Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 2.4.2020
svátek slaví Erika,
zítra Richard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Po základních, středních a následně také vysokých školách na řadě míst zavřely také mateřské školy. Prostějov se je rozhodl zavřít plošně začátkem uplynulého týdne, jinde už naopak školky přestaly fungovat s předstihem. Například Čechy pod Kosířem ji uzavřely už 12. března, jiné přestaly fungovat od pondělí 16. března. „Máme zavřeno, přihlásilo se málo dětí,“ potvrdila ředitelka ZŠ Smržice Jana Gulaková.

Prostějovský plošný zákaz na sebe nenechal čekat. I když už před ním to na mnoha místech vypadalo, že školky budou muset zavřít samy, neboť kvůli pandemii nebyl ze strany rodičů zájem. „Jak se situace zhoršovala, tak rodiče své děti odhlašovali. Na pondělí jsme měli přihlášeno ještě devět dětí, přišly ale jen dvě,“ prozradil například Magda Vedmochová z MŠ Žešov. Na dotaz, zda ji konečné uzavření školek překvapilo, odpověděla: „Ani ne.“
Také v jedné z největších školek v Prostějově, na ZŠ v ulici Melantrichova, museli přerušit provoz. I když i tam ještě před uzavřením rostly počty dětí zůstávajících doma. „Situace okolo koronaviru se u nás začala projevovat, když rodiče postupně odhlašovali své děti a brali si buď volno, nebo ošetřovné. V úterý jsme měli ve školce jen sedm dětí při kapacitě sto osmnáct dětí,“ uvedla zástupkyně ředitele pro předškolní výchovu Jiřina Klemešová. Už před uzavřením ale školka podle jejích slov dbala na to, aby se hygiena maximálně dodržovala. „Dokoupili jsme dezinfekční mýdla, i prostory byly více dezinfikované. Děti jsme rozdělili do menších skupinek po šesti, kromě zahrady jsme jinam ven nechodili,“ vypočítala Klemešová.
Školky tak mají načas uzavřeno, rodiče pak zase postaráno o zábavu doma. Na Facebooku už se množí vtipy o tom, jaké to je mít děti místo ve školce nebo ve škole na starost 24 hodin denně nejen o víkendech. Rodiče se navíc museli rozhodovat, jak situaci vyřešit. „My to máme tak, že měla virózy i s počínajícím zápalem plic v lednu, šla pak do školky a opět onemocněla. Má moc slabou imunitu se svou nemocí, tak se v tom plácáme. Byla jsem pořád na ošetřovném,“ uvedla například jedna z maminek Martina. Sama navíc poznala problém i z druhé strany, pracuje totiž ve školství. „U mě v práci budeme jen s bezdětnými kolegyněmi a doma bude s manželem, který má stejnou nemoc jako dcera. Drží se tak doma. Nevíme, jak dlouho to tak vydržíme,“ přidala v rozpacích.

Uzavření jeslí

Počínaje čtvrtkem 19. března až do odvolání jsou v Prostějově uzavřeny také jesle. „Dle aktuálních informací jsou přítomny pouze 4 děti, rodiče potvrdili, že jsou schopni zajistit si na další dny hlídání,“ vysvětlil Jan Krchňavý, náměstek prostějovského primátora.

Total Comments

  • Komínek
  • Basic
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar