Dobré odpoledne, dnes je neděle 20.9.2020
svátek slaví Oleg,
zítra Matouš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ne zcela tradiční zastávkou pro turisty je Tištín na jihu Prostějovska. Přesto je v rámci něj pár zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Třeba poutní kostel, hezky opravená sokolovna nebo cyklostezka do Morkovic-Slížan. Jednou z dominant je ale také objekt bývalého lihovaru. V něm se nyní kromě jiného nachází také zemědělská expozice – jediné, čistě zemědělské muzeum v regionu.

Sbírka nepatří k rozsáhlým – alespoň ne, co se týká prostor. Množství exponátů ale nepochybně překoná představy. Však zde mají své místo už od roku 2005. „Před dvaceti lety jsme nabídli objekt dálničářům. Po pěti letech odešli, zůstaly tak prázdné prostory. Lidé se tehdy začali ozývat, jestli bychom jejich stroje nebo náčiní nevyužili. A tak to vlastně začalo,“ říká dnes správce sbírky Josef Horák.
Postupem času se expozice výrazně rozrostla a v současnosti areál v majetku zemědělců nabízí zajímavý náhled do doby, kdy byl prezidentem v Československu Masaryk. Předměty jsou přitom různorodé. „Máme zde nářadí, ale také sáně, bryčku, pluhy, celkově široké spektrum nářadí z doby před celkovou mechanizací,“ vysvětlil Horák. A přidává nějaké pozoruhodnosti. „Máme třeba zajímavě zdobené sáně dračími hlavami. Také máme lopaťáka nebo funkční model parního stroje – ten typ dělávala firma Wichterle a Kovářík,“ prozradil.
Z lihovaru se postupně stalo i místo setkávání s bowlingem, restaurací, ubytováním, a navíc s maličkým muzeem. Na sbírku jsou nyní v Tištíně patřičně hrdí. „Je to slušně pospravované, očištěné a natřené,“ usmívá se Josef Horák a zve tím případné zájemce do malého muzea, leč ne zcela tradičního.

EXPOZICE HISTORICKÝCH ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ A NÁŘADÍ V TIŠTÍNĚ
Adresa: Tištín 181
Otevírací doba: od 17.00 hodin, jindy dle domluvy
Kontakt: 602 747 061
Co je k vidění: bohatá expozice se zemědělskou tematikou
ZAJÍMAVOST: honosné historické sáně, bryčka

 

 

Shrnutí celého seriálu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 22. června

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-