Dobrý večer, dnes je pondělí 1.6.2020
svátek slaví Laura,
zítra Jarmil
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tenhle projekt neměl na růžích ustláno od samého začátku. Nejprve šly po Kralicích fámy, že v areálu firmy Spreso vyroste spalovna odpadů. Pak se v této souvislosti hovořilo o překladišti odpadů. Ve finále vyšlo najevo, že by se mělo jednat o kompostárnu, která by navázala na předchozí projekt, po němž tu zůstala zátěž v podobě více jak 20 000 tun odpadu. Ovšem místní se postavili proti jakékoliv další aktivitě a investor musel ustoupit. Co bude dál se zanedbaným areálem, kam je nyní zakázán vstup, není v tuto chvíli vůbec jasné...

Skupina EFG koupila kompostárnu v Kralicích na Hané od společnosti Spreso v roce 2018. Ta zde předtím necelých deset let provozovalo kompostárnu, ukázalo se však, že svážené odpady rozhodně nebyly pouze biologického původu, jak by tomu u kompostárny mělo být. Zbytky plastů či kovového odpadu pak místní nacházeli i na okolních polích, kam byly převáženy. Ukončení provozu v areálu tak v Kralicích uvítali. Po špatných zkušenostech se totiž zdejší postavili proti opětovnému provozu.
Na druhou stranu společnost EFG opakovaně deklarovala, že ekologickou zátěž zlikviduje a dál bude v areálu kompostárnu provozovat zcela v souladu se zákonem. Důvěru místních ani vedení obce si však ani opětovně nezískala a na podzim loňského roku svůj podíl ve firmě Spreso prodala. Zároveň si ponechala pootevřená zadní vrátka. „Energy financial group není již vlastníkem společnosti Spreso. Avšak s ohledem na doložku výhrady zpětné koupě ve smlouvě o převodu podílu může za určitých podmínek opět do společnosti vstoupit. Toto právo EFG uplatní pouze v případě až bude mít jistotu, že se příslušné orgány samosprávy budou ochotny vstřícně postavit k problému,“ vyjádřil se Milan Rozlivka z EFG.

Zastupitel: „Firmy byly propojené“

Dle místních zastupitelů firma EFG nepostupovala férově. „Podle našich informací existuje přímé personální spojení mezi společnostmi EFG a Spreso. Proto jsme neměli důvěru, že by problém se skladováním škodlivého odpadu nepokračoval. Navíc areál kompostárny je nevhodně umístěný a vítr by zápach z něj mohl roznášet do městyse. Kromě toho mohlo dojít i k ohrožení spodních vod. Osobně jsem velkým fandou kompostování, nicméně případná kompostárna by u nás měla vzniknout jinde a za zcela jiných podmínek,“ vyjádřil mínění většiny místních zastupitel Radim Maleček, kterého se Večerník zeptal, co bude s areálem dál? „To zatím nikdo neví, aktuálně v této věci probíhají právní kroky, do nichž nevidím. Faktem je, že jsou v areálu umístěny cedulky se zákazem vstupu. Jsou tam místa, kam se člověk může propadnout i do třímetrové hloubky plné bahnitého odpadu,“ upozornil Maleček.

Total Comments

 • Arks plus
 • Utopenci
 • Rudolfovo pekařství
 • Micoz
 • Narodni_dum
 • Hrubá Voda
 • Interforst
 • Basic
 • Infos
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Nosíte ještě roušku či jinou ochrannou pomůcku při pobytu venku?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nezapomněli na lidi.

Už nějaký čas jsou na světě první architektonické studie k tomu, jak co nejúčelněji zrekonstruovat celou jižní část centra města. Radní chtějí předmětnou záležitost prodiskutovat s občany, ale první veřejné projednávání padlo kvůli COVID-19. Konšelé se tedy sejdou za tímto účelem s Prostějovany už tuto středu v kulturáku.

Nečinnost úřadů.

Stražisko bylo v minulých dekádách známo jako jedno z nejoblíbenějších míst na Prostějovsku pro rekreaci a odpočinek. Leč centrum obce stále více hanobí kdysi oblíbená restaurace, dnes však nechvalně proslulá ubytovna, kde bydlí takzvaně nepřizpůsobiví spoluobčané. Problémy ve Stražisku, avšak kompetentní subjekty spí… Na co se čeká?

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

ALOIS MAČÁK starší

Legendární osobnost prostějovského hokeje, kopané a tenisu zemřela uplynulý pátek 29. května ve věku 80 let. Otce někdejšího náměstka ministra kultury či krajského hejtmana doprovodí rodina i veřejnost sportovního nestora na jeho poslední cestu tento pátek 5. června.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

15


Patnáct dní bude uzavřena Vrahovická ulice kvůli rekonstrukci železničního přejezdu. Aby se zvládl dopravní nápor, nechává magistrát od 8. června otevřít „myší díru“ a s tím také přerušit dokončení rekonstrukce křižovatky Tovární a Říční.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„NEPOMOHL JSEM JIM, PROTOŽE NESNÁŠÍM POHLED NA CIZÍ KREV“

Takto zvláštně zareagoval obviněný násilník Tomáš Čáp na výtku soudce Vrtěla, proč zraněným mužům nezavol sanitku…?

Total Comments