Dobré ráno, dnes je pondělí 22.4.2019
svátek slaví Evľénie,
zítra Vojtěch
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram
lista informacni_technologie_21 Informační technologie. Široká oblast od osobních počítačů, notebooků, internetu až po chytré mobilní telefony a tablety. V současnosti máme obrovskou výhodu, že je opravdu z čeho vybírat. Jak si však poradit s nástrahami vyspělé techniky? Jaký počítač si vybrat tak, aby nám sloužil co nejlépe? Který mobilní telefon splňuje všechny naše požadavky? To vše objevíte na následujících řádcích naší tématické strany, kterou pro vás připravil kolektiv redakce PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku. Navazujeme na již pravidelná témata, která vás mohou zajímat. Začtěte se do našich rad a doporučení…

DIGITÁL STÁLE PŘINÁŠÍ PROBLÉMY

V Brněnské ulici musí měnit televizní zásuvky a kabely. Čeká to i ostatní?

Digitální televizní vysílání přineslo více programů, ale i problémy. Ty se na Prostějovsku projevují i téměř rok po přechodu na moderní signál, a objevují se stále nové. Není vyloučeno, že mnoho bytových domů bude muset vyměnit kabely i zásuvky.
„Zpočátku proběhl přechod na digitál bez problémů. Ale později nám začal obraz v televizi zamrzat a kostičkovat. Několikrát se to snažili opravit, ale nepomohlo to. Nyní u nás kompletně vyměňují zásuvky a kabely. Jsem hodně zvědavý, jestli to už konečně bude bez problémů,“ sdělil Večerníku minulý týden jeden z nájemníků městského bytu v Brněnské ulici. 
Na důvody kompletní výměny jsme se tak byli následně zeptat na Domovní správě Prostějov. „Technici mi vysvětlili, že stávající kabely v Brněnské ulici a také například na náměstí E. Husserla kapacitně nestíhaly přenášet signál s vyšším počtem digitálních stanic,“ vysvětlil nám ředitel Domovní správy Vladimír Průša. Zároveň nevyloučil, že podobné problémy bude muset Domovní správa řešit i v dalších bytech, které má na starosti. „Pokud nás nájemníci upozorní, že je jejich digitální signál špatný, pak nám samozřejmě nic jiného nezbude,” přislíbil Průša.
Jiná situace nastává u satelitního vysílání. Po přechodu na digitál přitom mnoho lidí sáhlo právě po koupi satelitu. „U nás ve Vrahovicích jsme měli televizní signál z antény vždy špatný. Při přechodu na digitál jsme si tedy pořídili satelit. Prodejce nám sliboval, že teď už budeme chytat úplně všechno. Není to tak úplně pravda,“ postěžovala si naše čtenářka z Vrahovic. „Navíc jsem vypozorovala, že když je bouřka nebo třeba jen zataženo, tak se pravidelně setkávám s výpadky příjmu. A to i při sledování letošního mistrovství světa v hokeji,“ svěřila se svou zkušeností.
Třeba ona, ale i další obyvatelé, které digitální vysílání někdy pozlobí, využijí některých služeb našich partnerů z této tématické strany. Pak by mělo být zcela jistě už všechno v pořádku...

Který počítač je ten pravý?

Starý počítač pomalu dosluhuje a ve vaší hlavě stále více převládá myšlenka koupit si nový. Rozhodujete se mezi výběrem stolního PC nebo by pro vás byl vhodnější notebook? Nestřílejte od boku a před vlastní koupí nové „mašiny“ si vše pořádně rozmyslete. Musíte naprosto přesně vědět kde a k jakým účelům budete svého miláčka používat.

Stolní počítač (PC)
Je nejlepší tam, kde pracujete na jednom místě. Výhody klávesnice a myši jsou nesporné, stolní počítač rovněž disponuje více porty, konektory a dá se do budoucna ještě lépe rozšířit. Výrobců a prodejců je mnoho, tak jako různých počítačových sestav. Jste-li laici, postačí vám standardní sestava. Milovníci her nebo grafici samozřejmě budou potřebovat výkonnější stroje.

Notebook
Nenáročným uživatelům vyhovuje libovolný běžný model. Náročnější uživatelé pak musejí sáhnout hlouběji do kapsy. Přenosné počítače s oblibou používají studenti nebo lidé, jejichž práce vyžaduje neustálé cestování a přemísťování. Notebook je dobrý i v bytě, nezabírá tolik zbytečného místa jako PC, můžete si ho přenášet z místnosti do místnosti. Na rozdíl od PC ale jeho možnosti vylepšení jsou poměrně omezené.

