Dobré dopoledne, dnes je středa 17.7.2019
svátek slaví Martina,
zítra Drahomíra
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Minulý týden během úterý a pak ještě dokonce i v pátek proběhlo zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějova. V médiích a na sociálních sítích se o něm šíří řada informací neodpovídajících skutečnosti. Večerník proto v exkluzivním rozhovoru požádal primátora Prostějova Františka Juru (ANO 2011), aby celé zasedání zhodnotil a dezinformace uvedl na pravou míru.

* Očekával jste tak náročný průběh v pořadí již šestého zasedání zastupitelstva v tomto volebním období?
„V komunální politice nejsem žádným nováčkem, a proto jsem v úterý třicátého dubna čekal náročné jednání. Na programu bylo financování Národního sportovního centra, podpora pořádání fedcupové baráže, statut radničních listů i dotace do sociální oblasti. Věcně sice jednoduché body, ale vhodné jako terče několika zastupitelů, kterým se v zásadě nelze zavděčit. Zařazeny byly také body požadované opozicí, pokud byly předloženy v řádném termínu.“
* Část opozice ale během jednání předvedla neskuteční kousky...
„Přiznám se, že skutečnost předčila moje očekávání! Od počátku jsme čelili obstrukcím. A když říkám my, nemyslím jen koalici, ale i tu část opozice, které jde o skutečný rozvoj našeho města.
Například Národní sportovní centrum. Částí opozice komentováno výrazy jako ´mafiánské praktiky´ a ´praní špinavých peněz´. A jaká je skutečnost? Po mafii zůstávali mrtví lidé a vypálené domy. Projekt NSC nám přinesl krásnou sportovní halu, za kterou jsme z městské pokladny
zaplatili asi pět a půl procenta celkových nákladů. Hala přinese prospěch nejen sportovcům, ale bude využívána také pro kulturní a společenské účely, přitáhne do města nové návštěvníky a bude možné díky ní dostat Prostějov na mapu důležitých šampionátů. Nejedno město nám tento projekt už nyní závidí.“
* Podobné bylo také projednávání podpory Fed Cupu a jednání o dalších dotacích města. Jak tyto diskuse hodnotíte?
„Naše město bylo celý týden v celostátních televizích, děti ze škol měly postaráno o krásný program a zážitky na celý život, kanadský tým Prostějov nadchl. Kritikové však opět celou věc neskutečně shazovali, jakoby ze všeho nejlepší bylo nic nedělat, nikomu nepomáhat a do ničeho nového se nepouštět. Podobně absurdní bylo projednávání podpory mobilního hospicu. Příslušná organizace nás požádala o dvě stě tisíc korun, dostala padesát. Podle našich zjištění přitom pečuje o jediného pacienta z Prostějova! Nijak nezpochybňuji důležitost péče o nevyléčitelně nemocné a umírající. Naším cílem je ovšem na prvním místě podpora sociálního zařízení SANCO, které pomáhá výrazně většímu počtu pacientů z našeho města. Především ovšem nerozumím porovnávání finančních příspěvků na důležité akce, které naše město zviditelňují, s dotacemi do sociálních zařízení. Každá z těchto podpor má v rozpočtu své vlastní místo a není fér je stavět proti sobě. Prohlášení, že nemáme na vyšší podporu péče o umírající kvůli příspěvku na Fed Cup, nás mají pouze poškodit, nic víc. Je to lež a její autoři to samozřejmě moc dobře vědí!“
* Na zastupitelstvu padlo také obvinění, že opozici podstrkáváte materiály k projednání na poslední chvíli. Jak to tedy je?
„Také jako absurdní hodnotím prohlášení našich kritiků, že se Rada města Prostějova měla pokusit ‚podstrčit' zastupitelům jeden ze schvalovaných materiálů. Konkrétně mělo jít o delegování zástupců města do dozorčích rad dvou společností, a to FCC Prostějov a Vodovody a kanalizace Prostějov. Ve skutečnosti tento bod projednala a schválila Rada města Prostějova v den jednání zastupitelstva. Zastupitelé jej proto dostali až po svém příchodu na radnici při prezenci a nikoliv v předstihu domů. Já osobně jsem coby předsedající celé schůze řídil zasedání v domnění, že jsem na tento bod upozornil při schvalování programu, bohužel se tak nestalo. Mrzí mě to a zastupitelům jsem se za svůj omyl omluvil. Určitě platí, že zastupitelé mohli být u prezence na nový materiál více upozorněni a informace o něm měla zaznít při projednávání programu celého zasedání. Je to chyba, ze které se určitě poučíme. Co však musím kategoricky odmítnout, jsou slova o ‚podstrčeném' materiálu, ‚znásilnění jednacího řádu' a ‚situaci odporující demokratickým principům'. V našem jednání rozhodně nebyl žádný postranní úmysl. Chtěli jsme bod schválený v Radě města Prostějova co nejdříve projednat v zastupitelstvu a nečekat na příští zasedání. Pokud by nejhlasitější část prostějovské opozice na problém věcně upozornila, vše bychom mohli vzápětí napravit a vše si vysvětlit. Naprosto neadekvátní reakce několika zastupitelů ovšem jakoukoliv racionální debatu vyloučila a projednávání skončilo zbytečně vyhroceně. Bylo to zbytečné a do budoucna nás to nikam pozitivně neposouvá.“
* Během úterý i pátku vůbec docházelo k častým obstrukcím ze strany několika opozičních zastupitelů. Bude to podle vás nyní zvykem?
„Nijak nepopírám, že opozice má právo a možná i povinnost vznášet dotazy, navrhovat řešení a kontrolovat koalici. Je ovšem možné to dělat racionálně a nikoliv fabulovat, říkat polopravdy nebo rovnou lhát. Moc dobře to vím, protože jsem v předcházejícím volební období strávil čtyři roky v opozici a tuto praxi některých kolegů jsem už tehdy kritizoval. Bohužel část opozice postupuje stále stejně. V pátek na pokračujícím zasedání zastupitelstva jsem například řekl, že příspěvky jedné
konkrétní zastupitelky se nesou stále ve stejném duchu. Uměle se vytvoří problém, jeho domnělí aktéři se skandalizují, padají vážná obvinění a někdy dokonce trestní oznámení. Vzápětí je sama podstata věci vyvrácena. Leckdy přímo na zasedání zastupitelstva členy rady nebo zaměstnanci
magistrátu, případně později příslušným ministerstvem nebo soudem. Ale to už běží další takový případ, podobně absurdní a nesmyslný. Cílem je vyvolat dojem, že Prostějov řídí lháři a podvodníci a skandalizovat kohokoliv, kdo má jiný názor.“
* Vy osobně se ale vždy před jednáním zastupitelstva setkáváte s lídry opozičních stran a hnutí, že?
„Jako primátor se pravidelně setkávám s předsedy zastupitelských klubů. Snažíme se společně obrušovat pomyslné hrany, nacházet společná řešení, hledat kompromisy. Nemám problém si vyslechnout jakýkoliv sebetvrdší názor, pokud bude jeho autor argumentovat férově. Jsem otevřený hledání společné cesty všech zastupitelů, pokud to bude jen trochu možné. Je před námi spousta práce. Musíme připravit řadu důležitých investičních akcí včetně zmíněného kulturního a společenského centra a jeho okolí, investovat do sportovišť, ochránit naše občany před dopadem narůstající dopravy vybudováním důležitých obchvatů, vdechnout nový život zanedbaným lokalitám, k nimž patří například bývalá Jezdecká kasárna. Zastupitele beru jako lidi, kteří mají pracovat pro město Prostějov, nikoliv proti němu. Jsme tady pro naše občany a musíme hájit jejich zájmy. Byl bych rád, kdyby to kolegové pracující především na svém vlastní zviditelnění pochopili a přiložili ruku k dílu společně s námi.“

