Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Stavební práce, nákup nové techniky i posílení týmu. Tak vypadá aktuální situace v Laboratoři lékařské mikrobiologie OLM Nemocnice AGEL Prostějov, která se připravuje na případnou podzimní druhou vlnu koronavirové epidemie. Laboratoř by se tak mohla stát součástí páteřní sítě laboratoří vyšetřujících lidský koronavirus SARS-CoV-2.


Dnes již bývalý sklad Laboratoře lékařské mikrobiologie OLM v prostějovské nemocnici musel ustoupit novým požadavkům na speciální místo pro příjem a zpracování vzorků k vyšetření koronaviru pomocí PCR. „Práce už začaly a potrvají do září. Chceme mít hotovo co nejdříve, ať jsme s předstihem připraveni na podzimní vlnu,“ sdělil Pavel Špunar, hlavní správce AGEL Středomoravské nemocniční a.s., pod kterou spadá také prostějovská nemocnice.
Laboratoř lékařské mikrobiologie během jarního nouzového stavu fungovala v provizorním režimu, kdy se vyšetření na nový koronavirus prováděla v modifikovaných prostorách, které nebyly zcela přizpůsobeny této náročné situaci. Nyní bude oddělení připraveno tak, aby se příjem vzorků na COVID-19 zcela oddělil od všech ostatních. Zaměstnanci budou mít komfortnější pracovní prostředí se svým vlastním sociálním zázemím a s vyšší úrovní bezpečnosti, jelikož i oni stojí v první linii, podobně jako ostatní zdravotníci. Těmito opatřeními se rovněž bude minimalizovat vzájemný kontakt s ostatními zaměstnanci.
„Situace se od počátku pandemie dynamicky vyvíjí. Stejně jako dostáváme nové a nové informace o možnostech testování, nyní už víme, jak by se dal celý proces urychlit. Například už budeme mít celkem tři laminární boxy, takže vzorky budeme rychleji vybalovat a rychleji zpracovávat. Připraven má být i nový extraktor nukleových kyselin, který je dokáže izolovat čtyřikrát rychleji než analyzátor, který jsme využívali na jaře. Tedy místo dvou hodin jen půl hodiny,” říká Ivana Kohnová, primářka Laboratoře lékařské mikrobiologie Oddělení laboratorní medicíny Nemocnice AGEL Prostějov a vzápětí upřesňuje: „Rovněž máme přislíbený další přístroj pro závěrečnou fázi vyšetření (RT-PCR), abychom mohli vyšetřovat paralelně ve dvou přístrojích a nemuseli čekat na ukončení analýzy. S modernizací technického vybavení však stoupají i personální nároky, takže budeme muset náš tým posílit. V době koronavirové pandemie se podílelo na vyšetřování vzorků od rána do večera celkem šest zaměstnanců, včetně externistů z řad kolegů z jiných laboratoří, ale také se jednalo o mediky LF UP Olomouc.“
Značnou část vyšetřovacího procesu testování vzorků zaberou jednotlivé a časově náročné mezikroky. Jen proces převzetí vzorků má několik důležitých částí před samotným začátkem analýzy. „Hledáme cesty, jak práci co nejvíce zefektivnit. Pracujeme na tom, aby se nám žádanky exportovaly přímo do našeho laboratorního informačního systému a nemuseli jsme je po jedné manuálně vkládat. Stejně tak usilujeme o automatický přenos výsledků z analyzátorů přímo do počítače. Odtud opět automatický přenos závěrečných hlášení různým autoritám přímo do jejich informačních systémů a v neposlední řadě by nám práci usnadnilo i automatické SMS hlášení výsledků pacientům. Tato administrativní práce dříve totiž zaměstnávala tři lidi,“ vysvětluje primářka Kohnová.
Zatímco v těsné blízkosti laboratoře, která kontinuálně zajišťuje běžná mikrobiologická testování a analýzy, probíhají stavební práce, je na cestě do Nemocnice AGEL Prostějov nový izolátor nukleových kyselin a další potřebné vybavení. „Chceme být součástí celorepublikové sítě páteřních laboratoří, které vzorky na COVID-19 analyzují sedm dní v týdnu. Doufáme, že za ideálních podmínek bychom byli schopni vyšetřit denně až dvě stě padesát vzorků,“ doplňuje Ivana Kohnová s tím, že pokud by neměla kolem sebe tak schopné zaměstnance, ani ta nejlepší technika by laboratoři nepomohla. „Laboratorní pracovníci jsou stejně erudovaní jako jiní zdravotničtí pracovníci, mají středoškolské nebo univerzitní vysokoškolské a postgraduální vzdělání různých typů a úrovně. Tito odborní nelékařští pracovníci opravdu velmi výrazně přispívají k dobré práci laboratoří, bez nichž by žádná laboratoř, ani klinická pracoviště, nemohla fungovat,“ vyzdvihuje primářka práci svého týmu.
Prostějovská laboratoř vyšetřuje vzorky pacientů ze tří nemocnic Středomoravské nemocniční v Přerově, Prostějově a Šternberka a z širokého regionálního spádu.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-