Dobré ráno, dnes je neděle 27.9.2020
svátek slaví Jonáš,
zítra Václav
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Tenhle projekt neměl na růžích ustláno od samého začátku. Nejprve šly po Kralicích fámy, že v areálu firmy Spreso vyroste spalovna odpadů. Pak se v této souvislosti hovořilo o překladišti odpadů. Ve finále vyšlo najevo, že by se mělo jednat o kompostárnu, která by navázala na předchozí projekt, po němž tu zůstala zátěž v podobě více jak 20 000 tun odpadu. Ovšem místní se postavili proti jakékoliv další aktivitě a investor musel ustoupit. Co bude dál se zanedbaným areálem, kam je nyní zakázán vstup, není v tuto chvíli vůbec jasné...

Skupina EFG koupila kompostárnu v Kralicích na Hané od společnosti Spreso v roce 2018. Ta zde předtím necelých deset let provozovalo kompostárnu, ukázalo se však, že svážené odpady rozhodně nebyly pouze biologického původu, jak by tomu u kompostárny mělo být. Zbytky plastů či kovového odpadu pak místní nacházeli i na okolních polích, kam byly převáženy. Ukončení provozu v areálu tak v Kralicích uvítali. Po špatných zkušenostech se totiž zdejší postavili proti opětovnému provozu.
Na druhou stranu společnost EFG opakovaně deklarovala, že ekologickou zátěž zlikviduje a dál bude v areálu kompostárnu provozovat zcela v souladu se zákonem. Důvěru místních ani vedení obce si však ani opětovně nezískala a na podzim loňského roku svůj podíl ve firmě Spreso prodala. Zároveň si ponechala pootevřená zadní vrátka. „Energy financial group není již vlastníkem společnosti Spreso. Avšak s ohledem na doložku výhrady zpětné koupě ve smlouvě o převodu podílu může za určitých podmínek opět do společnosti vstoupit. Toto právo EFG uplatní pouze v případě až bude mít jistotu, že se příslušné orgány samosprávy budou ochotny vstřícně postavit k problému,“ vyjádřil se Milan Rozlivka z EFG.

Zastupitel: „Firmy byly propojené“

Dle místních zastupitelů firma EFG nepostupovala férově. „Podle našich informací existuje přímé personální spojení mezi společnostmi EFG a Spreso. Proto jsme neměli důvěru, že by problém se skladováním škodlivého odpadu nepokračoval. Navíc areál kompostárny je nevhodně umístěný a vítr by zápach z něj mohl roznášet do městyse. Kromě toho mohlo dojít i k ohrožení spodních vod. Osobně jsem velkým fandou kompostování, nicméně případná kompostárna by u nás měla vzniknout jinde a za zcela jiných podmínek,“ vyjádřil mínění většiny místních zastupitel Radim Maleček, kterého se Večerník zeptal, co bude s areálem dál? „To zatím nikdo neví, aktuálně v této věci probíhají právní kroky, do nichž nevidím. Faktem je, že jsou v areálu umístěny cedulky se zákazem vstupu. Jsou tam místa, kam se člověk může propadnout i do třímetrové hloubky plné bahnitého odpadu,“ upozornil Maleček.

Total Comments

  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-