Příjemnou noc, dnes je úterý 4.8.2020
svátek slaví Dominik,
zítra Kristián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ne zcela tradiční zastávkou pro turisty je Tištín na jihu Prostějovska. Přesto je v rámci něj pár zajímavých míst, která stojí za návštěvu. Třeba poutní kostel, hezky opravená sokolovna nebo cyklostezka do Morkovic-Slížan. Jednou z dominant je ale také objekt bývalého lihovaru. V něm se nyní kromě jiného nachází také zemědělská expozice – jediné, čistě zemědělské muzeum v regionu.

Sbírka nepatří k rozsáhlým – alespoň ne, co se týká prostor. Množství exponátů ale nepochybně překoná představy. Však zde mají své místo už od roku 2005. „Před dvaceti lety jsme nabídli objekt dálničářům. Po pěti letech odešli, zůstaly tak prázdné prostory. Lidé se tehdy začali ozývat, jestli bychom jejich stroje nebo náčiní nevyužili. A tak to vlastně začalo,“ říká dnes správce sbírky Josef Horák.
Postupem času se expozice výrazně rozrostla a v současnosti areál v majetku zemědělců nabízí zajímavý náhled do doby, kdy byl prezidentem v Československu Masaryk. Předměty jsou přitom různorodé. „Máme zde nářadí, ale také sáně, bryčku, pluhy, celkově široké spektrum nářadí z doby před celkovou mechanizací,“ vysvětlil Horák. A přidává nějaké pozoruhodnosti. „Máme třeba zajímavě zdobené sáně dračími hlavami. Také máme lopaťáka nebo funkční model parního stroje – ten typ dělávala firma Wichterle a Kovářík,“ prozradil.
Z lihovaru se postupně stalo i místo setkávání s bowlingem, restaurací, ubytováním, a navíc s maličkým muzeem. Na sbírku jsou nyní v Tištíně patřičně hrdí. „Je to slušně pospravované, očištěné a natřené,“ usmívá se Josef Horák a zve tím případné zájemce do malého muzea, leč ne zcela tradičního.

EXPOZICE HISTORICKÝCH ZEMĚDĚLSKÝCH STROJŮ A NÁŘADÍ V TIŠTÍNĚ
Adresa: Tištín 181
Otevírací doba: od 17.00 hodin, jindy dle domluvy
Kontakt: 602 747 061
Co je k vidění: bohatá expozice se zemědělskou tematikou
ZAJÍMAVOST: honosné historické sáně, bryčka

 

 

Shrnutí celého seriálu najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v pondělí 22. června

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-