Dobré odpoledne, dnes je středa 27.5.2020
svátek slaví Valdemar,
zítra Vilém
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

24 hvezdarna
Byla to vize, která vzbudila obrovské emoce. Na začátku dubna roku 2013 Večerník informoval o úmyslu magistrátu prodat pozemek v Kolářových sadech soukromé společnosti, která tady místo bývalého agitačního střediska a následně sídla prostějovských skautů hodlala postavit luxusní kavárnu. Zatímco Prostějovanům se tento nápad docela zamlouval, tehdejší ředitel hvězdárny byl zcela proti...


„Já myslím, že nová kavárna v Kolářových sadech přispěje k výraznému oživení této lokality. Po nedávné revitalizaci parku přichází projekt, který sem může přitáhnout další lidi k odpočinku a relaxaci,“ mínila Ivana Hemerková, náměstkyně primátorky Statutárního města Prostějov. A podobně se vyjadřovali i ostatní radní.

Jakmile se ovšem tato novinka zvěstovala veřejnosti, zareagoval s velkou zlobou dnes už bývalý ředitel prostějovské hvězdárny. „Kavárna má být situována ve vzdálenosti sta metrů od hvězdárny, přímo proti objektivům astronomických dalekohledů citlivých například na světlo zápalky na vzdálenost několika stovek metrů. Realizací výstavby kavárny dojde ke znemožnění základního poslání hvězdárny, tedy pozorování dalekohledy,“ postěžoval si Večerníku Jiří Prudký. Podle jeho slov to nebylo poprvé, kdy chtěla radnice ohrozit provoz tohoto velmi navštěvovaného zařízení. „Když se tady za komunistů postavilo agitační středisko, musel jsem měsíce žádat, aby dali do oken tlusté závěsy! Dnes jsou tato okna naštěstí zakryta a zatlučena plechem. Před lety magistrát okolo hvězdárny vybudoval asfaltový povrch pro bruslaře a na něm veřejné osvětlení, které svítilo všude možně, jenom ne dolů. Zase jsem potřeboval drahnou dobu, než jsem donutil příslušné úředníky a politiky nechat světla sklopit i zastínit. V nedávné době radnice nechala vysázet stromy přímo před dalekohledy naší hvězdárny... Prostě jedna chyba za druhou, zásahy do okolí bez odbornosti či konzultace s námi,“ láteřil Prudký s tím, že výstavba prosklené kavárny s výrazným osvětlením okolo mohla být pro hvězdárnu takzvaně smrtelná. „Byla by to úplná katastrofa!“

Nakonec může bývalý ředitel hvězdárny i současné vedení tohoto zařízení zůstat naprosto v klidu. „Musím zdůraznit, že se nejednalo o aktivitu města, ale šlo o zájem soukromého investora. Ten nakonec od záměru vybudovat kavárnu u hvězdárny sám odstoupil. V současnosti jsou z bývalého agitačního střediska přestěhováni skauti a budova je srovnána se zemí. Pro uvolněný prostor zatím hledáme využití,“ prozradil Večerníku aktuální stav Zdeněk Fišer, první náměstek primátorky Prostějova.

Total Comments

 • Bezruč
 • Lexinka
 • Mobil 4U
 • Koupelny RP
 • MJM Krmiva
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co říkáte na opětovné odložení rekonstrukce Vrahovické ulice?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vlna zájmu.

Obrovský zájem vyvolal příběh nemocné holčičky, která trpí epilepsií, vzácnou genetickou vadou a prošla si také dětskou mozkovou obrnou. Po zveřejnění v minulém vydání jsme zaregistrovali několik dárců, kteří chtěli rodičům tříapůlroční Lexinky pomoci. Sbírka proběhla i mezi členy redakce a přidali se k nám také manželé Černoškovi, načež došlo k předání více jak třiceti tisíc korun.

Opět bez tiskovky.

Přestože byl nouzový stav ukončen a v platnost už vešla další a další rozvolňovací opatření v souvislosti s obavami před nákazou Covid-19, prostějovští radní po svém úterním jednání opět zrušili tiskovou konferenci s novináři. Ve snaze zjistit informace o práci konšelů je tak nejen Večerník stále odkázán na e-mail či telefon...

Total Comments

Osobnost týdne

Miroslav Hochvald

Starosta Bílovic-Lutotína byl nepravomocně odsouzen za trestný čin z nedbalosti, kdy se loni v březnu zabila po pádu do sklepa v obecní budově sedmadvacetiletá žena. Třicetiměsíční trest má však tříletou podmínku a jeho součástí není zákaz výkonu zastupitelské funkce. Hochvald tak zůstává ve funkci.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

8 000 000


Od minulého úterý už může veřejnost vkročit do zrekonstruovaného Bezručova červeného domku v Kostelci na Hané. Oprava domu slavného básníka stála krajskou kasu osm milionů korun.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„VEČER BYL UNAVENÝ, USNUL TADY NA KANAPI A UŽ SE NEPROBUDIL…“

Takto okomentoval smutnou událost ve Vrahovické ulici v Prostějově, kde zemřel padesátiletý muž, jeden ze zaměstnanců autoopravny.

Total Comments