Dobrý večer, dnes je neděle 12.7.2020
svátek slaví Bořek,
zítra Markéta
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO+FOTOGALERIE Významný historický okamžik si minulou sobotu připomněli všichni, kteří dorazili na náměstí T. G. Masaryka. Ve skutečně velkém stylu zde probíhaly oslavy 625. výročí povýšení Prostějova na město. Celý den se po zbrusu novém dláždění proháněli rytíři, žoldnéři a mušketýři, procházely se zde sličné panny či divoké pirátky, hrůzostrašné představení předvedl kat a uši diváků potěšily skupiny hrající historickou hudbu. Vše vyvrcholilo před jedenadvacátou hodinou, kdy byla na programu ohňová show. Večerník byl po celých dvanáct hodin u toho!

V poslední době naše město žije opravdu čilým kulturním životem. Akce všeho druhu jsou téměř na denním pořádku. Ovšem až doteď se tak nějak zapomínalo na to, že má město také svoji dlouholetou a mnohdy opravdu pohnutou historii. To se zástupci radnice rozhodli změnit. Uspořádali proto na prostranství nově opraveného náměstí nejen u muzea vskutku monstrózní akci, která měla všem Prostějovanům osud našeho města připomenout.


První zmínka o vsi Prostějovice se datuje do roku 1141. Do poloviny třináctého století se vyvinula ve významnou trhovou ves. A právě díky trhům se Prostějov stal městem.
V roce 1390 mu bylo z vůle pánů z Kravař uděleno právo výročního trhu. Město však zažilo i krušná období. Jedna z nejhorších ran přišla v roce 1431, kdy se nedostatečně opevněný Prostějov stal snadnou kořistí vojsk markraběte Albrechta a byl vypálen...


Oslavy výročí probíhaly v průběhu celého dne. Dopolední program si užily zejména děti, kterým se předvedli kejklíři i rytíři a připravena byla také pohádka. Po polední přestávce pak vypukl hlavní program, který zahájila slavnostní ceremonie. Dlouhý průvod účinkujících s prapory prošel náměstím a došel si až na radnici pro primátora i další radní. Miroslav Pišťák následně z pódia pozdravil všechny přítomné, promluvil o minulosti i budoucnosti města. „Máte povoleno na náměstí provádět téměř všechno, jen nám prosím nevypalte město. Jeden velký požár v minulosti nám stačil,“ řekl směrem k účinkujícím s úsměvem, čímž poukázal na velkou ránu, která kdysi Prostějov postihla. „Když vidím přítomné krásné panny a udatné rytíře, kteří dělají, co velmi dobře umí, myslím, že se sláva města bude díky jejich vystoupení dotýkat hvězd,“ dodal závěrem.


Nabitý program probíhal střídavě na několika místech nového náměstí. Diváci mohli vidět ukázky palných zbraní, šermířská představení, historické tance, kejklíře a komedianty, rytíře na koni, ohňovou show a mnoho dalšího. Mistr kat velmi názorně na některých návštěvnících předvedl útrpné právo. Středověkou muziku zahrála kapela Bakchus, staré lidové písně zazpívala Camerata, po níž přišel pořádný „středověce-rockový“ nářez skupiny Clamortis. Vrcholem pak byla ohňová show, kdy se prostor před pódiem u muzea zaplnil nadšenými Prostějovany. Vystoupení seskupení z východních Čech se setkalo s velkým úspěchem přihlížejících. „Je to paráda! Moc se mi to líbí. Chtěla bych to taky umět, ale bála bych se ohně,“ svěřila se Večerníku s otevřenou pusou sedmiletá Terezka.


