Dobré dopoledne, dnes je středa 17.7.2019
svátek slaví Martina,
zítra Drahomíra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Společenský dům v Komenského ulici provozuje pod touto hlavičkou prostějovský magistrát od roku 2006. Za třináct let spatřila světlo světa řada námětů, jak s budovu do budoucna naložit. Největší porci času pro sebe pochopitelně uzmula společnost Manthellan, která chtělo někdejší „Kasko“ zbourat. Nic z toho se však nezrelizovalo. Večerník chtěl o aktuálním stavu pohovořit s vedoucím Ivo Peštukou, byli jsme však odkázáni přímo na Vladimíra Průšu (na snímku), jednatele Domovní správy, pod níž provoz Společenského domu spadá.

* Jak byste popsal aktuální stav Společenského domu?
„V podstatě je poplatný době, kdy se ‚Kasko´ stavělo, to znamená přelomu osmdesátých a devadesátých let minulého století. Od té doby žádná výraznější rekonstrukce neproběhla, v podstatě je tedy vše na hranici životnosti, třicet až čtyřicet let staré. Především se jedná o ubohá sociální zařízení poplatná době, technické zařizovací věci a obslužné stroje, jako jsou výtahy a vzduchotechnika, která neumožňuje nějakou rozumnější regulaci teploty. Z hlediska izolace jsou pak nevyhovující jednoduché skleněné výplně, celkově je na tom objekt špatně. Nezanedbatelná je samozřejmě opotřebovanost mobiliáře a osvětlení, zase je to otázka životnosti, všechno už je prostě odžité.“
* Dalo by se tedy říct, že technické problémy ohrožují současný chod „Kaska“?
„Nejde až primárně o to, jestli ohrožují, ony některé záležitosti nesplňují současné normy, zvlášť v oblasti požární bezpečnosti, větrání únikových prostor a podobně, takže to bude hlavním úkolem. Neopominutelné je hledisko uživatelů, návštěvníků, vybavení neodpovídá současným trendům. Parkety nikdy nebyly renovovány, bylo by minimálně potřeba je vybrousit a zalakovat. Záměrem je i zvětšení pódia, které by potom umožnilo větší rozsah pořádaných akcí. Aspektů, které by se měly zohlednit, je spousta.“
* Jak vy byste si představoval kulturák v novém?
„Když si zpětně uvědomím, co všechno se kolem odehrávalo, co bylo ve hře... Nejprve panoval názor, že se ‚Kasko‘ zbourá a vybuduje se něco nového, což padlo, podle mě je to rozumné. Druhou variantu představovalo vybourání a zachování pouze obvodového zdiva. A ta třetí možnost, ke které bych se já přikláněl, je zachovat dispozice hlavního sálu a zmodernizovat zázemí, stávající technické vybavení, rozšířit pódium, vybudovat prostory pro občerstvení. A to vše v duchu platných norem. Výměnou by prošla okna, dveře a výlohy, rekonstrukci si vyžaduje i střecha. To je podle mě nezbytný základ.“
* Je těžké za současných podmínek udržet chod objektu?
„Až tak dramaticky bych záležitost neviděl. I v současném stavu je provoz udržitelný, není o nic moc horší, než řekněme třeba před deseti lety. Jde pouze o fakt, že některé prvky už jsou skutečně za hranou, udržujeme dost obtížně právě výtahy, osvětlení... Ale nejde o žádnou katastrofu a jsem toho názoru, že ještě nějakou dobu by se v dosavadních podmínkách dalo zařízení provozovat. Nicméně rekonstrukce je žádoucí.“

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments