Příjemnou noc, dnes je pondělí 13.7.2020
svátek slaví Markéta,
zítra Karolína
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Potěchou pro každého požárníka nebo alespoň obdivovatele jejich práce je návštěva hasičského muzea. V Čechách pod Kosířem expozice vznikla před dvaceti lety a doplňuje sbírku tří muzei, která se ve vesnici nachází. Hasičské je to nejstarší a má rozhodně co nabídnout, vždyť stojí na místě někdejší továrny na hasičské stříkačky R. A. Smékal. A nejen to, část expozice je přímo v budově, která je pozůstatkem kdysi rozsáhlého areálu.

Nyní ale k opravdu hodně pestré sbírce. Zahrnuje uniformy, výstroj a výzbroj hasičů, ocenění stejně jako hasičské přilby. Co pak zaujme nejvíce, a to nejen milovníky hasičiny, ale třeba také děti, jsou stříkačky. Prostory muzea jsou tak rozsáhlé, že se jich do něj vejde hned několik. „Máme zde například vzácnou parní stříkačku z devatenáctého století. Z té doby pochází celá řada exponátů,“ uvedl starosta obce Milan Kiebel. Právě obec je zřizovatelem muzea a do současnosti také jeho provozovatelem.
Muzeum samozřejmě kvůli koronaviru potkaly těžké časy, částečně tak měnilo obvyklou otevírací dobu. „Počítalo se se školními výlety a exkurzemi, které kvůli současné situaci nejsou a nebudou. Celotýdenní otevírací dobu tak vrátíme nejspíše až od začátku července,“ prozrazuje starosta obce. Muzeum však bylo koronavirem postiženo i jinak. Letos totiž mělo dojít na velké oslavy. „Uplyne shodou okolností dvacet let od založení muzea, dvě stě let od vzniku továrny R. A. Smékal i od narození Josefa Mánesa. Původně jsme chtěli udělat velkolepé oslavy. Ale vzhledem k omezení ještě uvidíme,“ krčí rameny starosta. Obec tedy program pojme skromněji. „Na čtvrtého července chystáme menší akci na zahradě multifunkční budovy. A vydáme speciální turistické známky. To ale asi bude vše,“ říká Milan Kiebel.
I přesto ale muzeum stojí za návštěvu. Je jen málo takových, které tak podrobně a zároveň zajímavě mapují historii i současnost tzv. hasičiny. Dozvědět se tam můžete skutečně hodně. A řada exponátů skutečně stojí za zhlédnutí.

HASIČSKÉ MUZEUM ČECHY POD KOSÍŘEM
Adresa: Náměstí Svobody 289, Čechy pod Kosířem
Otevírací doba: pátek až neděle, 10.00-17.00 hodin
Kontakt: 582 373 726
Co je k vidění: bohatá expozice všeho, co souvisí s hasičským odvětvím a jeho počátky
ZAJÍMAVOST: historické stříkačky, které byly často vyrobeny místní světoznámou firmou

 

Aktuální díl seriálu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 22. června

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-