Sestavte si stolní počítač
Hotová PC lze zakoupit v každém obchodě s elektronikou. Co si tak ale pořídit PC na zakázku? Kamarád sice může počítačům rozumět, ale na servis a údržbu už si netroufá. Nejlepší je zavítat do specializované prodejny. Zde vám poradí odborníci, jsou na základě vašich požadavků schopni určit nejvhodnější konfiguraci i s ohledem na budoucí rozšíření (zvětšení paměti, zvýšení výkonu).

Nekupujte podle ceny
Běžné PC sestavy pořídíte za několik tisíc. Ty stačí na většinu úkolů. Speciální obory (grafika, fotografie, video) používají jiné „stroje“, které jsou řádově dražší. Dostatečná paměť, rychlý procesor i výkonná grafika, velkokapacitní i rychlé disky přece jenom stojí nemalý peníz. V současnosti se již používají počítače s velkou operační pamětí (RAMM) i disky. Co se týče monitorů – běžně se používají již LCD monitory. Šetří místo i vaše oči. Jako téměř u všeho platí prostá zásada: obraťte se na specialistu – ten vám poradí, který počítač je pro vás vhodný. zdroj: Computer

Neumíte s počítačem? Jen těžko tak seženete práci!

Nezoufejte však, existuje řada pomocníků včetně úřadů

Hledáte práci, prohlížíte inzeráty a téměř pokaždé se setkáte s požadavky na znalost Windows, Wordu, Excelu, internetu nebo e-mailu? Nevíte přesně, o co jde, a nemáte koho se zeptat? Tak právě pro vás jsou určeny speciální počítačové kurzy pro začátečníky. Nabízejí je školicí centra po celé republice. Při splnění určitých podmínek vám výuku může zaplatit i Úřad práce ČR.
Vzhledem k tomu, že alespoň základní ovládání výpočetní techniky dnes vyžaduje většina zaměstnavatelů, existuje poměrně široká nabídka kurzů. Ty pořádají různé, většinou soukromé školy a školicí centra. V České republice je jich více než dvě stě a fungují v každém okresním městě. O jejich existenci, nabídce výuky, výši poplatků, termínech a délce trvání školení se můžete dozvědět například na úřadech práce v místě bydliště, v novinových inzerátech, v reklamních letácích nebo na internetu.
Zjišťovat informace na internetu může být pro člověka, který neumí zacházet s počítačem, problematické. U nás však je poměrně rozsáhlá sít internetových kaváren, ve kterých vám personál ochotně poradí, jak se k požadovaným údajům dostat. Také v okresních a někde i místních knihovnách umožní zaregistrovaným i nezaregistrovaným návštěvníkům dostat se na požadovanou webovou adresu a poradí, jak si vyhledat, co potřebují. Za hodinu hledání zaplatíte mezi čtyřiceti až šedesáti korunami.
Poměrně vyčerpávající informace o tom, kde se můžete zdokonalit, získáte na úřadech práce. Ty se školicími středisky úzce spolupracují a mají o nich důkladný přehled. V oddělení rekvalifikací nebo v informačních a poradenských střediscích vám nabídnou přehled firem, které školení pořádají. Poté stačí školu osobně nebo telefonicky kontaktovat, zjistit její nabídku a výši poplatků a vybrat si.
„Pokud je zájemce evidován úřadem jako uchazeč o práci, můžeme za určitých podmínek v rámci rekvalifikace kurzy i zaplatit,“ potvrzuje Jaroslav Mikšaník z Úřadu práce v Olomouci. „Ale rádi poradíme i těm, kteří u nás evidováni nejsou. Dostanou od nás adresy a telefony, poradíme jim, jaké lekce by pro ně byly nejvhodnější a kolik by asi za ně měli zaplatit. Někdy platí výuka svých zaměstnanců i podniky,“ dodává J. Mikšaník.

Firma Infos Art, s.r.o. pokračuje v Prostějově v budování optických sítí!

