Dobré odpoledne, dnes je čtvrtek 20.9.2018
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

24 hvezdarna
Byla to vize, která vzbudila obrovské emoce. Na začátku dubna roku 2013 Večerník informoval o úmyslu magistrátu prodat pozemek v Kolářových sadech soukromé společnosti, která tady místo bývalého agitačního střediska a následně sídla prostějovských skautů hodlala postavit luxusní kavárnu. Zatímco Prostějovanům se tento nápad docela zamlouval, tehdejší ředitel hvězdárny byl zcela proti...


„Já myslím, že nová kavárna v Kolářových sadech přispěje k výraznému oživení této lokality. Po nedávné revitalizaci parku přichází projekt, který sem může přitáhnout další lidi k odpočinku a relaxaci,“ mínila Ivana Hemerková, náměstkyně primátorky Statutárního města Prostějov. A podobně se vyjadřovali i ostatní radní.

Jakmile se ovšem tato novinka zvěstovala veřejnosti, zareagoval s velkou zlobou dnes už bývalý ředitel prostějovské hvězdárny. „Kavárna má být situována ve vzdálenosti sta metrů od hvězdárny, přímo proti objektivům astronomických dalekohledů citlivých například na světlo zápalky na vzdálenost několika stovek metrů. Realizací výstavby kavárny dojde ke znemožnění základního poslání hvězdárny, tedy pozorování dalekohledy,“ postěžoval si Večerníku Jiří Prudký. Podle jeho slov to nebylo poprvé, kdy chtěla radnice ohrozit provoz tohoto velmi navštěvovaného zařízení. „Když se tady za komunistů postavilo agitační středisko, musel jsem měsíce žádat, aby dali do oken tlusté závěsy! Dnes jsou tato okna naštěstí zakryta a zatlučena plechem. Před lety magistrát okolo hvězdárny vybudoval asfaltový povrch pro bruslaře a na něm veřejné osvětlení, které svítilo všude možně, jenom ne dolů. Zase jsem potřeboval drahnou dobu, než jsem donutil příslušné úředníky a politiky nechat světla sklopit i zastínit. V nedávné době radnice nechala vysázet stromy přímo před dalekohledy naší hvězdárny... Prostě jedna chyba za druhou, zásahy do okolí bez odbornosti či konzultace s námi,“ láteřil Prudký s tím, že výstavba prosklené kavárny s výrazným osvětlením okolo mohla být pro hvězdárnu takzvaně smrtelná. „Byla by to úplná katastrofa!“

Nakonec může bývalý ředitel hvězdárny i současné vedení tohoto zařízení zůstat naprosto v klidu. „Musím zdůraznit, že se nejednalo o aktivitu města, ale šlo o zájem soukromého investora. Ten nakonec od záměru vybudovat kavárnu u hvězdárny sám odstoupil. V současnosti jsou z bývalého agitačního střediska přestěhováni skauti a budova je srovnána se zemí. Pro uvolněný prostor zatím hledáme využití,“ prozradil Večerníku aktuální stav Zdeněk Fišer, první náměstek primátorky Prostějova.

Total Comments

  • zlechov
  • supersektor
  • koselec n h
  • Interforst
  • pvecko
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Sportu dveře dokořán!

Minulý čtvrtek dopoledne bylo i za účasti ministra školství, mládeže a tělovýchovy Roberta Plagy a dalších politických i sportovních celebrit slavnostně otevřeno Národní sportovní centrum v Prostějově. Krásnou halou za 130 milionů korun od státu se město může právem pyšnit.

Káže vodu, pije víno!

Další skandál se valí na hnutí Změna pro Prostějov. Tentokrát se provalil malér na zastupitelku Hanu Naiclerovou. Tato žena porušila stavební zákon, když zakoupený dům v Čehovicích měla dle povolení rekonstruovat, známá kazatelka morálky ho však rovnou zbourala. Hrozí jí až 500 000 korun pokuty!

Total Comments

Osobnost týdne

Aneta Langerová
Zpěvačka, hudebnice a vítězka soutěže Česko hledá SuperStar z roku 2004 svým vystoupením na náměstí T. G. Masaryka uzavřela letošní Hanácké slavnosti v Prostějově. Koncert populární zpěvačky rozezpíval celé centrum a byl vydařenou tečkou za letošními hody.

aneta

Total Comments

Číslo týdne

 1769
VPodle nejnovější statistiky Úřadu práce je nyní právě tolik obyvatel Prostějovska ve věku od 18 do 64 let bez zaměstnání. Je to o tři klienty více než předchozí měsíc, ale i tak patří náš region k těm s absolutně nejnižší nezaměstnaností.

Total Comments

Výrok týdne

„DIEGO NENÍ ŽÁDNÝ BUZERANT A TOMU PEDOFILOVI SE BRÁNIL!“

Ladislav Lakatoš svérázné brání šestnáctiletého syna, kterého měl údajně obtěžovat sedmašedesátiletý Josef S.

Total Comments