Dobré odpoledne, dnes je středa 8.4.2020
svátek slaví Ema,
zítra Dušan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 pivo„Zuřivý“ fotograf Večerníku tentokrát zachytil, kterak hraběti Emanueli Silva-Taroucovi servíroval pivo číšník, jenž byl přesně o tři sta let mladší než on sám...

Někdy v horkém letním odpoledni roku 1769 na zámek v Čechách pod Kosířem dorazil portugalský šlechtic a dvorní architekt císařovny Marie Terezie Hrabě Emanuel Silva-Tarouca. Bylo mu už osmasedmdesát let, ale těšil se stále dobrému zdraví. Rok zpátky koupil zdejší panství, a tak před ruchem vídeňského dvora mohl na léto uprchnout do idylického prostředí zámku pod hanáckým Mont Blancem. Nesnesitelná vedra, která toho roku panovala, zvládal hrabě s úsměvem na rtech. Nepodceňoval totiž pitný režim! Nechal si přitom přinést pivo až ze vzdáleného jednadvacátého století. 

„Pivo mám moc rád. Je to nápoj, který lidstvo provází už od jeho počátků.

S jeho výrobou začali v Mezopotámii již 
v sedmém tisíciletí před naším letopočtem. Obilí zde pěstovali Sumerové, Babyloňané a Asyřané. Na svých dvorech ho pili i moji vznešení předkové. Nejlepší pivo se však točí právě v jednadvacátém století. Kromě výtečné chuti patří k jeho výhodám také to, že i v těch největších parnech ho v některých krčmách podávají perfektně vychlazené,“ nešetřil chválou na naše současníky hrabě, který se narodil 17. září 1691 v Lisabonu.

 

Podle neověřených informací Večerníku číšník, který mu pivo přinesl, na svět přišel přesně 17. září 1991 v Lipové.

A my se ptáme: je to všechno skutečně jen náhoda?

Total Comments

  • Kominek
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co vám nejvíce chybí v době koronavirových zákazů?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Zdražení nájemného odloženo!

Potěšující zpráva pro všechny, kteří aktuálně bydlí v městském bytě. Jak Večerník už během února letošního roku informoval, prostějovští radní rozhodli o poměrně razantním zdražení nájemného. Minulý týden se ale konšelé platnost tohoto opatření rozhodli odložit na neurčito.

Mladí nejdou příkladem.

Mnozí omladinu chválí za jejich příkladný přístup k nouzovému stavu i za to, že na rozdíl od jedinců ze starší generace nosí poctivě roušky. Ovšem případ kouření na dětském hřišti za Penny marketem na sídlišti Hloučela, kdy skupinka několika mladíků měla roušky bůhvíkde, svědčí o něčem úplně jiném.

Total Comments

Osobnost týdne

PETR HANZLÍK

S jedním z nejznámějších prostějovských disidentů a chartistů se minulý týden rozloučila prostějovská veřejnost. Známý antikomunista a normalizační diskžokej zemřel ve věku 75 let.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

11 630 000

Přesně takovou sumu peněz hodlá už letos proinvestovat prostějovský magistrát v rámci první etapy rekonstrukce Sídliště B. Šmerala. Stavební investice je rozdělena na pět etap do tří let a městskou pokladnu má stát v součtu bezmála osmačtyřicet milionů korun.

Total Comments

Výrok týdne

„MATKOU PANA PETRÁŠKA NENÍ“

Spisovatelka a publicistka Blanka Kovaříková na adresu prostějovské rodačky Manon Chaufour, která měla vztah s Janem Werichem.

Total Comments