V průběhu sobotního dopoledne
a brzkého odpoledne to na náměstí chvílemi vypadalo, že účinkující budou sami sobě i jedinými diváky. To se ovšem kolem šestnácté hodiny úplně otočilo a nakonec se návštěvníci dali počítat i na stovky. A bylo slyšet především samé pozitivní ohlasy.
„Program je výborný a krásně se vyjímá na našem hezkém náměstí. Nejvíc se mi líbil rytíř s koněm i ostatní program je zajímavý, nebavila mě jen přerovská folková kapela,“ podělila se o svoje dojmy návštěvnice Jana. „Jsem rád, že se lidem historie města připomíná. Měli bychom vědět, kde žijeme. A že se to dělá takovýmto způsobem, je výborný nápad. Navíc se mi moc líbí nové náměstí, je to tady takové prodyšné a svěží,“ svěřil se nadšeně Edgar, další z návštěvníků. „Na to, že je takové vedro a navíc prodloužený víkend, kdy všichni odjíždí pryč, je tady překvapivě dost lidí,“ dodal ještě.
„Moc nechápu, proč se slaví právě 625 let, docela mi to připadalo jako záměr předvést rýpalům, jak může fungovat nově vzniklý prostor na náměstí. Možná chce radnice také nahnat kredit, o který teď trošku přichází. Ale mně se to líbí. Celý program má vysokou úroveň a je velmi stylový,“ zamyslela se Martina.
Oslavy města proběhly zřejmě ke spokojenosti všech a už v průběhu odpoledne se začaly náměstím nést hlasy, že by se snad podobná akce měla opakovat každoročně. Tak uvidíme, s čím radnice přijde příští rok...

„Jsem maximálně spokojen s úrovní všech vystoupení, která předvedli kumštýři všeho druhu. Výběr účinkujících byl podle mého názoru vybrán velmi dobře. Samozřejmě, oslavy 625. výročí povýšení Prostějova na město výrazně ovlivnilo počasí, úmorné vedro moc Prostějovanů ven nevylákalo. Je to škoda, ale během odpoledních hodin se náměstí naštěstí pomalu začalo zaplňovat. Když jsem ráno při úvodním projevu přivítal všechny hosty, umělce a historické kumštýře, řekl jsem jim, že dneska mají dovoleno vše, jenom ať nám proboha to naše krásné město nezapálí. A zdá se, tedy alespoň podle mých aktuálních informací, že ani autorům ohňové show se naštěstí radnici podpálit nepodařilo. A ještě jednu věc musím zmínit. Jsem rád, že do oslav tohoto významného výročí se povedlo stihnout dokončit rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka. A co víc, všichni občané si nové centrum chválí, alespoň jsem zatím neslyšel jedinou negativní zmínku,“ uvedl Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.
Video naleznete zde

Total Comments

  • Makovec
  • Rock memory of
  • Elite
  • Farmářské trhy
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

P3_moravian_husserle
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Po cyklostezce do Vrbátek.

Na kole se bezpečně po cyklostezce dostaneme už z Prostějova do Kostelce na Hané, Bedihoště a do Mostkovic. Nově se rýsuje také plán na výstavbu stezky pro cyklisty z Prostějova do Vrbátek, která má stát 34 milionů korun. Město Prostějov přispěje 450 tisíc korun na vytvoření projektové dokumentace.

Vrátili se ke glyfosátu.
Ještě v živé paměti máme dubnové usnesení zastupitelstva, kterým se zastavilo používání glyfosátů včetně kritizovaného Roundupu při ničení plevele v Prostějově. V posledních týdnech mnozí obyvatelé upozorňovali, že společnost FCC znovu Roundup používá. A Večerníku to potvrdil i náměstek primátora!

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Miloš Karásek

Minulý čtvrtek byla v Prostějově odhalena pamětní deska Edmundu Husserlovi z dílny právě tohoto architekta a sochaře, který je mimo jiné také autorem „sedícího“ Jiřího Wolkera na prostějovském náměstí.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

2 073


Právě tolik lidí je aktuálně na Prostějovsku bez práce. Nezaměstnanost v regionu oproti předchozímu měsíci mírně poklesla, ale předpovědi na další období nejsou příznivé.

Total Comments

Výrok týdne

„Církev přestala být vidět, protože se lidé ani nesešli!“

V pořadí již dvanáctý evangelický farář v Prostějově Kamil Vystavěl takto popisoval těžkou dobu koronavirovou.

Total Comments

-