Dobré poledne, dnes je pondělí 21.9.2020
svátek slaví Matouš,
zítra Darina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V Otaslavicích už rozdávají vlastnoručně vyrobené roušky
Starosta M. Hýbl: „Solidarita mě dojala, ale přišla i kritika...“

V nelehkých časech se vždy ukáže pravý charakter. To v „Metlích“ platí dvojnásob. Nejenže se sám starosta již více než týden stará o potřeby místních seniorů, kterým se snaží nakoupit nebo vyzvednout potřebné léky a dovézt je až domů. Od předminulého víkendu se rozhodla skupina obyvatel, na jejímž počátku stáli manželé Horákovi, že začne pro obyvatele šít roušky.

Během pár dnů se přidala řada dobrovolníků a z počátečních desítek roušek jich nyní denně produkují a rozdávají až čtyři sta. Drtivá většina obyvatel si nemůže tento postoj obce vynachválit. Najdou se ale i kritici, kterým je očividně nouzový stav ukradený. „Všechno vzniklo předminulý víkend, kdy s nápadem šít roušky přišli manželé Horákovi. Za pár hodin se k nim přidala Lenka Rušilová, že bude stříhat látky, když musela zavřít kadeřnictví. Poté se zapojila mateřská škola, která začala chystat roušky nejen pro veřejnost, ale také pro malé děti,“ popsal zrod dobročinnosti otaslavický starosta Marek Hýbl. „První den jsme měli asi pětadvacet roušek. Nejprve jsme je rozdělili lidem na obecním úřadě a ve dvou obchodech s potravinami, aby byli chráněni, následně přišli na řadu důchodci. V pátek jsme již rozdali pro veřejnost 350 roušek. Vše je samozřejmě zdarma. Budeme stále pokračovat, abychom alespoň takovým způsobem dokázali chránit naše občany,“ přidal odhodlaně.
O tom, že obec se snaží pro obyvatele dělat maximum, vypovídá i fakt, že již čtrnáct dní funguje linka přímo na starostu, prostřednictvím které mohou senioři požádat o vše potřebné, co v této těžké době potřebují. Starosta tak objíždí starší obyvatele obce, předává jim objednané nákupy a vyzvednuté léky. V posledních dnech jim také dovážel právě vyrobené roušky. A jak sám říká, jde nyní o to nejmenší, co se pro druhé dá udělat.
Ještě před týdnem v obci netušili, že se šití roušek tak rozjede, ale během pár dnů se výroba více než zdesetinásobila. Šití bude pokračovat i nadále, vše zatím zůstane v rámci obce, aby všichni měli i další náhradní roušku. „Chtěl bych velice poděkovat všem našim spoluobčanům, kteří se takto zapojují a snaží se pomáhat svým blízkým a přátelům. Samotného mě až dojalo, jaká solidarita v těchto krušných časech v naší obci je,“ neskrývá příjemný pocit první muž obce.
Zmínil také problémy, které musí v současné době řešit. Jedním z nejhorších je nedostatek dezinfekčních prostředků. „Vláda po nás chtěla, abychom uvedli, kolik budeme potřebovat dezinfekčních prostředků na dobu třiceti dnů. Místo potřebných pětadvaceti litrů nám přišly dva litry dezinfekce a litr Sava...“
Starosta chápe, že momentálně jde o opravdu nedostatkové věci. Co ovšem vedení obce mrzí daleko více, je kritika směřující ke chvályhodné iniciativě spoluobčanů. „Ještě bych chtěl zmínit, že nepřišly pouze pozitivní ohlasy, ale byli jsme za tyto kroky také kritizováni. Jeden nejmenovaný studovaný člověk nám zaslal e-mail, který se nedá ani zveřejnit, nejde na něj ani odpovědět... V krizových situacích, jako je tahle, se přesně ukazuje, jakou má kdo povahu. A bohužel i u nás se najdou lidé, kteří kritizují takovou prospěšnou věc,“ bere situaci s nadhledem starosta Marek Hýbl.

Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-