Dobrý podvečer, dnes je středa 26.2.2020
svátek slaví Dorota,
zítra Alexandr
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Říká se, že život je jako jízda na kole. Abyste udrželi balanc, musíte se neustále pohybovat dopředu. Tato slova by nepochybně mohl potvrdit i David Kirner (na snímku) z Určic. Devatenáctiletý mladík po maturitě na prostějovské reálce vyrazil na „vélet“ na svém bicyklu. Kam až dojede, v tu chvíli ještě netušil. Nakonec se přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko a Turecko dostal až do Gruzie. Na cestě strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů. Co vše během ní zažil? A kdy mu bylo nejhůř? Tak i o tom se točil náš rozhovor, který navazuje na text z minulého vydání.

* Před svojí poslední cestou jste už loni byl na kole v Benátkách. Proč jste se na tak dlouhou cestu vlastně vydal?
„Ona ta cesta do Benátek dlouho netrvala, bylo to tuším jen devět dní. Můj bratr byl minulé léto na studijním pobytu v Lublani, tak jsem se rozhodl, že ho přijedu na kole navštívit. Ve slovinské metropoli se mi ale ještě nechtělo s výletem končit, tak jsem si trasu prodloužil do Benátek. Pro bicykl jsem se rozhodl, protože jízda na kole je dost rychlá na to, aby člověk za den ujel slušnou vzdálenost a zároveň dost pomalá na vnímání okolního dění, krajiny a lidí.“ (úsměv)
* Letos jste vyjel bez určitého cíle. Bylo ovšem alespoň něco, o čem jste si říkal, že to nesmíte minout?
„Byl jsem si ale vědom toho, že se může vyskytnout okolnost, kvůli které to budu muset otočit třeba už v Maďarsku, takže jsem si konkrétní cíl nestanovil. Po cestě jsem žádné záchytné body, které bych vyloženě musel vidět, neměl. Dělal jsem si ale občasné zajížďky k zajímavým místům, která jsem míjel. V Srbsku jsem se například ze dne na den rozhodl, že trochu změním kurz a pojedu se podívat do oblasti rumunského Banátu, kde žijí již po generace Češi, kteří sem byli přesídleni za dob Marie Terezie. Místní obyvatelé odhadují, že české vesnice v Banátu do deseti patnácti let zaniknou, protože mladí se stěhují do měst a tamní obyvatelstvo pomalu vymírá. A tajně jsem doufal, že dojedu do Asie čili aspoň do Istanbulu...“

Total Comments

  • Infos
  • Ples Jevíčko
  • Basic
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V ZAHRANIČNÍCH RESTAURACÍCH?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Domy po cikánech zmizí.

Až tři miliony korun hodlají v Hradčanech-Kobeřicích investovat do demolice ohyzdných nemovitostí, které v obci zůstaly po vystěhování nepřizpůsobivých občanů a jsou zcela neobyvatelné. Po zbourání domů hodlají místní zastupitelé na uvolněném místě vybudovat okrasný park.

Radary zpět do akce!

V tichosti a režimu přísného utajení upekli prostějovští radní plán, dle něhož se v co nejzazší době má na silnicích opět měřit formou tzv. ptačích budek Ty jsou přitom již dobrých devět roků mimo provoz a v posledních letech se mluvilo o jejich zcela odlišném využití. A ejhle, bude se prý znovu fotit!

Total Comments

Osobnost týdne

JIŘÍ VYKOUKAL
06 pawlovska

To jsou věci! Sportovní manažer Jestřábů se uplynulou sobotu vrátil po osmi sezónách na led a ve věku, kdy brzy oslaví 49. narozeniny, se stal nejstarším hráčem historie, který oblékl dres Prostějova v soutěžním utkání.

Total Comments

Číslo týdne

104

Úctyhodných sto čtyř roků se takřka dožila Josefa Schlesingerová, která byla nejstarší občankou města Prostějova. Minulé úterý bohužel její srdce dotlouklo.

Total Comments

Výrok týdne

„DVA MĚSÍCE JEDL MIXOVANOU STRAVU“

U Okresního soudu v Prostějově vypovídala v případu Jiřího Otáhala alias „kanibala“ jeho exmilenka. A z některých slov šel mráz po zádech…

Total Comments