Příjemnou noc, dnes je neděle 20.1.2019
svátek slaví Ilona,
zítra Běla
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Karel Foltin je veřejnosti všeobecně známý jako emeritní ředitel školy ve Ptení a zejména principál jedinečného Ptenského dětského divadla, pro které napsal i zrežíroval již pětadvacet her. Tento prostějovský rodák od mládí také vášnivě fotografoval a příjezd okupačních vojsk mu tudíž nemohl uniknout. U příležitosti zítřejšího 50. výročí pořídil Večerník s Karlem Foltinem rozhovor točící se právě kolem událostí ze srpna 1968 pohledem tehdy dvacetiletého studenta pedagogické fakulty v Olomouci.

* Necelý týden před příjezdem okupačních vojsk jste oslavil své dvacáté narozeniny. Jak na tuto dobu vzpomínáte?
„Byl jsem mladík plný elánu. Studoval jsem v Olomouci na pedagogické fakultě a bydlel s rodiči v Prostějově v ulici Aloise Krále. Po narozeninách jsem se chystal na pionýrský tábor, z něhož jsem měl na vysoké škole dostat zápočet. Začít měl čtyřiadvacátého srpna a moc jsem se těšil. Samozřejmě jsem na něj neodjel. Bezprostředně po okupaci měli rodiče strach pustit své děti z domu.“
* Jak jste vnímal tehdejší atmosféru ve společnosti?
„Jaro a léto 1968 byla nezapomenutelná doba a jsem hrozně vděčný za to, že jsem ji mohl zažít. V celé společnosti panovala atmosféra plná energie a nadšení. Lidé se například začali dobrovolně skládat na zlatý poklad a do Fondu republiky, aby mohla být posílena československá měna. Za necelého půl roku se ve státní bance sešlo skoro padesát kilo zlata a tři sta milionů korun. To je něco, co si dnes vůbec nedokážu představit! Myslím si, že tehdejší euforie byla větší než ta po listopadových událostech v roce 1989. Docela chápu, že z takzvaného pražského jara měli v Sovětském svazu hrůzu. Ono totiž lidé, kteří mají plno entuziasmu, se těžko ovládají. “

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ VE STYLOVÉ RESTAURACI TUNING BAR?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Otevřená srdce Prostějovanů.

Sobotní charitativní ples s názvem Pomáháme tancem znovu po roce dokázal, že Prostějované mají stále hodně otevřená srdce a dokáží pomoci lidem v nouzi. Organizátoři akce, jež si vzpomněla i na 100. výročí Československa, opět vybrali desítky tisíc korun, které poputují potřebným.

V drogách jela i úřednice.

Mezi sedmi obviněnými po historicky největší policejní razii na protidrogové scéně během prosince loňského roku v Prostějově je také úřednice magistrátu! Jakmile se zjistilo, že dáma z odboru IT byla členkou drogového gangu, vedení radnice ji okamžitě propustilo ze svých služeb..

Total Comments

Osobnost týdne

LEONA MACHÁLKOVÁ

 
02 ples46Hlavní hvězdou tradičního Městského plesu, který se konal uplynulý pátek, byla tato stále půvabná rodačka z nedalekého Přerova. Svým zpěvem potěšila stovky návštěvníků uvedené zahajovací akce celé plesové sezóny v Prostějově.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 17 300 000

Už zítra při mimořádném jednání chtějí prostějovští zastupitelé v první fázi schválit a rozdělit přes sedmnáct milionů korun v rámci dotací sportovním klubům ve městě. Nejvíce, tedy pět milionů korun, obdrží prvoligoví hokejoví Jestřábi.

Total Comments

Výrok týdne

„NAPSALI JSME SI ASI TŘICET ZPRÁV, VŠECHNY JSME ALE SMAZALI! KAŽDÝ JSME TOTIŽ TEHDY MĚLI JEŠTĚ JINÝ VZTAH!“


Současná přítelkyně Radima Žondry Žaneta Zelená se u soudu hodně snažila pro muže obviněného z přepadení tenistky Petry Kvitové poskytnout potřebné alibi

Total Comments