Dobré ráno, dnes je pátek 15.11.2019
svátek slaví Leopold,
zítra Otmar
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Poslední dubnový den patřil v celém regionu čarodějnicím. Nejinak tomu bylo i na plumlovském zámku, v jehož kulisách se odehrával pravý čarodějnický sabat. Díky partě mladých průvodců a jejich kamarádů se lidé ve stylových kulisách mohli mimo jiného dozvědět vše o původu tohoto svátku či nakouknout pod pokličku čarodějnického kotlíku, v němž se vařil elixír věčného mládí. A Večerník byl u toho!

Plumlovský zámek byl do současné podoby dostavěn v roce 1688. Jedná se o období, kdy v českých zemích končilo běsnění proti čarodějnicím, které si v celé Evropě vyžádalo přes tři sta tisíc lidských životů. Tři roky před dokončením zámku skončil na hranici šumperský děkan Kryštof Lautner, který jakožto zástupce církve vystoupil na obranu žen nespravedlivě obviněných z čarodějnictví. Ohlédnout se za touto dobou mohli všichni, kteří minulý čtvrtek na plumlovský zámek dorazili. Speciální čarodějné prohlídky si tu připravila parta mladých lidí.
„Za vším stáli mladí průvodci, kteří brigádně na zámku působí během turistické sezóny. Při prohlídkách vystoupilo asi patnáct účinkujících, další se starali o výzdobu a dekorace,“ prozradil Večerníku Jiří Trunda, který patřil k hlavním organizátorům celého projektu. „Texty jednotlivých scén a kostýmy měla na starosti Jitka Hřívová, hodně nám pomohla také Hanka Pořízková, ale i řada dalších,“ dodal Trunda, který je studentem Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově. Právě tento institut při přípravě podobných akcí s plumlovským zámkem nedávno navázal bližší spolupráci.
„Vyrazila jsem na čarodějné prohlídky se svým dvouletým vnukem. Malého dokázaly zaujmout všechny výstupy. Asi nejvíc ho zaujal tanec bludičky, která ho asi skutečně uhranula, sledoval ji s doslova vytřeštěnýma očima. Naopak při závěrečné scénce inspirované knihou Kladivo na čarodějnice se docela bál,“ svěřila se nám paní Anežka.
Kromě čarodějných prohlídek se mladí průvodci podíleli i na vzniku novinky letošní zámecké turistické sezóny, kterou jsou prohlídky pro mateřské školky. Pro předškoláky je navíc připraveno loutkové divadlo v zámeckém příkopu a také prohlídka nazvaná „Po stopách zámeckého šaška“, která děti vtáhne do dění prostřednictvím ukázek z pohádek a připravených soutěží. Příští tematické prohlídky pro širší veřejnost pak studenti připraví na Vánoce.

Total Comments

  • 30 klíčů
  • ZŠ Melantrichova
  • Sametova třicítka
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak oslavíte 30. výročí sametové revoluce?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Úspěch desetiletí.

Výzkum Město pro byznys desetiletí v rámci Olomouckého kraje má svého jednoznačného vítěze. K velké radosti se jim stal Prostějov, který v uplynulých letech hned několikrát triumfoval v krajských výzkumech a v loňském roce dokonce tuto prestižní odbornou anketu ovládl v rámci celé České republiky.


Hulvát zůstane hulvátem.

Nebylo to poprvé, ale od předešlých vulgárních excesů občana Vrahovic Čeňka Svobody na půdě prostějovského zastupitelstva se čekalo, že věčný stěžovatel na všechny a na všechno bude tentokrát slušnější. Dostal možnost promluvit před zastupiteli a nazval je bezcharakterními darebáky.

Total Comments

Osobnost týdne

DANA BATULKOVÁ

45 batulkovaSkvělá herečka se společně s Danielou Kolářovou představila v neděli na prknech Městského divadla v Prostějově v představení Arnošta Goldflama Dámská šatna.

Total Comments

Číslo týdne

 5

Od úterý do čtvrtka minulého týdn probíhalo u Krajského soudu v Brně projednávání žaloby na bývalého předsedu mládežnického hokejového klubu Jestřábi Prostějov spolek Michala Tomigu. Ten si nakonec odnesl pětiletý trest za zpronevěru a podvod.

Total Comments

Výrok týdne

„VŮBEC NETUŠÍM, NAJEDNOU BYLY FUČ!“

Náměstkyně primátora Alena Rašková nebyl schopna zastupitelům sdělit, kdy si Manthellan odvezl betonové zátarasy z parkoviště u Společenského domu

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments