Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

 Během posledních dnů jsme zaregistrovali nezvyklý kolotoč v nařízeních Ministerstva zdravotnictví ČR, které nejdříve vydalo velice přísná omezující pravidla platná od 1. září. Po schůzce ministra Adama Vojtěcha s premiérem Andrejem Babišem a konzultacích s epidemiology však došlo k rapidnímu zmírnění hygienických opatření v souvislosti s hrozbou nákazy COVID-19. Od zítřka tak nebudou roušky povinné ve školách, obchodech, restauracích nebo například v kadeřnictvích, jako bylo původně deklarováno. Prozatím se tedy nechystají restrikce jako tomu bylo na jaře. Situace se však může měnit každým dnem, například v sousedním Slovensku jsou omezení mnohem přísnější.


Kde jsou roušky povinné od 1. září?
Plošně bude nošení roušek povinné v hromadné dopravě, na úřadech a ve zdravotnických či sociálních zařízeních. Nutná bude odpovídající ochrana úst a nosu také u říjnových krajských a senátních voleb. Další změnou je povinnost nosit roušky na vnitřních akcích až od hranice stovky osob. Platit bude pro divadla, kina nebo kostely. Původně měly být roušky povinné bez ohledu na počet návštěvníků.

Kde naopak roušky nově povinné nejsou?

Největší změna z nového čtvrtečního nařízení se týká otázky škol. Roušky v nich budou od září povinné jen tehdy, pokud se zhorší situace. Opatření se bude vázat na druhý, oranžový stupeň rizika na takzvaném semaforu, který hodnotí jednotlivé regiony podle míry rizika nákazy nemocí COVID-19. Na základě nového nařízení lidé nebudou muset ochranu úst a nosu nasadit v restauracích a hospodách. Tady přitom měli původně všichni nosit roušku při pohybu po místnosti, ne při konzumaci, povinné měly být pro personál. Rouškám se vyhneme také ve službách jako například v kadeřnictvích.

Pro koho platí výjimka?

Stále platí, že se povinné nošení ochrany dýchacích cest nevztahuje na děti do dvou let věku, osoby s poruchou intelektu a v dalších indikovaných případech, které stanovuje mimořádné opatření. Výjimku mají i řidiči veřejné dopravy za předpokladu, že nepřicházejí do styku s cestujícími při odbavení. Bez roušky mohou být třeba i sportovci při tréninku a zápasu, snoubenci při obřadu či lidé v plaveckém bazénu. 

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-