Dobré dopoledne, dnes je úterý 14.7.2020
svátek slaví Karolína,
zítra Jindřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Minulý týden během úterý a pak ještě dokonce i v pátek proběhlo zasedání Zastupitelstva statutárního města Prostějova. V médiích a na sociálních sítích se o něm šíří řada informací neodpovídajících skutečnosti. Večerník proto v exkluzivním rozhovoru požádal primátora Prostějova Františka Juru (ANO 2011), aby celé zasedání zhodnotil a dezinformace uvedl na pravou míru.

* Očekával jste tak náročný průběh v pořadí již šestého zasedání zastupitelstva v tomto volebním období?
„V komunální politice nejsem žádným nováčkem, a proto jsem v úterý třicátého dubna čekal náročné jednání. Na programu bylo financování Národního sportovního centra, podpora pořádání fedcupové baráže, statut radničních listů i dotace do sociální oblasti. Věcně sice jednoduché body, ale vhodné jako terče několika zastupitelů, kterým se v zásadě nelze zavděčit. Zařazeny byly také body požadované opozicí, pokud byly předloženy v řádném termínu.“
* Část opozice ale během jednání předvedla neskuteční kousky...
„Přiznám se, že skutečnost předčila moje očekávání! Od počátku jsme čelili obstrukcím. A když říkám my, nemyslím jen koalici, ale i tu část opozice, které jde o skutečný rozvoj našeho města.
Například Národní sportovní centrum. Částí opozice komentováno výrazy jako ´mafiánské praktiky´ a ´praní špinavých peněz´. A jaká je skutečnost? Po mafii zůstávali mrtví lidé a vypálené domy. Projekt NSC nám přinesl krásnou sportovní halu, za kterou jsme z městské pokladny
zaplatili asi pět a půl procenta celkových nákladů. Hala přinese prospěch nejen sportovcům, ale bude využívána také pro kulturní a společenské účely, přitáhne do města nové návštěvníky a bude možné díky ní dostat Prostějov na mapu důležitých šampionátů. Nejedno město nám tento projekt už nyní závidí.“
* Podobné bylo také projednávání podpory Fed Cupu a jednání o dalších dotacích města. Jak tyto diskuse hodnotíte?
„Naše město bylo celý týden v celostátních televizích, děti ze škol měly postaráno o krásný program a zážitky na celý život, kanadský tým Prostějov nadchl. Kritikové však opět celou věc neskutečně shazovali, jakoby ze všeho nejlepší bylo nic nedělat, nikomu nepomáhat a do ničeho nového se nepouštět. Podobně absurdní bylo projednávání podpory mobilního hospicu. Příslušná organizace nás požádala o dvě stě tisíc korun, dostala padesát. Podle našich zjištění přitom pečuje o jediného pacienta z Prostějova! Nijak nezpochybňuji důležitost péče o nevyléčitelně nemocné a umírající. Naším cílem je ovšem na prvním místě podpora sociálního zařízení SANCO, které pomáhá výrazně většímu počtu pacientů z našeho města. Především ovšem nerozumím porovnávání finančních příspěvků na důležité akce, které naše město zviditelňují, s dotacemi do sociálních zařízení. Každá z těchto podpor má v rozpočtu své vlastní místo a není fér je stavět proti sobě. Prohlášení, že nemáme na vyšší podporu péče o umírající kvůli příspěvku na Fed Cup, nás mají pouze poškodit, nic víc. Je to lež a její autoři to samozřejmě moc dobře vědí!“
* Na zastupitelstvu padlo také obvinění, že opozici podstrkáváte materiály k projednání na poslední chvíli. Jak to tedy je?
