Dobrý večer, dnes je středa 19.6.2019
svátek slaví Leoš,
zítra Květa
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Karel Foltin je veřejnosti všeobecně známý jako emeritní ředitel školy ve Ptení a zejména principál jedinečného Ptenského dětského divadla, pro které napsal i zrežíroval již pětadvacet her. Tento prostějovský rodák od mládí také vášnivě fotografoval a příjezd okupačních vojsk mu tudíž nemohl uniknout. U příležitosti zítřejšího 50. výročí pořídil Večerník s Karlem Foltinem rozhovor točící se právě kolem událostí ze srpna 1968 pohledem tehdy dvacetiletého studenta pedagogické fakulty v Olomouci.

* Necelý týden před příjezdem okupačních vojsk jste oslavil své dvacáté narozeniny. Jak na tuto dobu vzpomínáte?
„Byl jsem mladík plný elánu. Studoval jsem v Olomouci na pedagogické fakultě a bydlel s rodiči v Prostějově v ulici Aloise Krále. Po narozeninách jsem se chystal na pionýrský tábor, z něhož jsem měl na vysoké škole dostat zápočet. Začít měl čtyřiadvacátého srpna a moc jsem se těšil. Samozřejmě jsem na něj neodjel. Bezprostředně po okupaci měli rodiče strach pustit své děti z domu.“
* Jak jste vnímal tehdejší atmosféru ve společnosti?
„Jaro a léto 1968 byla nezapomenutelná doba a jsem hrozně vděčný za to, že jsem ji mohl zažít. V celé společnosti panovala atmosféra plná energie a nadšení. Lidé se například začali dobrovolně skládat na zlatý poklad a do Fondu republiky, aby mohla být posílena československá měna. Za necelého půl roku se ve státní bance sešlo skoro padesát kilo zlata a tři sta milionů korun. To je něco, co si dnes vůbec nedokážu představit! Myslím si, že tehdejší euforie byla větší než ta po listopadových událostech v roce 1989. Docela chápu, že z takzvaného pražského jara měli v Sovětském svazu hrůzu. Ono totiž lidé, kteří mají plno entuziasmu, se těžko ovládají. “

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ CANALL?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments