Dobré ráno, dnes je čtvrtek 2.4.2020
svátek slaví Erika,
zítra Richard
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V Otaslavicích už rozdávají vlastnoručně vyrobené roušky
Starosta M. Hýbl: „Solidarita mě dojala, ale přišla i kritika...“

V nelehkých časech se vždy ukáže pravý charakter. To v „Metlích“ platí dvojnásob. Nejenže se sám starosta již více než týden stará o potřeby místních seniorů, kterým se snaží nakoupit nebo vyzvednout potřebné léky a dovézt je až domů. Od předminulého víkendu se rozhodla skupina obyvatel, na jejímž počátku stáli manželé Horákovi, že začne pro obyvatele šít roušky.

Během pár dnů se přidala řada dobrovolníků a z počátečních desítek roušek jich nyní denně produkují a rozdávají až čtyři sta. Drtivá většina obyvatel si nemůže tento postoj obce vynachválit. Najdou se ale i kritici, kterým je očividně nouzový stav ukradený. „Všechno vzniklo předminulý víkend, kdy s nápadem šít roušky přišli manželé Horákovi. Za pár hodin se k nim přidala Lenka Rušilová, že bude stříhat látky, když musela zavřít kadeřnictví. Poté se zapojila mateřská škola, která začala chystat roušky nejen pro veřejnost, ale také pro malé děti,“ popsal zrod dobročinnosti otaslavický starosta Marek Hýbl. „První den jsme měli asi pětadvacet roušek. Nejprve jsme je rozdělili lidem na obecním úřadě a ve dvou obchodech s potravinami, aby byli chráněni, následně přišli na řadu důchodci. V pátek jsme již rozdali pro veřejnost 350 roušek. Vše je samozřejmě zdarma. Budeme stále pokračovat, abychom alespoň takovým způsobem dokázali chránit naše občany,“ přidal odhodlaně.
O tom, že obec se snaží pro obyvatele dělat maximum, vypovídá i fakt, že již čtrnáct dní funguje linka přímo na starostu, prostřednictvím které mohou senioři požádat o vše potřebné, co v této těžké době potřebují. Starosta tak objíždí starší obyvatele obce, předává jim objednané nákupy a vyzvednuté léky. V posledních dnech jim také dovážel právě vyrobené roušky. A jak sám říká, jde nyní o to nejmenší, co se pro druhé dá udělat.
Ještě před týdnem v obci netušili, že se šití roušek tak rozjede, ale během pár dnů se výroba více než zdesetinásobila. Šití bude pokračovat i nadále, vše zatím zůstane v rámci obce, aby všichni měli i další náhradní roušku. „Chtěl bych velice poděkovat všem našim spoluobčanům, kteří se takto zapojují a snaží se pomáhat svým blízkým a přátelům. Samotného mě až dojalo, jaká solidarita v těchto krušných časech v naší obci je,“ neskrývá příjemný pocit první muž obce.
Zmínil také problémy, které musí v současné době řešit. Jedním z nejhorších je nedostatek dezinfekčních prostředků. „Vláda po nás chtěla, abychom uvedli, kolik budeme potřebovat dezinfekčních prostředků na dobu třiceti dnů. Místo potřebných pětadvaceti litrů nám přišly dva litry dezinfekce a litr Sava...“
Starosta chápe, že momentálně jde o opravdu nedostatkové věci. Co ovšem vedení obce mrzí daleko více, je kritika směřující ke chvályhodné iniciativě spoluobčanů. „Ještě bych chtěl zmínit, že nepřišly pouze pozitivní ohlasy, ale byli jsme za tyto kroky také kritizováni. Jeden nejmenovaný studovaný člověk nám zaslal e-mail, který se nedá ani zveřejnit, nejde na něj ani odpovědět... V krizových situacích, jako je tahle, se přesně ukazuje, jakou má kdo povahu. A bohužel i u nás se najdou lidé, kteří kritizují takovou prospěšnou věc,“ bere situaci s nadhledem starosta Marek Hýbl.

Total Comments

  • Komínek
  • Basic
  • Naděje Podhorná
  • Kalendář
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_pomoc_vecernik

Anketa - hlavní

Co říkáte na nezodpovědné jedince, kteří nedodržují vládní nařízení a tím ohrožují sebe i své okolí?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Rozdávají roušky.

Do rozdávání ochranných roušek se zapojila také městská policie a ochrannou pomůcku před koronavirem jste si mohli vyzvednout i přímo na dvoře radnice. Přímo od strážníků se dočkali také obyvatelé domů s pečovatelskou službou. Přidali se také ostatní, pomáhají jednotlivci i celé firmy a další subjekty.

Proboha, co dělal?!

Během minulého pondělí odpoledne zmasakroval starší řidič osobního vozidla Volvo dva elektrorozvaděče v Dolní ulici v Prostějově poté, co v opilosti vyjel ze silnice. Z místa nehody ujel, ale za pár minut jej policisté dohonili na křižovatce ve Svatoplukově ulici. Senior jim nadýchal 0,8 promile...

Total Comments

Osobnost týdne

THUAN DINH DUC

Vietnamský obchodník a majitel prodejny v centru Prostějova je jedním z nejobětavějších pomocníků v této těžké době koronavirového temna. On a jeho manželka ušili a zdarma rozdali již tisíce ochranných roušek.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

630

Uplynulý pátek jsme si připomenuli přesně 630 let od „povýšení“ Prostějova na město. Jak historici ví, stalo se tak udělením práva výročního trhu. Magistrát měl k oslavě výročí připraveno celoroční program, první akce již však musely být odloženy.

Total Comments

Výrok týdne

„MĚLA JSEM I ČTYŘICET ZÁCHVATŮ NĚKOLIK HODIN V KUSE...“

Čtrnáctiletá Vanessa Reiterová musela v životě zvládnout nepříjemnou nemoc, nyní obsadila v krajském kole Dívka roku bronzovou příčku. 

Total Comments

Z_Kalendar