Příjemnou noc, dnes je úterý 15.10.2019
svátek slaví Tereza,
zítra Havel
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Stejně jako po celé České republice, tak i prostějovské svatostánky se po roce opět předvedly v plné parádě u příležitosti Noci kostelů, ke které se naše město připojilo už pošesté! A PROSTĚJOVSKÝ Večerník byl pochopitelně u toho!

Noc kostelů? Co to je?

Letos pošesté se zdejší kostely a modlitebny připojily k celosvětové akci s názvem NOC KOSTELŮ. Ta první se konala roku 2005 ve Vídni, a od té doby se šíří daleko za hranice Rakouska, aby před rovnými šesti lety dorazila až k hradbám Prostějova. Své brány poutníkům z řad veřejnosti letos otevřelo celkem jedenáct svatostánků. Zde si návštěvníci měli možnost prohlédnout skrytá zákoutí chrámů, dozvědět se něco víc o historii toho či onoho kostela, vyslechnout si hned několik koncertů a povozit se v historickém kočáře taženém koníky. Vězte, projížďka to byla jako z pohádky.

Pravidelní účastníci

Noc kostelů zahájil jako každoročně projev některého ze zástupců města, letos se slavnostního aktu ujala náměstkyně primátora Ivana Hemerková, která akci zahájila před zraky desítek návštěvníků kostela Povýšení sv. Kříže. Čárku za účast na Noci kostelů si udělali tradičně kostel Povýšení sv. Kříže, Husův Sbor, kostel sv. Petra a Pavla, kaple sv. Anny v Drozdovicích, ke kterým se i letos přidaly sborový dům Apoštolské církve, kostel sv. Cyrila a Metoděje, kostel sv. Josefa v Krasicích, kaple Cyrilometodějského gymnázia, kostel sv. Bartoloměje ve Vrahovicích a modlitebny Českobratrské církve evangelické a Církve bratrské, takže kdo si letos chtěl do poutnického pasu sesbírat všechna razítka, měl napilno. „Chceme letos obejít všechno, co se dá. Loni nám to nevyšlo, tak to tentokrát musíme dohnat,“ smál se jeden z pospíchajících návštěvníků pan Matoušek, který na akci vyrazil s manželkou a dvěma vnoučaty.

Abychom se nenudili...

V nabídce, která byla pro návštěvníky připravena, nechyběly koncerty klasické hudby, tematické výstavy biblí a zpěvníků ani zábava pro ty nejmenší. „Blokem pro děti začínáme už každoročně. Je to taková společná dohoda mezi organizátory z jednotlivých kostelů. V podvečerních hodinách se programově zaměříme na nejmenší a prohlídky a koncerty řadíme až v pozdějších večerních hodinách. Mimo to jsme pro návštěvníky připravili výstavu biblí a výstavu věnovanou osobnosti mistra Jana Husa," přiblížila kazatelka CČH Ivana Krejčí, která ve funkci zastupuje nedávno zesnulého faráře Husova sboru Miloše Košíčka.
Organizátoři programů prozradili všem příchozím nejedno tajemství spojené s kostelem či jeho blízkým okolím. V případě vrahovického kostela sv. Bartoloměje a prostějovského kostela Povýšení sv. Kříže to byla mimo jiné i věž. Tou prostějovskou provázeli návštěvníky studenti SOŠ podnikání a obchodu. A protože ani do jedné z věží nebyl instalován výtah či pojízdné schody, návštěvníci si mohli řádně ověřit svoji fyzickou kondici. Odměnou jim byly nejen posílené svaly na nohou, ale hlavně dechberoucí výhled. A pro štěstí si všichni mohli zahrát na zvoníky a zazvonit si několikatunovým hlavním zvonem.
Ani zbylé svatostánky se ale nenechaly zahanbit, a tak si návštěvníci kostelů a kaplí v blízkosti svých domovů mohli například vyslechnout koncert prostějovských pěveckých sborů Vlastimila a Orlice (kostel sv. Cyrila a Metoděje) nebo si poslechnout hanécké véstup Kamily Burgetové. Jen ale málokterý z poutníků si nechal ujít jízdu v historickém kočáře v režii Muzea historických kočárů v Čechách pod Kosířem. Dojem z projížďky lehce kazilo rozpracované náměstí T. G. Masaryka, ale kočí si spolu s koníky s tímto nedostatkem hravě poradili.

Nashledanou
zase za rok!
Ani letos nebylo nikomu umožněno nahlédnout do útrob kostela sv. Jana Nepomuckého a konventu Milosrdných bratří, který je nevyužívaný od roku 2007. Naposledy jste jej v rámci Noci kostelů mohli navštívit v roce 2013... V každém případě programová nabídka byla přesto i letos bohatá a každý si tak jistě přišel na své. A pokud jste příjemné jarní počasí využili k jiné aktivitě, než k návštěvě zdejších svatostánků vězte, že za rok nás čeká pro Prostějov už v pořadí sedmá Noc kostelů, na které ani Prostějovský Večerník nebude chybět.
Total Comments

 • GJW
 • Jaro pojištění
 • Ski půjčovna
 • ME korfbal
 • Dyne
 • Sad Smržice
 • Hokej Florýk
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ RESTAURACI U CÍSAŘSKÉ CESTY?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Makají jako o život.

Celkovou uzavírku Plumlovské a Blahoslavovy ulice pochopitelně provázejí výrazné dopravní komplikace v centru Prostějova, ovšem stavební dělníci pokračují ve frézování staré vozovky a pokládce nového asfaltového koberce ve zrychleném tempu. Takže nám řidičům nezbývá než to ještě jeden týden vydržet!


Bydlení na „Sušilce“ nezlevní.

Poté, co Večerník v přechozích vydáních popsal a zveřejnil skutečnosti o naprosto nevyhovujících bytech v nově postaveném domě v Sušilově ulici, navíc za nehorázné nájemné až 11 tisíc korun, jsme čekali vstřícný krok prostějovských radních. Ti ale novým nájemníkům mírnější podmínky nenabídnou...


Total Comments

Osobnost týdne

VÁCLAV HUDEČEK
41 hudecek
Stálice českého koncertního umění a fenomenální houslový virtuos potěšil svým sobotním představením na zámku v Konici především fajnšmekry vážné hudby.

Total Comments

Číslo týdne

 1 426
Přesně tolik lidí je nyní aktuálně na Prostějovsku v registru nezaměstnaných. Je to o pětatřicet lidí méně než na konci předchozího měsíce, což znamená, že podíl nezaměstnaných se ve zdejším regionu stále drží pod dvěma procenty.


Total Comments

Výrok týdne

„MAJÍ ŠTĚSTÍ, ŽE JSEM TAM NEBYL. OKAMŽITĚ BYCH CELOU SLAVNOU KOMISI ROZPUSTIL!“

Primátor Prostějova František Jura nechápe, jak speciální komise mohla vybrat tak hnusný „pomník“ E. Husserla

Total Comments