Dobré dopoledne, dnes je čtvrtek 25.4.2019
svátek slaví Marek,
zítra Oto
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Lídrem prostějovského hnutí ANO 2011 do podzimních komunálních voleb byl určen František jura (na snímku), současný náměstek hejtmana Olomouckého kraje a také předseda druholigového fotbalového 1.SK Prostějov. V následujícím rozhovoru hovořil nejen o svém fungování ve vysoké krajské funkci.

* Pane náměstku, brzy budete mít za sebou dva roky práce ve vedení Olomouckého kraje. Co považujete ve svém dosavadním působení za nejzásadnější.
„Jedním z prvních kroků byla obnova odboru sportu, kultury a památkové péče. Předchozí vedení tuto část krajského úřadu zrušilo, což jsme s kolegy považovali za závažnou chybu. Jsem rád, že se nám podařilo odbor znovu vybudovat a najít na klíčové pozice odborníky, kteří se chtějí podílet na naší koncepční práci.“
* Na kraji jste prosadil také změny v dotačních titulech. Co konkrétně se změnilo?
„Především bylo naším cílem omezit počty individuálních žádostí a nastavit dotační příležitosti tak, aby se v nich každý oprávněný žadatel mohl najít. V oblasti sportu vzniklo deset nových dotačních programů, například na výstavbu a rekonstrukci sportovišť, nebo na podporu handicapovaných sportovců. V kultuře je to mimo jiné podpora vybavení a drobných investic do obecních knihoven či program na podporu profesionálních uměleckých souborů. Do budoucna máme v plánu dát pořadatelům významných kulturních a sportovních akcí jistotu financování na několik let dopředu.
Žadatelům se snažíme vycházet maximálně vstříc, takže pro ně připravujeme semináře a snažíme se co nejvíce zjednodušit také vyplňování samotných žádostí.“
* Jako první jste nechal vypracovat ucelenou koncepci kultury a památkové péče v kraji. Co vás k tomu vedlo?
„Považuji za důležité znát aktuální stav v každém oboru a zároveň vědět, kam chceme směřovat. Olomoucký kraj sám zřizuje řadu organizací působících v této oblasti, další podporuje formou grantů a dotací. Proto jsme spojili síly a ve spolupráci s řediteli ‚příspěvkovek‘, členy komise pro kulturu a památkovou péči a dalšími odborníky hledali možnosti dalšího rozvoje. V kraji je řada unikátních památek, muzeí, profesionálních i amatérských divadelních a hudebních souborů, probíhají zde festivaly s úctyhodnou tradicí. To vše tvoří kostru kulturních aktivit, kterou doplňují další zajímavé aktivity. Koncepce nám říká, odkud jdeme, kam míříme a co nás na této cestě čeká.“
* Jsou vaše zkušenosti náměstka hejtmana přenositelné do práce ve vedení města Prostějova?
„Určitě ano. Musíme pracovat s vizí, postupovat v souladu s našimi dlouhodobými cíli a zbytečně sobě i dalším partnerům nekomplikovat práci. Podobnou koncepci, o níž jsme hovořili před chvílí, by si zasloužil i Prostějov. Ruku v ruce s ní by měla jít jednoduchá pravidla pro získání podpory ze strany města. Vždy bude existovat řada aktivit, které budou potřebovat pomocnou ruku ze strany města. Za nás mohu garantovat, že ta ruka bude pevná, silná a férová.“

Total Comments

  • Taneční čaje
  • Zagorová v Prostějově
  • Semo Smržice
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V MOTORESTU U KOLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chvályhodný počin.

Přesně 251 velikonočních beránků nabídla středeční charitativní akce v Národním domě v Prostějově, kterou každoročně pořádá Rotary klub. Jak jsme zjistili, část krasavců byla přímo na místě prodána, zbývající originální kousky putovaly do sociálních ústavů a domovů.

Smrt pohřešovaného.

V minulém vydání Večerníku jsme zveřejnili policejní pátrací relaci po pohřešovaném seniorovi z Olšan u Prostějova. Sedmdesátiletý muž odjel osobním vozidlem k lékaři a slehla se po něm zem.
Na začátku minulého týdne přišla krutá zpráva. Důchodce byl nalezen mrtev v okrese Olomouc...

Total Comments

Osobnost týdne

HARLEJ
16 harlej 1
Pražská skupina vznikla v roce 1995 a za tu dobu si její dravé rockové písničky našly tisíce fanoušků. Svérázní muzikanti potěšili prostějovské fandy uplynulý čtvrtek večer v sále Společenského domu.

Total Comments

Číslo týdne

103
Josefa Schlesingerová spatřila světlo světa 19. dubna 1916. Na Velký pátek tak oslavila neuvěřitelné 103. narozeniny a stala se nejstarší obyvatelkou Prostějova. Vitální a stále čiperná dáma maturovala na obchodní akademii a celý život pracovala jako účetní. Dnes žije u své dcery.

Total Comments

Výrok týdne

„VEČERNÍK PRÝ VÍ VŠECHNO. TAKŽE URČITĚ VÍTE, ŽE MÁM FAKT HROZNOU ŽÍZEŇ!“

Jeden z dobře známých bezdomovců na náměstí T. G. Masaryka oslovil redaktora Večerníku se žádostí o finanční podporu na zakoupení krabicového vína.

Total Comments