Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 14.11.2019
svátek slaví Sáva,
zítra Leopold
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Společně s kolegou Jiřím Rozehnalem absolvovala náměstkyně primátora pro dopravu Alena Rašková náročné jednání s představiteli Olomouckého kraje ohledně dopravních investic v Prostějově. Jaké jsou novinky? Tou největší fakt, že krajský úřad bude už v příštím roce investovat do výstavby rondelu na křižovatce ulic Vápenice a Olomoucká. Probírala se však také rekonstrukce Vrahovické a Wolkerovy ulice.

* Co bude asi Prostějovany v tuto chvíli zajímat nejvíce, je rondel na Vápenici. Jak je k němu po jednání s náměstkem hejtmana panem Zahradníčkem a dalšími představiteli kraje daleko, či naopak blízko?
„Naší dlouhodobou strategií v Prostějově je představa, že by všechny křižovatky na vnitřním okruhu města měly být do budoucna kruhové. Jsou totiž mnohem průjezdnější než ty se semafory. Jsem proto velice ráda, že jsme s představiteli kraje dohodli investici ve výši pěti milionů korun na výstavbu rondelu právě na vámi zmíněné křižovatce ulic Olomoucká a Vápenice. Kraj tyto peníze včlení do svého rozpočtu na rok 2020. Tato investice nebude příliš nákladná, protože rondel využije stávající plochu, pouze zasáhne do prostoru zeleně poblíž kostela Milosrdných bratří. Dohodli jsme se už na tom, že Prostějov na své náklady nechá zhotovit projektovou dokumentaci. Ta je už z větší části připravena, probíhají však ještě některá jednání s Dopravním inspektorátem Policie ČR a památkáři.“
* S Vápenicí souvisí ale ještě jeden problém, a to špatný technický stav asfaltového povrchu této komunikace. Pamatujete i na to?
„O tomto problému samozřejmě víme. Přestože silnice na Vápenici není ještě tak stará, zejména u semaforů se vytvořily v asfaltu hluboké koleje. Je to i tím, že se jedná o jednu z nejfrekventovanějších dopravních tepen města a také přetíženou kamionovou dopravou. A právě v rámci výstavby rondelu pamatujeme i na rekonstrukci povrchu vozovky na Vápenici. Obě akce by se měly uskutečnit současně.“
* Zmínila jste i památkáře. Ti jsou proti výstavbě rondelu na Vápenici a Olomoucké?
„Doufám a pevně věřím, že i památkářům vysvětlíme, že výstavbou tohoto rondelu se z hlediska památkové zóny nic nezmění, a to ani z pohledu na Národní dům, kostel nebo Kováříkovu vilu. Vždyť křižovatka už tady přece je, i když klasická. A navíc výstavbou rondelu zmizí z této křižovatky semafory, které zrovna k památkám moc nepasují... Myslím si, že projekt projde schválením i přes tento úřad.“
* Už několik let magistrát disponuje projektem na dva malé rondely na Poděbradově náměstí. Mluvila jste s představiteli Olomouckého kraje také o nich? Dočkáme se jich vůbec někdy?
„Ano, hovořili jsme také o tomto projektu. Problém je v tom, že náklady na tyto kruhové křižovatky jsou mnohem vyšší, odhadují se až na pětatřicet milionů korun. Máme ale přislíbeno, že by se mohly vybudovat společně během rekonstrukce celé Wolkerovy ulice, která je naplánovaná na rok 2021. Ale víte, jak to je, příští rok jsou krajské volby, takže může dojít ke změnám.“ (pousměje se)
* V Prostějově máme před sebou další náročnou dopravní investici. Jak jste se dohodli s krajskými úředníky o rekonstrukci Vrahovické ulice?
„Je stále v platnosti, že tato ulice se bude rekonstruovat v roce 2020. A to v celé míře od náměstí Padlých hrdinů v Prostějově až po zdejší kostel. Rekonstrukce proběhne samozřejmě po úsecích, jinak bychom od dopravy odřízli celé Vrahovice. I tak to bude velká zátěž pro zdejší občany. Co je však pozitivní, že se vybudují i cyklostezky po obou stranách komunikace, ovšem v podobě barevným pruhů v rámci této silnice. Klasická cyklostezka tady možná není, protože by musela vést ve Vrahovicích i kolem domů, kde by lidé přišli o parkovací místa a zároveň bychom razantně museli sáhnout i do zeleně.“
* Nedávno jsme se ale dozvěděli, že Správa železniční dopravní cesty uvažuje o vybudování tunelu pod železničním přejezdem ve Vrahovické ulici. Jak moc to zkomplikuje už naplánovanou silniční rekonstrukci?
„SŽDC se po letech vrátila ke starému projektu, což i pro mě bylo do určité míry překvapením. Záleží teď na nich, jak rychle se k této stavební investici rozhodne. Pokud by to bylo už příští rok, muselo by dojít ke vzájemné spolupráci a kumulaci všech stavebních úkonů. Jestliže by se ale tunel stavěl až za několik let, nečekali bychom na to a Vrahovickou bychom opravili celou podle původních plánů.“
* Součástí rekonstrukce Vrahovické ulice ale není řešení problému s křižovatkou na náměstí Padlých hrdinů. Uvažovalo se také o rondelu, bude zde skutečně kruhová křižovatka?
„Ano, na tomto místě byl původně vyprojektován rondel. A to z toho důvodu, že při současném uspořádání křižovatky se cyklisté složitě dostávají na cyklostezku. K realizaci kruhové křižovatky nakonec nedošlo a podle všeho ani nedojde. Podle vyjádření dopravní policie nejde zas až tak o nebezpečné místo, navíc rondel by přinesl daleko více problémů s chodci. Rekonstrukce celé Vrahovické ulice tedy musí proběhnout tak, jak je naplánována, protože kraj má již přiděleny dotace. S náměstím Padlých hrdinů se už budeme muset vypořádat sami a na radnici se musíme domluvit, jak zde řešit dopravní komplikace.“

Total Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak oslavíte 30. výročí sametové revoluce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Úspěch desetiletí.

Výzkum Město pro byznys desetiletí v rámci Olomouckého kraje má svého jednoznačného vítěze. K velké radosti se jim stal Prostějov, který v uplynulých letech hned několikrát triumfoval v krajských výzkumech a v loňském roce dokonce tuto prestižní odbornou anketu ovládl v rámci celé České republiky.


Hulvát zůstane hulvátem.

Nebylo to poprvé, ale od předešlých vulgárních excesů občana Vrahovic Čeňka Svobody na půdě prostějovského zastupitelstva se čekalo, že věčný stěžovatel na všechny a na všechno bude tentokrát slušnější. Dostal možnost promluvit před zastupiteli a nazval je bezcharakterními darebáky.

Total Comments

Osobnost týdne

DANA BATULKOVÁ

45 batulkovaSkvělá herečka se společně s Danielou Kolářovou představila v neděli na prknech Městského divadla v Prostějově v představení Arnošta Goldflama Dámská šatna.

Total Comments

Číslo týdne

 5

Od úterý do čtvrtka minulého týdn probíhalo u Krajského soudu v Brně projednávání žaloby na bývalého předsedu mládežnického hokejového klubu Jestřábi Prostějov spolek Michala Tomigu. Ten si nakonec odnesl pětiletý trest za zpronevěru a podvod.

Total Comments

Výrok týdne

„VŮBEC NETUŠÍM, NAJEDNOU BYLY FUČ!“

Náměstkyně primátora Alena Rašková nebyl schopna zastupitelům sdělit, kdy si Manthellan odvezl betonové zátarasy z parkoviště u Společenského domu

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments