Dobré ráno, dnes je čtvrtek 19.9.2019
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Říká se, že život je jako jízda na kole. Abyste udrželi balanc, musíte se neustále pohybovat dopředu. Tato slova by nepochybně mohl potvrdit i David Kirner (na snímku) z Určic. Devatenáctiletý mladík po maturitě na prostějovské reálce vyrazil na „vélet“ na svém bicyklu. Kam až dojede, v tu chvíli ještě netušil. Nakonec se přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko, Rumunsko, Bulharsko, Řecko a Turecko dostal až do Gruzie. Na cestě strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů. Co vše během ní zažil? A kdy mu bylo nejhůř? Tak i o tom se točil náš rozhovor, který navazuje na text z minulého vydání.

* Před svojí poslední cestou jste už loni byl na kole v Benátkách. Proč jste se na tak dlouhou cestu vlastně vydal?
„Ona ta cesta do Benátek dlouho netrvala, bylo to tuším jen devět dní. Můj bratr byl minulé léto na studijním pobytu v Lublani, tak jsem se rozhodl, že ho přijedu na kole navštívit. Ve slovinské metropoli se mi ale ještě nechtělo s výletem končit, tak jsem si trasu prodloužil do Benátek. Pro bicykl jsem se rozhodl, protože jízda na kole je dost rychlá na to, aby člověk za den ujel slušnou vzdálenost a zároveň dost pomalá na vnímání okolního dění, krajiny a lidí.“ (úsměv)
* Letos jste vyjel bez určitého cíle. Bylo ovšem alespoň něco, o čem jste si říkal, že to nesmíte minout?
„Byl jsem si ale vědom toho, že se může vyskytnout okolnost, kvůli které to budu muset otočit třeba už v Maďarsku, takže jsem si konkrétní cíl nestanovil. Po cestě jsem žádné záchytné body, které bych vyloženě musel vidět, neměl. Dělal jsem si ale občasné zajížďky k zajímavým místům, která jsem míjel. V Srbsku jsem se například ze dne na den rozhodl, že trochu změním kurz a pojedu se podívat do oblasti rumunského Banátu, kde žijí již po generace Češi, kteří sem byli přesídleni za dob Marie Terezie. Místní obyvatelé odhadují, že české vesnice v Banátu do deseti patnácti let zaniknou, protože mladí se stěhují do měst a tamní obyvatelstvo pomalu vymírá. A tajně jsem doufal, že dojedu do Asie čili aspoň do Istanbulu...“

Total Comments

 • Bazárek
 • Bladenights
 • Šumnica
 • O pohár primátora
 • Basket
 • Floria Dušičky
 • Dny evropského dědictví
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

P3_aplaus
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sláva se povedla.

Jen velice příznivé ohlasy sbíral po páteční akci u příležitosti 115. výročí založení prostějovského fotbalového klubu předseda současnéh 1.SK František Jura. Povedl se jak zápas legend, na který zavítaly více jak tři tisícovky příznivců, tak i slavnostní galavečer. A přijel i Karel Brückner s Ivo Viktorem!

Mizivý zájem.

 Hodně málo návštěvníků zavítalo v letošní letní sezóně do prostějovského aquaparku, ale také na vrahovické koupaliště. Ve vedení Domovní správy, která areály provozuje, tak panuje nespokojenost. Ostatně, není se co divit, když jde o druhý nejhorší ročník za čtrnáct let jexistence nových „Koupelek“...

Total Comments

Osobnost týdne

KATEŘINA DRÁBKOVÁ
36 drabkova
Rodačka z Určic během prázdnin ušla pěšky od hranic z Mexika přes Kalifornii, Oregon a Washington až do kanadského Vancouveru ohromných 1920 mil za 104 dní! Tomu se říká cestovatelská vášeň.

Total Comments

Číslo týdne

4000
Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Burza volného času má v Prostějově dlouholetou tradici. Akce se koná každoročně od roku 2004 a pravidelně ji navštíví spousta lidí. I letos tomu nebylo jinak. Na prezentaci kroužků a aktivit se přišlo podívat přes čtyři tisíce lidí.

Total Comments

Výrok týdne

„TO SI NEUMÍM PŘEDSTAVIT. ZUBY BY JÍ VYPADLY...“
Žena z Horního Štěpánova takto u prostějovského soudu odmítala tvrzení, že by její maminka pokousala manžela, neboť má zubní násadu.

Total Comments