Dobré ráno, dnes je neděle 18.11.2018
svátek slaví Romana,
zítra Alžběta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jedním z důležitých témat rozvoje Prostějova v příštích letech bude doprava. Změny jsou nutné v případech přechodů pro chodce, cyklostezek i silnic pro motorová vozidla. S jakými plány v této oblasti jde do voleb hnutí ANO2011 se Večerníku svěřil expert na dopravu Jiří Rozehnal (na snímku), který je na druhém místě kandidátky pro letošní komunální volby v Prostějově.

* Co považujete za klíčové v rozvoji dopravy v Prostějově v nadcházejících letech?
„Kdybych měl říct jednu konkrétní oblast, bude to samozřejmě odvedení tranzitní dopravy mimo město. V současné době nám doslova centrem Prostějova projíždějí kamiony, což je dlouhodobě neudržitelné. Taková frekvence nákladních automobilů zatěžuje obyvatele hlukem, prachem a kolonami. Potřebujeme vybudovat obchvaty, které tranzitní dopravu odkloní na správnou trasu ještě před městem.“
* Blýská se na lepší časy, nebo jak vypadá současná situace?
„Nejdále jsme v případě severního obchvatu. Společně s kolegou Karšulínem jsem se osobně podílel osmnáct měsíců na výkupu pozemků na severní obchvat pro město Prostějov a Olomoucký kraj. Nyní má již projekt platné stavební povolení a v roce 2019 začne předmětná stavba. Jsem rád, že prostějovské zastupitelstvo výkupy pozemků podpořilo, jen mě mrzí, že někteří zastupitelé pro ně nezvedli ruku a nehlasovali pro smlouvy, které bylo nutno v souvislosti s výkupem uzavřít.
Kromě této stavby, která uleví výpadovce na Olomouc, ovšem potřebujeme zahájit přípravy severozápadního obchvatu. Ten odkloní dopravu ze směru od Blanska a Žďáru nad Sázavou. A v neposlední řadě by si Prostějov zasloužil také nový jižní obchvat od Němčic a Nezamyslic, případně Kojetína.“
* Aut v Prostějově přibývá rychleji než parkovacích míst. Co s tím?
„Zkušenosti z celé Evropy nám říkají, že všechna auta obyvatel a návštěvníků města se do ulic jednoduše nevejdou. (pousměje se) Proto plánujeme projekt parkovacího domu, který by veřejným prostranstvím alespoň částečně ulevil. Pokud se osvědčí, bude to zřejmě cesta, jak v této věci postupovat dál.“
* Cyklodoprava je stále populárnější. Chystáte také v této oblasti něco nového?
„Chceme samozřejmě pokračovat v budování cyklostezek a propojování úseků, které jsou dosud samostatné. Cyklista by se měl v budoucnu po Prostějově pohybovat snadno, bez zbytečných bariér a především bezpečně. Chceme také hledat cesty, jak cyklodopravu zpřístupnit i lidem, kteří kolo nemají. V řadě měst už fungují moderní půjčovny kol a není důvod, proč by tento projekt někdo nemohl spustit i v Prostějově. Problémem jízdních kol bývá také jejich uskladnění v situaci, kdy cyklista přesedne na jiný druh dopravy. Prostějovu by pomohla takzvaná cyklověž, tedy moderní automatizovaná úschovna kol přístupná jejich majitelům čtyřiadvacet hodin denně. Bicykly jsou v takových zařízeních uskladněny v suchém čistém prostředí, nikdo cizí k nim nemá přístup a prostory nepřetržitě monitorují bezpečnostní kamery. První cyklověž chceme vybudovat u autobusového a vlakového nádraží. Lidé si v ní ráno uloží kolo a rozjedou se do zaměstnání. Odpoledne si je zase vyzvednou. Cyklověž samozřejmě není jen službou pro majitele kol. Pokud by se nám díky ní podařilo snížit počet aut v ulicích, bude to dobrá zpráva pro všechny obyvatele města.“

Total Comments

  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jste spokojeni s volbou prostějovského primátora, kterým se stal František Jura?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Město už žije zimou.

 Uplynulý pátek byla definitivně zahájena Prostějovská zima, a to konkrétně slavnostním otevřením provozu mobilního kluziště na náměstí T. G. Masaryka. Přestože kalendářní dá na sebe zřejmě ještě nějaký ten týden čekat, tak kulturní je zde. Zatím si užijme bruslení, brzy se dočkáme vánočního jarmarku.

Nemá to konce

Problémy bývalého šéfa mládežnického hokeje v Prostějově Michala Tomigy jsou, zdá se, ještě větší, než se původně myslelo. Na jeho hlavu už padlo obvinění z dotačních podvodů, nově pak také obvinění z přečinu krácení daní se škodou bezmála čtyř set tisíc korun. Kde se tato kauza zastaví...?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Eliška Balzerová

 
balzerovaVšech patnáct postav v laskavé komedii Můj báječný rozvod zvládla s bravurou v prostějovském divadle skvělá česká herečka Eliška Balzerová. Pondělní závěrečný díl festivalu Aplaus 2018 vyšel na jedničku, a to před naprosto vyprodaným hledištěm.

Total Comments

Číslo týdne

83
Přesně tolik schodů k nebi vede přes novou rozhlednu Kopaninka, která se vypíná u Repech do výše 22 metrů. Pátý objekt tohoto druhu na Prostějovsku a první v jeho západní části by měl přilákat turisty i cykloturisty ze širokého okolí, pro něž bude otevřena 2. prosince. Celkové náklady na výstavbu se vyšplhaly ke třem milionům korun.

Total Comments

Výrok týdne

„JSEM PROSTĚ EXHIBICIONISTA“

Frontman legendární skupiny
Olympic Petr JANDA učinil v exkluzivním rozhovoru pro Večerník vážné přiznání...

Total Comments