Po dokončení trasy Prostějov jih, která vede od Krasic až po ulici Dolní, se firma Infos rozhodla dále investovat do optické infrastruktury a zahájila budování trasy Prostějov sever. Tato trasa povede od ulice C. Boudy přes ulice Krapkova, Fanderlíkova a prozatím bude zakončena na ulici Martinákova. Na optickou metropolitní síť v Prostějově se mohou připojit budovy a zákazníci v ulicích, jejichž seznam naleznete na www.infos.cz, sekce Internet – Optická síť Prostějov.
Zákazníci firmy Infos Art, s.r.o. získají nejenom superrychlý a stabilní přístup k internetu až 100 Mbps, ale hlavně digitální HD televizní vysílání a zdarma telefonní linku bez poplatků. HD televize od firmy Infos nabízí výhody v přidaných službách, které jiné přenosové médium, například pozemní vysílání nenabízí. Nejvíce zákazníci využívají funkci „Time shift“, kdy vám neunikne žádný pořad, protože si jej můžete zpětně přehrát se zpožděním až 24 hodin, HBO televizní videopůjčovnu a možnost nahrávání vybraných pořadů. Vybudováním trasy Prostějov sever se s pomocí gigabitových pojítek vytvoří záložní připojení pro sídliště E. Beneše, kde jsou již domy propojeny optickými kabely.
Firma Infos Art, s.r.o. poskytuje připojení k internetu v Prostějově od roku 1996 a patří mezi první společnosti, v České republice, které začaly tuto službu nabízet pro širokou veřejnost. Hlavní výhodou firmy je monitoring celé sítě, rychlý servis na zavolání v řádu několika hodin, který na svých zařízeních u zákazníků provádí zdarma.
Firma disponuje zkušeným týmem odborníků, který je schopen si poradit nejenom s internetem, ale i s výpočetní a zabezpečovací technikou. Nyní firma Infos Art, s.r.o. rozšířila portfolio služeb o montáž společných televizních rozvodů, řešení pozemního a satelitního vysílání v bytových a rodinných domech. Pokračuje také v dlouholeté tradici, budování lokálních firemních sítí a serverů na zakázku. Firma Infos Art, s.r.o. je schopná v současnosti řešit jakékoliv požadavky zákazníků v oblasti zpracování dat a komunikací.


informacni technologie_dotaznikOdkazy:
Infos Art, s.r.o. - www.infos.cz
PC&Mobil service - www.pc-mobil.cz

Total Comments

  • FED Cup
  • Galerie
  • Ceny Kultury
  • Prostějovské Velikonoce
  • Tvaruzkovy festival
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte projekt sdílených kol v Prostějově?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

V Metru vše v pořádku.

Kontrola provozu a hlavně hospodaření prostějovského kina Metro 70 dopadla na výbornou. Komise až na nějaké malé „prkotiny“, které nestály ani za řeč, neshledala žádné pochybení. Ředitelka Barbora Prágerová si tak mohla oddechnout a vedení magistrátu je rovněž spokojeno.

Chování hvězdy.

Týmu BK Olomoucko závěr nadstavbové části Kooperativy NBL nevyšel. Nejenže prohrál čtyři z posledních pěti zápasů, ale těsně před play off neunesl porážku v Opavě americký pivot Javonte Douglas, který při konflitku s jedním z hráčů domácích udeřil asistenta trenéra a po utkání nepodal soupeřům ruku...

Total Comments

Osobnost týdne

Leoš NOHA
15 noha
Zdravotník a sukničkář Adolf „Áďa“ Větvička z oblíbeného seriálu Okresní přebor se objevil v Prostějově! Známý herec vystoupil v rámci divadelní hry Macbeth - Too Much Blood. A byla to z jeho strany další jízda...

Total Comments

Číslo týdne

1711
Nezaměstnanost v celém Olomouckém kraji opět výrazně poklesla, tentokrát v součtu o osm procent! V Prostějově je aktuálně bez práce jen 1 711 osob, na druhé straně zdejší pobočka Úřadu práce ČR registruje pouze něco přes pět set volných míst. A pak si firmy nemají stěžovat, že není kde brát lidi...

Total Comments

Výrok týdne

„VYHROŽOVAL MI, ŽE KDYŽ S NÍM NEBUDU, TAK MĚ ZABIJE.“

Být chtěnou ženou, není pokaždé jednoduché. Takto si posteskla před Okresním soudem v Prostějově Renata G., bývalá družka Martina Biháriho, který nezvládl rozchod...

Total Comments