředně po okupaci měli rodiče strach pustit své děti z domu.“
* Jak jste vnímal tehdejší atmosféru ve společnosti?
„Jaro a léto 1968 byla nezapomenutelná doba a jsem hrozně vděčný za to, že jsem ji mohl zažít. V celé společnosti panovala atmosféra plná energie a nadšení. Lidé se například začali dobrovolně skládat na zlatý poklad a do Fondu republiky, aby mohla být posílena československá měna. Za necelého půl roku se ve státní bance sešlo skoro padesát kilo zlata a tři sta milionů korun. To je něco, co si dnes vůbec nedokážu představit! Myslím si, že tehdejší euforie byla větší než ta po listopadových událostech v roce 1989. Docela chápu, že z takzvaného pražského jara měli v Sovětském svazu hrůzu. Ono totiž lidé, kteří mají plno entuziasmu, se těžko ovládají. “

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments