Příjemnou noc, dnes je pondělí 17.2.2020
svátek slaví Miloslava,
zítra Gizela
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

32 pivo„Zuřivý“ fotograf Večerníku tentokrát zachytil, kterak hraběti Emanueli Silva-Taroucovi servíroval pivo číšník, jenž byl přesně o tři sta let mladší než on sám...

Někdy v horkém letním odpoledni roku 1769 na zámek v Čechách pod Kosířem dorazil portugalský šlechtic a dvorní architekt císařovny Marie Terezie Hrabě Emanuel Silva-Tarouca. Bylo mu už osmasedmdesát let, ale těšil se stále dobrému zdraví. Rok zpátky koupil zdejší panství, a tak před ruchem vídeňského dvora mohl na léto uprchnout do idylického prostředí zámku pod hanáckým Mont Blancem. Nesnesitelná vedra, která toho roku panovala, zvládal hrabě s úsměvem na rtech. Nepodceňoval totiž pitný režim! Nechal si přitom přinést pivo až ze vzdáleného jednadvacátého století. 

„Pivo mám moc rád. Je to nápoj, který lidstvo provází už od jeho počátků.

S jeho výrobou začali v Mezopotámii již 
v sedmém tisíciletí před naším letopočtem. Obilí zde pěstovali Sumerové, Babyloňané a Asyřané. Na svých dvorech ho pili i moji vznešení předkové. Nejlepší pivo se však točí právě v jednadvacátém století. Kromě výtečné chuti patří k jeho výhodám také to, že i v těch největších parnech ho v některých krčmách podávají perfektně vychlazené,“ nešetřil chválou na naše současníky hrabě, který se narodil 17. září 1691 v Lisabonu.

 

Podle neověřených informací Večerníku číšník, který mu pivo přinesl, na svět přišel přesně 17. září 1991 v Lipové.

A my se ptáme: je to všechno skutečně jen náhoda?

Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rázný krok k dohodě?

Zastupitelé schválili vznik komise, která by měla posoudit návrhy na uspořádání parku ve Studentské ulici. Návrhy židů, petičního výboru i města se ale liší, takže konečná verze připomenutí židovského hřbitova nemusí hned tak vzniknout. Je to ale další krok k možnému kompromisnímu řešení.

Další vražedný čin v obci.

Ještě v živé paměti máme čin seniora, který v březnu 2016 zastřelil v Bedihošti svého tchána. Předminulou sobotu ve stejné obci muž napadl sekáčkem sedmdesátiletého důchodce a přivodil mu tak těžká zranění. Policie pachatele dopadla a ten za pokus o vraždu skončil ve vazbě.

Total Comments

Osobnost týdne

HALINA PAWLOVSKÁ
06 pawlovska
Známá tvář českého showbyznysu pobavila ve čtvrtek svými humornými historkami vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově.

Total Comments

Číslo týdne

1 628 000


Přesně tuto částku schválili a rozdělili v rámci dotací pro sociální oblast na letošní rok prostějovští zastupitelé. Největší příspěvek od města obdrželo Azylové centrum.

Total Comments

Výrok týdne

„A kolik má Havel na svědomí životů?“

Prostějovský zastupitel za KSČM Jaroslav Šlambor hodně protestoval proti tomu, aby vznikaly pamětní desky obětem komunistické zvůle

Total Comments