Dobré odpoledne, dnes je středa 21.11.2018
svátek slaví Albert,
zítra Cecílie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

24 hvezdarna
Byla to vize, která vzbudila obrovské emoce. Na začátku dubna roku 2013 Večerník informoval o úmyslu magistrátu prodat pozemek v Kolářových sadech soukromé společnosti, která tady místo bývalého agitačního střediska a následně sídla prostějovských skautů hodlala postavit luxusní kavárnu. Zatímco Prostějovanům se tento nápad docela zamlouval, tehdejší ředitel hvězdárny byl zcela proti...


„Já myslím, že nová kavárna v Kolářových sadech přispěje k výraznému oživení této lokality. Po nedávné revitalizaci parku přichází projekt, který sem může přitáhnout další lidi k odpočinku a relaxaci,“ mínila Ivana Hemerková, náměstkyně primátorky Statutárního města Prostějov. A podobně se vyjadřovali i ostatní radní.

Jakmile se ovšem tato novinka zvěstovala veřejnosti, zareagoval s velkou zlobou dnes už bývalý ředitel prostějovské hvězdárny. „Kavárna má být situována ve vzdálenosti sta metrů od hvězdárny, přímo proti objektivům astronomických dalekohledů citlivých například na světlo zápalky na vzdálenost několika stovek metrů. Realizací výstavby kavárny dojde ke znemožnění základního poslání hvězdárny, tedy pozorování dalekohledy,“ postěžoval si Večerníku Jiří Prudký. Podle jeho slov to nebylo poprvé, kdy chtěla radnice ohrozit provoz tohoto velmi navštěvovaného zařízení. „Když se tady za komunistů postavilo agitační středisko, musel jsem měsíce žádat, aby dali do oken tlusté závěsy! Dnes jsou tato okna naštěstí zakryta a zatlučena plechem. Před lety magistrát okolo hvězdárny vybudoval asfaltový povrch pro bruslaře a na něm veřejné osvětlení, které svítilo všude možně, jenom ne dolů. Zase jsem potřeboval drahnou dobu, než jsem donutil příslušné úředníky a politiky nechat světla sklopit i zastínit. V nedávné době radnice nechala vysázet stromy přímo před dalekohledy naší hvězdárny... Prostě jedna chyba za druhou, zásahy do okolí bez odbornosti či konzultace s námi,“ láteřil Prudký s tím, že výstavba prosklené kavárny s výrazným osvětlením okolo mohla být pro hvězdárnu takzvaně smrtelná. „Byla by to úplná katastrofa!“

Nakonec může bývalý ředitel hvězdárny i současné vedení tohoto zařízení zůstat naprosto v klidu. „Musím zdůraznit, že se nejednalo o aktivitu města, ale šlo o zájem soukromého investora. Ten nakonec od záměru vybudovat kavárnu u hvězdárny sám odstoupil. V současnosti jsou z bývalého agitačního střediska přestěhováni skauti a budova je srovnána se zemí. Pro uvolněný prostor zatím hledáme využití,“ prozradil Večerníku aktuální stav Zdeněk Fišer, první náměstek primátorky Prostějova.

Total Comments

  • Zámecké Vánoce
  • Repoint nabídka na listopad 2018
  • mp
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak hodnotíte podzimní vystoupení 1.SK Prostějov ve druhé nejvyšší soutěži?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

České dráhy se „probudily“. 

V případě Českých drah to platí skutečně skoro na den. Vloni v listopadu prostějovské zastupitelstvo schválilo peníze na odkup pozemků za místním nádražím. A nyní České dráhy Večerník ubezpečily, že konečně podepíší kupní smlouvu. No, sláva!

Umí mluvit?

Novou ředitelkou prostějovského muzea se stala někdejší zaměstnankyně informačního centra magistrátu a následně sociální pracovnice Soňa Provazová. Přestože jsme ji už před více jak před dvěma týdny požádali o rozhovor, odpovědí jsme se zatím nedočkali. Hned první kontakt tak naznačil, že komunikace nebude zřejmě její silnou stránkou...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

Adéla Jánská

 
janska copyProfesorka, která vyučuje malbu na Střední škole designu a módy, Prostějov, byla jednou z hlavních postav úterní slavnosti, při níž byl na stěnu v obřadní síni prostějovské radnice umístěn obraz exprimátorky Aleny Raškové. Právě tato dáma je totiž jeho autorem. .

Total Comments

Číslo týdne

 3000000
Srážka dvou kamionů a dodávky minulé úterý v noci způsobila až do středečních odpoledních hodin dopravní kolaps nejen na dálnici, ale i přímo v Prostějově. Škoda na vozidlech, která po obrovském požáru lehla popelem, je vyčíslena na tři miliony korun.

Total Comments

Výrok týdne

PIŠTE OBJEKTIVNĚ, MY K VÁM BUDEME URČITĚ OTEVŘENÍ!“

Přání primátora Statutárního města Prostějov Františka Jury při první tiskové konferenci nové rady...
PÍŠEME A BUDEME NADÁLE!

Total Comments