Total Comments

  • Zlatá Brána
  • Václavková
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak se vám líbí v kavárně FACE TO FACE CAFE-BAR

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Chybí už jen dvojčátka.

Během prvního pololetí letošního roku se v prostějovské porodnici narodilo 396 miminek, což je o něco víc než za stejné období roku minulého. Rodiče dávali děvčátkům nejčastěji jméno Eliška nebo Tereza, u chlapců zase převládali Jakubové a Tomášové. Stále se ale letos čeká na dvojčátka.

Opravdu mu nafackoval?

Krajské ředitelství Policie ČR prověřuje údajné selhání prostějovského policisty, který měl podle vyjádření matky nafackovat jejímu čtrnáctiletému synovi na náměstí T. G. Masaryka. A jelikož se jedná o chlapce z romské komunity, může být vyšetřování případu hodně složité a citlivé.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR ZLÁMAL
15 zlamal
Ředitel umělecké agentury HIT TRADE má na svědomí famózní sobotní představení prostějovských rockových kapel na pláži U Vrbiček na plumovské přehradě. V rámci Rock Memory Of usedl sám i za bicí ve skupině Plus.

Total Comments

Číslo týdne

1,9
Míra nezaměstnanosti v Prostějově prolomila magickou hranici dvou procent! Aktuálně je v našem regionu bez práce 1 442 lidí, což je další historické minimum.

Total Comments

Výrok týdne

„Koupat se v takové zimě? Jedině doma  v koupelně ve vaně!“

Drtivá většina Prostějovanů míjela koupaliště ve městě během uplynulého týdne obloukem, jeden z mužů před aquaparkem měl jasný názor.

Total Comments