Dobré ráno, dnes je úterý 19.11.2019
svátek slaví Alžběta,
zítra Nikola
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram


Vánoce jsou křesťanské svátky, jejichž původním smyslem je připomenutí narození Ježíše Krista. Datum jeho narození nebylo pro první křesťany zdaleka tak důležité, mnohem větší důraz byl kladen na jeho veřejné vystoupení, hlavně pak na jeho utrpení, smrt a zmrtvýchvstání. Z biblických zdrojů jen Lukášovo evangelium dává Ježíšovo narození do souvislosti s historickou událostí. Náboženský obsah křesťanských Vánoc představuje oslava narození Ježíše Krista v Betlémě, přičemž okolnosti často znázorňují vánoční jesličky nebo též betlémy, které rozvíjejí stručné příběhy z Nového zákona, z evangelia podle Lukáše a podle Matouše. Ty se od sebe ovšem liší a doplňují je o legendární podrobnosti. Večerník položil v této souvislosti pár otázek pastoru z církve Slovo života Romanu Starzykovi (na snímku).

V čem spatřujete podstatu Vánoc?
„Vánoce jsou pro mě radostnou připomínkou, že Bůh splnil svůj slib a poslal Spasitele, který se narodil přesně podle proroctví v judském Betlémě. Je to pro mě a všechny křesťany ta nejdůležitější událost v historii lidstva. Dále pak ukřižování a vzkříšení Ježíše Krista, které by se nemohly stát bez toho, aby se Kristus narodil. Vánoce jsou důkazem Boží věrnosti, že vždy splní to, co zaslíbil, a důkaz Jeho úžasné lásky k člověku.“
Co pro vás znamenají vánoční svátky?
„Reprezentují zastavení se, odpočinutí v kruhu rodiny a vděčnost, že ji mám, že se mám kam vracet. A jako manžel a otec prožívám radost, že mám koho chránit, opečovávat a budovat na našich Kristových základech, aby tyto hodnoty byly předány i mým vnučkám a vnukům, které ještě nemám.“
Jaké byly vaše nejkrásnější Vánoce?
„Každé dosavadní pro mě byly krásné. Z dětství pamatuji hlavně na maminku, která už není mezi námi. To ona vytvářela to teplo domova a atmosféru. Byla to velmi pracovitá žena, která nás milovala nadevše. Bez mrknutí oka by pro nás obětovala život. Vyrůstal jsem bez otce a o to více se snažím, aby mé děti měly to, co jsem já neměl. Samozřejmě že nejkrásnější Vánoce jsou vždy tam, kde jsou děti. Ta jejich upřímná radost, když dostanou dárek, po kterém touží, mi mnohokrát vehnala slzy štěstí do očí.“
Jsou právě tyto svátky pro vás svátky klidu?
„Ano, jsou to pro mě svátky klidu a pokoje, ale pokud se z nich vytratí ten hlavní smysl a duchovní rozměr, je vyprázdněn jejich obsah a stává se z nich jen komerční záležitost, což nemůže nikomu přinést radost a odpočinek.“
Štěstí - co pro vás znamená? A vy sám, jste šťastný?
„Štěstí pro mě znamená Boží požehnání a Boží přízeň. Vím, že když žiji podle toho, jaký příklad mi dali můj Spasitel a jeho apoštolové, nemůžu zbloudit a přijít vlastní vinou o všechny ty radosti, které život přináší. Život přináší i trápení, ale vím, že Bůh je věrný a vždy splní to, co slíbil. A jako důkaz máme i ty Vánoce, kdy si připomínáme Boží věrnost a pravdivost.”
Bude se ve vašem sboru konat shromáždění na Štědrý den?
„Poslední shromáždění máme třiadvacátého prosince 2018 od 9:30 hodin na Vápenici 7.“

Total Comments

  • ZŠ Melantrichova
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U POSLEDNÍHO HALÍŘE?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Bílá pastelka zabrala.

Jubilejní dvacátá sbírka na speciální služby pro nevidomé, slabozraké a na podporu speciálních výukových programů měla širokou odezvu i mezi dětmi základních škol a studenty středních škol v Prostějově. Dohromady se mezi školní mládeží v Prostějově vybralo 60 328 korun.

Opět bez tiskové konference.

Radní už podruhé za sebou prokázali, že o setkání s novináři zřejmě příliš nestojí. Informace z magistrátu o jednání rady města v úterý 19. listopadu sice došla, jedním dechem ale bylo sděleno, že se tradiční následná tisková konference konat nebude... Vivat transparentnost!

Total Comments

Osobnost týdne

JAN DOLANSKÝ

46 dolanskySpolečně s dalšími známými herci se v prostějovském divadle představil v rámci akce Noc divadel ve hře Perfect Days. Partnery mu byli například Jan Hofman, Lenka Vlasáková a Dana Syslová.

Total Comments

Číslo týdne

 30

Celý minulý týden se logicky nesl ve znamení oslav a připomínek třicátého výročí listopadových událostí roku 1989. Vrcholem všeho byly nedělní oslavy sametové revoluce na prostějovském náměstí T. G. Masaryka.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SI PŘEČETL  ROZHOVOR S PANEM  ŠLAMBOREM, TAK JSEM  SI MUSEL DÁT SKLENIČKU  STUDENÉ VODY!“

Předseda Oblastního sdružení ODS Prostějov Petr Sokol žasne, jak po třiceti letech někteří vidí sametovou revoluci...

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments