Dobré dopoledne, dnes je pondělí 21.9.2020
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Po základních, středních a následně také vysokých školách na řadě míst zavřely také mateřské školy. Prostějov se je rozhodl zavřít plošně začátkem uplynulého týdne, jinde už naopak školky přestaly fungovat s předstihem. Například Čechy pod Kosířem ji uzavřely už 12. března, jiné přestaly fungovat od pondělí 16. března. „Máme zavřeno, přihlásilo se málo dětí,“ potvrdila ředitelka ZŠ Smržice Jana Gulaková.

Prostějovský plošný zákaz na sebe nenechal čekat. I když už před ním to na mnoha místech vypadalo, že školky budou muset zavřít samy, neboť kvůli pandemii nebyl ze strany rodičů zájem. „Jak se situace zhoršovala, tak rodiče své děti odhlašovali. Na pondělí jsme měli přihlášeno ještě devět dětí, přišly ale jen dvě,“ prozradil například Magda Vedmochová z MŠ Žešov. Na dotaz, zda ji konečné uzavření školek překvapilo, odpověděla: „Ani ne.“
Také v jedné z největších školek v Prostějově, na ZŠ v ulici Melantrichova, museli přerušit provoz. I když i tam ještě před uzavřením rostly počty dětí zůstávajících doma. „Situace okolo koronaviru se u nás začala projevovat, když rodiče postupně odhlašovali své děti a brali si buď volno, nebo ošetřovné. V úterý jsme měli ve školce jen sedm dětí při kapacitě sto osmnáct dětí,“ uvedla zástupkyně ředitele pro předškolní výchovu Jiřina Klemešová. Už před uzavřením ale školka podle jejích slov dbala na to, aby se hygiena maximálně dodržovala. „Dokoupili jsme dezinfekční mýdla, i prostory byly více dezinfikované. Děti jsme rozdělili do menších skupinek po šesti, kromě zahrady jsme jinam ven nechodili,“ vypočítala Klemešová.
Školky tak mají načas uzavřeno, rodiče pak zase postaráno o zábavu doma. Na Facebooku už se množí vtipy o tom, jaké to je mít děti místo ve školce nebo ve škole na starost 24 hodin denně nejen o víkendech. Rodiče se navíc museli rozhodovat, jak situaci vyřešit. „My to máme tak, že měla virózy i s počínajícím zápalem plic v lednu, šla pak do školky a opět onemocněla. Má moc slabou imunitu se svou nemocí, tak se v tom plácáme. Byla jsem pořád na ošetřovném,“ uvedla například jedna z maminek Martina. Sama navíc poznala problém i z druhé strany, pracuje totiž ve školství. „U mě v práci budeme jen s bezdětnými kolegyněmi a doma bude s manželem, který má stejnou nemoc jako dcera. Drží se tak doma. Nevíme, jak dlouho to tak vydržíme,“ přidala v rozpacích.

Uzavření jeslí

Počínaje čtvrtkem 19. března až do odvolání jsou v Prostějově uzavřeny také jesle. „Dle aktuálních informací jsou přítomny pouze 4 děti, rodiče potvrdili, že jsou schopni zajistit si na další dny hlídání,“ vysvětlil Jan Krchňavý, náměstek prostějovského primátora.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-