Dobré odpoledne, dnes je středa 19.9.2018
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Lídrem prostějovského hnutí ANO 2011 do podzimních komunálních voleb byl určen František jura (na snímku), současný náměstek hejtmana Olomouckého kraje a také předseda druholigového fotbalového 1.SK Prostějov. V následujícím rozhovoru hovořil nejen o svém fungování ve vysoké krajské funkci.

* Pane náměstku, brzy budete mít za sebou dva roky práce ve vedení Olomouckého kraje. Co považujete ve svém dosavadním působení za nejzásadnější.
„Jedním z prvních kroků byla obnova odboru sportu, kultury a památkové péče. Předchozí vedení tuto část krajského úřadu zrušilo, což jsme s kolegy považovali za závažnou chybu. Jsem rád, že se nám podařilo odbor znovu vybudovat a najít na klíčové pozice odborníky, kteří se chtějí podílet na naší koncepční práci.“
* Na kraji jste prosadil také změny v dotačních titulech. Co konkrétně se změnilo?
„Především bylo naším cílem omezit počty individuálních žádostí a nastavit dotační příležitosti tak, aby se v nich každý oprávněný žadatel mohl najít. V oblasti sportu vzniklo deset nových dotačních programů, například na výstavbu a rekonstrukci sportovišť, nebo na podporu handicapovaných sportovců. V kultuře je to mimo jiné podpora vybavení a drobných investic do obecních knihoven či program na podporu profesionálních uměleckých souborů. Do budoucna máme v plánu dát pořadatelům významných kulturních a sportovních akcí jistotu financování na několik let dopředu.
Žadatelům se snažíme vycházet maximálně vstříc, takže pro ně připravujeme semináře a snažíme se co nejvíce zjednodušit také vyplňování samotných žádostí.“
* Jako první jste nechal vypracovat ucelenou koncepci kultury a památkové péče v kraji. Co vás k tomu vedlo?
„Považuji za důležité znát aktuální stav v každém oboru a zároveň vědět, kam chceme směřovat. Olomoucký kraj sám zřizuje řadu organizací působících v této oblasti, další podporuje formou grantů a dotací. Proto jsme spojili síly a ve spolupráci s řediteli ‚příspěvkovek‘, členy komise pro kulturu a památkovou péči a dalšími odborníky hledali možnosti dalšího rozvoje. V kraji je řada unikátních památek, muzeí, profesionálních i amatérských divadelních a hudebních souborů, probíhají zde festivaly s úctyhodnou tradicí. To vše tvoří kostru kulturních aktivit, kterou doplňují další zajímavé aktivity. Koncepce nám říká, odkud jdeme, kam míříme a co nás na této cestě čeká.“
* Jsou vaše zkušenosti náměstka hejtmana přenositelné do práce ve vedení města Prostějova?
„Určitě ano. Musíme pracovat s vizí, postupovat v souladu s našimi dlouhodobými cíli a zbytečně sobě i dalším partnerům nekomplikovat práci. Podobnou koncepci, o níž jsme hovořili před chvílí, by si zasloužil i Prostějov. Ruku v ruce s ní by měla jít jednoduchá pravidla pro získání podpory ze strany města. Vždy bude existovat řada aktivit, které budou potřebovat pomocnou ruku ze strany města. Za nás mohu garantovat, že ta ruka bude pevná, silná a férová.“

Total Comments

  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments