Příjemnou noc, dnes je sobota 17.11.2018
svátek slaví Mahulena,
zítra Romana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Lídrem prostějovského hnutí ANO 2011 do podzimních komunálních voleb byl určen František jura (na snímku), současný náměstek hejtmana Olomouckého kraje a také předseda druholigového fotbalového 1.SK Prostějov. V následujícím rozhovoru hovořil nejen o svém fungování ve vysoké krajské funkci.

* Pane náměstku, brzy budete mít za sebou dva roky práce ve vedení Olomouckého kraje. Co považujete ve svém dosavadním působení za nejzásadnější.
„Jedním z prvních kroků byla obnova odboru sportu, kultury a památkové péče. Předchozí vedení tuto část krajského úřadu zrušilo, což jsme s kolegy považovali za závažnou chybu. Jsem rád, že se nám podařilo odbor znovu vybudovat a najít na klíčové pozice odborníky, kteří se chtějí podílet na naší koncepční práci.“
* Na kraji jste prosadil také změny v dotačních titulech. Co konkrétně se změnilo?
„Především bylo naším cílem omezit počty individuálních žádostí a nastavit dotační příležitosti tak, aby se v nich každý oprávněný žadatel mohl najít. V oblasti sportu vzniklo deset nových dotačních programů, například na výstavbu a rekonstrukci sportovišť, nebo na podporu handicapovaných sportovců. V kultuře je to mimo jiné podpora vybavení a drobných investic do obecních knihoven či program na podporu profesionálních uměleckých souborů. Do budoucna máme v plánu dát pořadatelům významných kulturních a sportovních akcí jistotu financování na několik let dopředu.
Žadatelům se snažíme vycházet maximálně vstříc, takže pro ně připravujeme semináře a snažíme se co nejvíce zjednodušit také vyplňování samotných žádostí.“
* Jako první jste nechal vypracovat ucelenou koncepci kultury a památkové péče v kraji. Co vás k tomu vedlo?
„Považuji za důležité znát aktuální stav v každém oboru a zároveň vědět, kam chceme směřovat. Olomoucký kraj sám zřizuje řadu organizací působících v této oblasti, další podporuje formou grantů a dotací. Proto jsme spojili síly a ve spolupráci s řediteli ‚příspěvkovek‘, členy komise pro kulturu a památkovou péči a dalšími odborníky hledali možnosti dalšího rozvoje. V kraji je řada unikátních památek, muzeí, profesionálních i amatérských divadelních a hudebních souborů, probíhají zde festivaly s úctyhodnou tradicí. To vše tvoří kostru kulturních aktivit, kterou doplňují další zajímavé aktivity. Koncepce nám říká, odkud jdeme, kam míříme a co nás na této cestě čeká.“
* Jsou vaše zkušenosti náměstka hejtmana přenositelné do práce ve vedení města Prostějova?
„Určitě ano. Musíme pracovat s vizí, postupovat v souladu s našimi dlouhodobými cíli a zbytečně sobě i dalším partnerům nekomplikovat práci. Podobnou koncepci, o níž jsme hovořili před chvílí, by si zasloužil i Prostějov. Ruku v ruce s ní by měla jít jednoduchá pravidla pro získání podpory ze strany města. Vždy bude existovat řada aktivit, které budou potřebovat pomocnou ruku ze strany města. Za nás mohu garantovat, že ta ruka bude pevná, silná a férová.“

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments