Dobré odpoledne, dnes je úterý 22.1.2019
svátek slaví Slavomír,
zítra Zdeněk
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Obrodný proces a pražské jaro 1968 byly nádechem občanů ke svobodě a demokracii. Bohužel všechna tehdejší pozitiva zastavily v srpnu 1968 tanky a další technika tehdejších „spřátelených“ armád Varšavské smlouvy, a to za cenu mnoha obětí našich spoluobčanů. Jak se na tehdejší dobu a události dívá dnes jeden z pamětníků a významná osobnost našeho města Miroslav Pišťák, se dozvíte v následujícím rozhovoru.

* Je to právě padesát let od událostí roku 1968. Jak se na celý obrodný proces a pražské jaro díváte s odstupem onoho půlstoletí?
„Je dobře, že se ptáte, jak se dívám na tehdejší události současnou ‚optikou‘. Dnes již vím, že jsme tehdy žili ve velmi naivní představě, že jde tehdejší systém reformovat. Ano, byly tady pokusy od druhé poloviny šedesátých let ‚profouknout‘ některé oblasti svěžím větrem, a to dejme tomu oblast sportu, kultury a částečně i ekonomiky, ovšem vůbec jsme si neuvědomovali, že je tady stále vztyčený varovný prst ze strany Moskvy, která by rozhodně nepřipustila nějaký model bez jejího vlivu, eventuálně bez vedoucí úlohy strany. Takže domnívat se, že by zde mohl fungovat nějaký reformní socialismus, nedej bože státní kapitalismus, bylo tehdy prostě jen z říše science fiction.“
* Tehdy jste byl jistě v centru dění jako mladík, zavzpomínejte na svou tehdejší činnost a přibližte našim čtenářům ony události optikou vašeho tehdejšího mladého věku.
„Jak jsem již uvedl výše, byl jsem tehdy velmi nadšený mladý občan, ano, člen strany, ovšem zcela podporující reformy. Dne dvaadvacátého srpna 1968 jsem se účastnil takzvaného vysočanského sjezdu. A teď dám k dobru jednu historku. Potkal jsem jistého človíčka a ten mne jako delegáta sjezdu oslovil ve stylu, ať jim to tam ukážu, ať se to všechno pořádně rozhýbá. Po okupaci se ten samý človíček stal na podzim 1968 velkým normalizátorem a čističem všech proreformních jedinců v rámci prověrek. Jeho jméno si nechám pro sebe, i když již není mezi živými. Ono se přece říká: ‚O mrtvých jen dobře‘...“ (pousměje se)

Total Comments

  • Pojd hrat hokej
  • Gatta
  • dsp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Postoupí hokejisté Prostějova do semifinále play off?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Jednání přináší ovoce.

Dvojice náměstků primátora zamířila v minulých dnech na Krajský úřad Olomouckého kraje, kde jednala o dopravních investicích v Prostějově. Vzájemná diskuse přinesla konkrétní závěry, potvrzeny byly rekonstrukce Plumlovské i Vrahovické ulice, jednalo se také o dalších rondelech.


Jde jim o vůbec hokej?!

Pověst současného prostějovského kotle není především na stadionech soupeřů nikterak valná. Ba právě naopak. Část z grupy příznivců hokejových Jestřábů se totiž vyžívá nikoliv ve skvělých choreo představeních, ale v čirých bitkách, ze kterých si odnesou i nějaký ten „suvenýr“...

Total Comments

Osobnost týdne

VLADIMíR HRON
 
03 hron
Páteční hvězdou zábavného představení v beznadějně natřískané určické sokolovně byl moderátor, komik, zpěvák a imitátor, který je velmi dobře známý především divákům České televize.
PAVLA ASCHENBRENNEROVÁ

Total Comments

Číslo týdne

 1 713 654
Tak to je paráda! Přestože se o Hanácích vykládá směrem ke štědrosti ledacos, tentokrát otevřeli svá srdce alias peněženky hodně hluboko. Během nedávné Tříkrálové sbírky totiž konická a prostějovská charita překonala jen rok starý rekord, když společně vybrali skoro jeden a třičtvrtě milion korun!

Total Comments

Výrok týdne

„PRIOR OD NÁS CELÝ PROJEKT OPSAL. ZA PLAGIÁTORSTVÍ PADALI I MINISTŘI!!!“

Právní zástupce Manthellanu u soudu ostře napadl žalobce v kauze platnosti smluv mezi Prostějovem a developerskou společností

Total Comments