„Také jako absurdní hodnotím prohlášení našich kritiků, že se Rada města Prostějova měla pokusit ‚podstrčit' zastupitelům jeden ze schvalovaných materiálů. Konkrétně mělo jít o delegování zástupců města do dozorčích rad dvou společností, a to FCC Prostějov a Vodovody a kanalizace Prostějov. Ve skutečnosti tento bod projednala a schválila Rada města Prostějova v den jednání zastupitelstva. Zastupitelé jej proto dostali až po svém příchodu na radnici při prezenci a nikoliv v předstihu domů. Já osobně jsem coby předsedající celé schůze řídil zasedání v domnění, že jsem na tento bod upozornil při schvalování programu, bohužel se tak nestalo. Mrzí mě to a zastupitelům jsem se za svůj omyl omluvil. Určitě platí, že zastupitelé mohli být u prezence na nový materiál více upozorněni a informace o něm měla zaznít při projednávání programu celého zasedání. Je to chyba, ze které se určitě poučíme. Co však musím kategoricky odmítnout, jsou slova o ‚podstrčeném' materiálu, ‚znásilnění jednacího řádu' a ‚situaci odporující demokratickým principům'. V našem jednání rozhodně nebyl žádný postranní úmysl. Chtěli jsme bod schválený v Radě města Prostějova co nejdříve projednat v zastupitelstvu a nečekat na příští zasedání. Pokud by nejhlasitější část prostějovské opozice na problém věcně upozornila, vše bychom mohli vzápětí napravit a vše si vysvětlit. Naprosto neadekvátní reakce několika zastupitelů ovšem jakoukoliv racionální debatu vyloučila a projednávání skončilo zbytečně vyhroceně. Bylo to zbytečné a do budoucna nás to nikam pozitivně neposouvá.“
* Během úterý i pátku vůbec docházelo k častým obstrukcím ze strany několika opozičních zastupitelů. Bude to podle vás nyní zvykem?
„Nijak nepopírám, že opozice má právo a možná i povinnost vznášet dotazy, navrhovat řešení a kontrolovat koalici. Je ovšem možné to dělat racionálně a nikoliv fabulovat, říkat polopravdy nebo rovnou lhát. Moc dobře to vím, protože jsem v předcházejícím volební období strávil čtyři roky v opozici a tuto praxi některých kolegů jsem už tehdy kritizoval. Bohužel část opozice postupuje stále stejně. V pátek na pokračujícím zasedání zastupitelstva jsem například řekl, že příspěvky jedné
konkrétní zastupitelky se nesou stále ve stejném duchu. Uměle se vytvoří problém, jeho domnělí aktéři se skandalizují, padají vážná obvinění a někdy dokonce trestní oznámení. Vzápětí je sama podstata věci vyvrácena. Leckdy přímo na zasedání zastupitelstva členy rady nebo zaměstnanci
magistrátu, případně později příslušným ministerstvem nebo soudem. Ale to už běží další takový případ, podobně absurdní a nesmyslný. Cílem je vyvolat dojem, že Prostějov řídí lháři a podvodníci a skandalizovat kohokoliv, kdo má jiný názor.“
* Vy osobně se ale vždy před jednáním zastupitelstva setkáváte s lídry opozičních stran a hnutí, že?
„Jako primátor se pravidelně setkávám s předsedy zastupitelských klubů. Snažíme se společně obrušovat pomyslné hrany, nacházet společná řešení, hledat kompromisy. Nemám problém si vyslechnout jakýkoliv sebetvrdší názor, pokud bude jeho autor argumentovat férově. Jsem otevřený hledání společné cesty všech zastupitelů, pokud to bude jen trochu možné. Je před námi spousta práce. Musíme připravit řadu důležitých investičních akcí včetně zmíněného kulturního a společenského centra a jeho okolí, investovat do sportovišť, ochránit naše občany před dopadem narůstající dopravy vybudováním důležitých obchvatů, vdechnout nový život zanedbaným lokalitám, k nimž patří například bývalá Jezdecká kasárna. Zastupitele beru jako lidi, kteří mají pracovat pro město Prostějov, nikoliv proti němu. Jsme tady pro naše občany a musíme hájit jejich zájmy. Byl bych rád, kdyby to kolegové pracující především na svém vlastní zviditelnění pochopili a přiložili ruku k dílu společně s námi.“

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Vadí vám úbytek a odklad všech kulturních a společenských akcí?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-