Dobré ráno, dnes je úterý 18.2.2020
svátek slaví Gizela,
zítra Patrik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE: Poslední dubnový den patřil v celém regionu čarodějnicím. Nejinak tomu bylo i na plumlovském zámku, v jehož kulisách se odehrával pravý čarodějnický sabat. Díky partě mladých průvodců a jejich kamarádů se lidé ve stylových kulisách mohli mimo jiného dozvědět vše o původu tohoto svátku či nakouknout pod pokličku čarodějnického kotlíku, v němž se vařil elixír věčného mládí. A Večerník byl u toho!

Plumlovský zámek byl do současné podoby dostavěn v roce 1688. Jedná se o období, kdy v českých zemích končilo běsnění proti čarodějnicím, které si v celé Evropě vyžádalo přes tři sta tisíc lidských životů. Tři roky před dokončením zámku skončil na hranici šumperský děkan Kryštof Lautner, který jakožto zástupce církve vystoupil na obranu žen nespravedlivě obviněných z čarodějnictví. Ohlédnout se za touto dobou mohli všichni, kteří minulý čtvrtek na plumlovský zámek dorazili. Speciální čarodějné prohlídky si tu připravila parta mladých lidí.
„Za vším stáli mladí průvodci, kteří brigádně na zámku působí během turistické sezóny. Při prohlídkách vystoupilo asi patnáct účinkujících, další se starali o výzdobu a dekorace,“ prozradil Večerníku Jiří Trunda, který patřil k hlavním organizátorům celého projektu. „Texty jednotlivých scén a kostýmy měla na starosti Jitka Hřívová, hodně nám pomohla také Hanka Pořízková, ale i řada dalších,“ dodal Trunda, který je studentem Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově. Právě tento institut při přípravě podobných akcí s plumlovským zámkem nedávno navázal bližší spolupráci.
„Vyrazila jsem na čarodějné prohlídky se svým dvouletým vnukem. Malého dokázaly zaujmout všechny výstupy. Asi nejvíc ho zaujal tanec bludičky, která ho asi skutečně uhranula, sledoval ji s doslova vytřeštěnýma očima. Naopak při závěrečné scénce inspirované knihou Kladivo na čarodějnice se docela bál,“ svěřila se nám paní Anežka.
Kromě čarodějných prohlídek se mladí průvodci podíleli i na vzniku novinky letošní zámecké turistické sezóny, kterou jsou prohlídky pro mateřské školky. Pro předškoláky je navíc připraveno loutkové divadlo v zámeckém příkopu a také prohlídka nazvaná „Po stopách zámeckého šaška“, která děti vtáhne do dění prostřednictvím ukázek z pohádek a připravených soutěží. Příští tematické prohlídky pro širší veřejnost pak studenti připraví na Vánoce.

Total Comments

  • Ples Jevíčko
  • gatta
  • Interforst
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak jste spokojeni s dosavadním působením primátora statutárního města Prostějov Františka Jury?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Památky lákají.

V Olomouckém kraji vloni došlo k nejrychlejšímu nárůstu počtu turistů v rámci celého Česka. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu. Návštěvnost narostla téměř o devět procent a více lidí zde také přenocovalo. V regionu se vloni ubytovalo přes tři čtvrtě miliónu hostů.

Sabine páchala škody.

Černé předpovědi se vyplnily a orkán s dívčím jménem způsobil výrazné škody i v regionu. Strhával střechy, vyvracel stromy a ničil také elektrická vedení. Škody sčítá i prostějovský magistrát, kvůli dalším škodám byl nucen dokonce na dva dny uzavřít Městský hřbitov.

Total Comments

Osobnost týdne

ZDENĚK IZER
06 pawlovska
Známý bavič a imitátor tentokrát rozechvěl bránice divákům při svém nedělním představení v němčickém kině Oko, u něhož nechyběl ani Večerník

Total Comments

Číslo týdne

1 708


Jde o varování? Také na Prostějovsku se výrazným způsobem zvýšila nezaměstnanost, a to o čtrnáct procent. Aktuálně je na prostějovském „pracáku“ registrováno přes sedmnáct stovek lidí bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„LIDÉ SI NA MĚ UKAZUJÍ PRSTEM“

Redakci se ozval svědek bedihošťského případu skorovraždy. Nešťastný muž J. C. si postěžoval nad chováním spoluobčanů. Někteří jej prý viní ze spoluúčasti...

Total Comments