Dobré dopoledne, dnes je úterý 18.6.2019
svátek slaví Milan,
zítra Leoš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Obrodný proces a pražské jaro 1968 byly nádechem občanů ke svobodě a demokracii. Bohužel všechna tehdejší pozitiva zastavily v srpnu 1968 tanky a další technika tehdejších „spřátelených“ armád Varšavské smlouvy, a to za cenu mnoha obětí našich spoluobčanů. Jak se na tehdejší dobu a události dívá dnes jeden z pamětníků a významná osobnost našeho města Miroslav Pišťák, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

* Je to právě padesát let od událostí roku 1968. Jak se na celý obrodný proces a pražské jaro díváte s odstupem onoho půlstoletí?
„Je dobře, že se ptáte, jak se dívám na tehdejší události současnou ‚optikou‘. Dnes již vím, že jsme tehdy žili ve velmi naivní představě, že jde tehdejší systém reformovat. Ano, byly tady pokusy od druhé poloviny šedesátých let ‚profouknout‘ některé oblasti svěžím větrem, a to dejme tomu oblast sportu, kultury a částečně i ekonomiky, ovšem vůbec jsme si neuvědomovali, že je tady stále vztyčený varovný prst ze strany Moskvy, která by rozhodně nepřipustila nějaký model bez jejího vlivu, eventuálně bez vedoucí úlohy strany. Takže domnívat se, že by zde mohl fungovat nějaký reformní socialismus, nedej bože státní kapitalismus, bylo tehdy prostě jen z říše science fiction.“
* Tehdy jste byl jistě v centru dění jako mladík, zavzpomínejte na svou tehdejší činnost a přibližte našim čtenářům ony události optikou vašeho tehdejšího mladého věku.
„Jak jsem již uvedl výše, byl jsem tehdy velmi nadšený mladý občan, ano, člen strany, ovšem zcela podporující reformy. Dne dvaadvacátého srpna 1968 jsem se účastnil takzvaného vysočanského sjezdu. A teď dám k dobru jednu historku. Potkal jsem jistého človíčka a ten mne jako delegáta sjezdu oslovil ve stylu, ať jim to tam ukážu, ať se to všechno pořádně rozhýbá. Po okupaci se ten samý človíček stal na podzim 1968 velkým normalizátorem a čističem všech proreformních jedinců v rámci prověrek. Jeho jméno si nechám pro sebe, i když již není mezi živými. Ono se přece říká: ‚O mrtvých jen dobře‘...“ (pousměje se)

Total Comments

 • Familiada
 • BIG BEN
 • Jelen
 • Domovní správa Prostějov
 • Prostějov Cup 2019
 • Interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_bigben

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V KAVÁRNĚ COCTAIL CAFÉ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Konečně konstruktivní jednání.

Úterní zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějov trvalo tentokrát jediný den a bylo ukončeno těsně po osmnácté hodině. V jeho průběhu se sice několikrát zadrhlo, protože opoziční zastupitelé opět v některých případech porušili jednací řád, ale tentokrát bylo docela plynulé.

Fatální selhání řidiče.

Jako obecné ohrožení vyšetřují kriminalisté dopravní nehodu, při které v úterý odpoledne narazil u Litovle autobus plný dětí do odstaveného kamionu. V něm cestovali desetiletí fotbalisté 1.SK Prostějov. Výsledek? Tři těžce zranění dospělí a čtrnáct lehce zraněných malých fotbalistů.

Total Comments

Osobnost týdne

ANTONÍN PANENKA
24 panenka
Legendární český fotbalista a autor nezapomenutelného „dloubáku“ při penaltovém rozstřelu ve finále Mistrovství Evropy v Bělehradě v roce 1976 byl hlavní hvězdou letošního Hořava Cupu v Kostelci na Hané a Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

2,0

Neskutečné. Podíl nezaměstnaných v Prostějově dosáhl historického minima rovných dvou procent. A je otázkou času, kdy se počet lidí bez práce dostane v regionu ještě pod tuto magickou hranici.

Total Comments

Výrok týdne

„BYL BY TO SICE IDEÁLNÍ STAV, ALE TAKY POLITICKÁ SMRT!“

První náměstek primátora Jiří Pospíšil takto zareagoval na radu finančních odborníků, že by město mohlo zvýšit daň z nemovitostí i poplatky za odpad

Total Comments