S květnem přichází (natrvalo?) i pěknější počasí. Co to znamená? Turistika má zelenou. V redakci Večerníku jsme se tedy rozhodli dát vám pár tipů, kam na Prostějovsku vyrazit. Jde o nenápadná, ale hezká místa nebo také známé lokality, které jsme pro vás spojili do ne zcela obvyklé trasy, při které zkombinujete zážitky…

 KOSÍŘSKÝ OKRUH

Trasa: Pěnčín – Ludéřov – Lhota pod Kosířem – Velký Kosíř – Čechy pod Kosířem

Délka: 11 km

Možná máte dojem, že už může být na Hané trochu „překosířováno“. Přesto jsou ale trasy, kterými se běžně na nejvyšší hanáckou horu nedostanete. Jedna taková začíná v Pěnčíně. Po červené značce se dostanete nedaleko Ludéřova, kde uhnete na značku zelenou a vyrazíte právě směr Ludéřov. Ještě předtím si ale můžete prohlédnout místo někdejšího hradiště nebo menhir. V Ludéřově zase oko výletníka potěší bývalá sýpka a po cestě dále drobné památky v podobě kapliček. Ve Lhotě pod Kosířem, když na chvíli uhnete ze značky, najdete samozřejmě minipivovar Kosíř, který už je poměrně vyhlášený. Po návratu na značku se dostanete během půlhodiny na Velký Kosíř, kde si můžete i něco opéct. Následuje cesta do Čech pod Kosířem s jeho zámkem, zámeckým parkem nebo muzei. Cesta je pohodová, bez velkého stoupání. A navíc narazíte na několik míst, odkud je hezký výhled, vesměs na Olomoucko. Cesta není okruhem, je tedy dobré si zjistit autobusové spoje.

ZA DIVOČÁKY I PIVEM

Trasa: Bílovice – Bělecký Mlýn – Zámeček – Ptenský Dvorek

Délka: 9 km

Ani tato trasa není žádná štreka. Mohou ji tedy ocenit i rodiny s menšími dětmi. Tím spíše, že po cestě je co objevovat. Od Bílovic – kde nepochybně zaujme hanácký žudr – se jde totiž po naučné stezce směrem na hrad. Zprvu jde cesta podél polí a po rovině, po několika kilometrech už to ale neplatí. Dostanete se do lesa až k hradu u Bílovic. Odtud postupně sejdete k Běleckému Mlýnu. Tam se můžete protáhnout ve venkovní tělocvičně, občerstvit se, když budete mít štěstí, potkáte muflona nebo jiné kopytníky. O kus dál, poté, co se vydáte po žluté, se před vámi objeví uprostřed lesů schovaná místní část Zámeček a s ní stáje. Ještě předtím ale v oboře můžete narazit na divočáky (jsou za plotem, bohudíky). Pak už nezbývá než sejít do Ptenského Dvorku nejen za pivem. Možností, kam se jít občerstvit, je hned několik: Hostinec U Hochvaldů, restaurace na Běleckém Mlýně a potom i hostinec ve Ptenském Dvorku. A když nebudete mít dost, můžete vyšlapat až za Dvorek, dále po žluté, až k pivní budce. Ani tato trasa není okruhem…

VELKÝ OKRUH DRAHANSKEM

Trasa: Repechy – Niva – Otinoves – Repechy (Bousín)

Délka: 20 km

V tomto případě už je třeba ušlapat více kilometrů. Jak na druhou stranu trasa napovídá, jde o okruh. A nemusíte se tedy spoléhat na autobusy, Trasa začíná v Repechách, kde můžete obdivovat nejen malebnost vísky, ale také okolí z rozhledny Kopaninka. Poté se vydejte po zelené a následně červené značce směr Otinoves. Po cestě si můžete například zahoubařit. Následně se dostanete do volného prostranství s Nebeským rybníkem, přírodní památkou. Kolem horního otinovského rybníka se dostane do obce Otinoves. Zaujme výrazná budova obecního úřadu, ještě více ale známá mlékárna a v sousedství i moderní podniková prodejna, z níž zaručeně neodejdete s prázdnou. Následně se z obce vydáte po červené značce na západ a na prvním rozcestí uhnete na žlutou značku směr Niva. V obci je nezvyklá přírodní památka – niva – přímo na návsi. Kolem rybníků se dostanete na okraj obce. Po kilometru trasa uhýbá ze silnice a zavede vás zpět do Repech. Opět platí, že velkých stoupání se po trase bát nemusíte, ale můžete vzhledem k délce přeci jen po „akci“ nohy trochu cítit…

Tematickou stranu PROSTĚJOVSKO & KAM NA VÝLET najdete v tištěném vydání PROSTĚJOVSKÉHO Večerníku, které vyšlo v úterý 2. května