Dobrý podvečer, dnes je sobota 22.9.2018
svátek slaví Darina,
zítra Berta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Obrodný proces a pražské jaro 1968 byly nádechem občanů ke svobodě a demokracii. Bohužel všechna tehdejší pozitiva zastavily v srpnu 1968 tanky a další technika tehdejších „spřátelených“ armád Varšavské smlouvy, a to za cenu mnoha obětí našich spoluobčanů. Jak se na tehdejší dobu a události dívá dnes jeden z pamětníků a významná osobnost našeho města Miroslav Pišťák, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

* Je to právě padesát let od událostí roku 1968. Jak se na celý obrodný proces a pražské jaro díváte s odstupem onoho půlstoletí?
„Je dobře, že se ptáte, jak se dívám na tehdejší události současnou ‚optikou‘. Dnes již vím, že jsme tehdy žili ve velmi naivní představě, že jde tehdejší systém reformovat. Ano, byly tady pokusy od druhé poloviny šedesátých let ‚profouknout‘ některé oblasti svěžím větrem, a to dejme tomu oblast sportu, kultury a částečně i ekonomiky, ovšem vůbec jsme si neuvědomovali, že je tady stále vztyčený varovný prst ze strany Moskvy, která by rozhodně nepřipustila nějaký model bez jejího vlivu, eventuálně bez vedoucí úlohy strany. Takže domnívat se, že by zde mohl fungovat nějaký reformní socialismus, nedej bože státní kapitalismus, bylo tehdy prostě jen z říše science fiction.“
* Tehdy jste byl jistě v centru dění jako mladík, zavzpomínejte na svou tehdejší činnost a přibližte našim čtenářům ony události optikou vašeho tehdejšího mladého věku.
„Jak jsem již uvedl výše, byl jsem tehdy velmi nadšený mladý občan, ano, člen strany, ovšem zcela podporující reformy. Dne dvaadvacátého srpna 1968 jsem se účastnil takzvaného vysočanského sjezdu. A teď dám k dobru jednu historku. Potkal jsem jistého človíčka a ten mne jako delegáta sjezdu oslovil ve stylu, ať jim to tam ukážu, ať se to všechno pořádně rozhýbá. Po okupaci se ten samý človíček stal na podzim 1968 velkým normalizátorem a čističem všech proreformních jedinců v rámci prověrek. Jeho jméno si nechám pro sebe, i když již není mezi živými. Ono se přece říká: ‚O mrtvých jen dobře‘...“ (pousměje se)

Total Comments

 • Restaurant Day
 • zlechov
 • supersektor
 • kostelec n h
 • Interforst
 • ČSSD - Božena Sekaninová
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments