Dobré odpoledne, dnes je sobota 20.7.2019
svátek slaví Ilja,
zítra Vítězslav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Už potřetí je naprosto neodmyslitelnou součástí masopustu v Prostějově. Jaroslav Nitka z ostravské společnosti Grif, tedy Společnosti pro zachování historie a romantiky, vystupuje při těchto akcích tradičně v roli vševědoucího řezníka Krkovičky. Během soboty na náměstí T. G. Masaryka stíhal úplně všechno. Porcoval pašíka, vařil prdelačku, připravoval jitrnice, jelita a tlačenku a mezitím odbíhal bavit děti, poutavě lidem vyprávět o masopustních tradicích v Čechách a na Moravě nebo i prohánět neposedné čarodějnice, ježibaby a další zdařilé masky. Jakmile rozdal poslední polévku za korunu, věnoval pár minut Večerníku ke krátkému rozhovoru.

* Jak jste spokojen s letošním masopustem a účastí Prostějovanů?
„Samozřejmě jsem velmi spokojen a dobrou náladu jsem měl už dlouho před desátou hodinou dopolední, než sama akce začala. Protože se už dlouho dopředu náměstí krásně plnilo lidmi a bylo vidět, že se těší. Naše společnost už v Prostějově pořádá masopust potřetí. A když se mohu vrátit do minulosti, tak před třemi lety při prvním masopustu to bylo ještě takové rozpačité, na tuto lidovou tradici nebyli Prostějované vůbec zvyklí, nevěděli, co mají čekat. Ani účast nebyla napoprvé moc vysoká. Teď je to jiné, viděl jste to dnes sám. Ještě nezačal oficiální program a už tu bylo plno.“
* Mnozí lidé tady strávili celý den...
„Přesně tak! Všiml jsem si rovněž, že ti samí lidé, co s námi masopust zahajovali, tak ho s námi i uzavírali. Byl jich plný prostějovský rynek! A na to jsem osobně velmi pyšný.
* Masopust zaujal ve velké míře i děti. Je určitě dobře, že tyto staré lidové veselice vidí i ta nejmenší drobotina, že?
„To každopádně, za to jsem velice rád. Tradice se musí předávat dál, nesmí umřít. Ostatně celá naše společnost je založena na tradicích a dávných zvyklostech, které se dědí z generace na generaci. Ale já se nedivím, že tu byla spousta dětí. Součástí masopustu jsou pochopitelně masky a maškary a kromě tradičních masek, které nesmí chybět v žádném masopustním průvodu, tedy vysloužilý voják, strážník, řezník a podobně, jsme tu dnes měli také medvěda, ponocného a spoustu pohádkových bytostí. Čaroděje, lesní ženy, víly, ježibabu a rovněž překrásnou španělskou cikánku, která tady na rynku věštila lidem z ruky. A to děti prostě bere, tady se vidí v pohádkovém světě. Jsem rád, že alespoň dnes děti zapomněly na ten jiný svět tabletů, facebooků a jiných vymožeností dnešní doby.“
* Všiml jsem si, že již pověstnou polévku za korunu jste lidem rozlévali mnohem dříve, než bylo původně plánováno. Proč?
„Ano, rozlévání prdelačky jsme plánovali na šestnáctou hodinu jako vyvrcholení celého masopustu. Nicméně časově jsme dělali všechno pro to, abychom stihli navařit mnohem dříve. Lidé se na polévku těšili a všiml jsem si, že někteří z nich už hodinu po poledni stáli u zabijačkových kotlů se sklenicemi přinesenými z domova, s vlastními talířky, dokonce i hrnci a jinými nádobami. Tak přece jsme nemohli mít to srdce a nechat je čekat tak dlouho...“ (úsměv)
* Měli jste nějaký speciální recept na prdelačku, nebo jste i v tomto zachovali tradici?
„Ne, žádná nová receptura, ba právě naopak! Zachovali jsme tradiční recepturu, musí jít přece o pravou a poctivou prdelanku s kroupami, silnou majoránkovou chutí, musí být krvavá, hodně česneku. Přitom ale na chuť hladká s tradiční plnou chutí tak, jak ji známe z domácích zabijaček. Vůbec žádné novoty, já jsem příznivce tradičních a ověřených záležitostí.“
* Již tady bylo zmíněno i ze strany prostějovských konšelů, že příští rok přijedete do Prostějova s masopustem znovu. Těšíte se?
„Jak by ne. Vážené dámy a pánové v čele s purkmistrem Jurou už také jasně stanovili termín masopustu pro příští rok a jsem nesmírně potěšen, že si vybrali opět naši společnost. A já se těším tak moc, že už teď přemýšlím, s čím do Prostějova za rok přijedeme. Na shledanou v roce 2020, milí Prostějované!“

Total Comments

  • Makovec
  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments