Dobré poledne, dnes je středa 11.12.2019
svátek slaví Dana,
zítra Simona
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

VIDEO+FOTOGALERIE Významný historický okamžik si minulou sobotu připomněli všichni, kteří dorazili na náměstí T. G. Masaryka. Ve skutečně velkém stylu zde probíhaly oslavy 625. výročí povýšení Prostějova na město. Celý den se po zbrusu novém dláždění proháněli rytíři, žoldnéři a mušketýři, procházely se zde sličné panny či divoké pirátky, hrůzostrašné představení předvedl kat a uši diváků potěšily skupiny hrající historickou hudbu. Vše vyvrcholilo před jedenadvacátou hodinou, kdy byla na programu ohňová show. Večerník byl po celých dvanáct hodin u toho!

V poslední době naše město žije opravdu čilým kulturním životem. Akce všeho druhu jsou téměř na denním pořádku. Ovšem až doteď se tak nějak zapomínalo na to, že má město také svoji dlouholetou a mnohdy opravdu pohnutou historii. To se zástupci radnice rozhodli změnit. Uspořádali proto na prostranství nově opraveného náměstí nejen u muzea vskutku monstrózní akci, která měla všem Prostějovanům osud našeho města připomenout.


První zmínka o vsi Prostějovice se datuje do roku 1141. Do poloviny třináctého století se vyvinula ve významnou trhovou ves. A právě díky trhům se Prostějov stal městem.
V roce 1390 mu bylo z vůle pánů z Kravař uděleno právo výročního trhu. Město však zažilo i krušná období. Jedna z nejhorších ran přišla v roce 1431, kdy se nedostatečně opevněný Prostějov stal snadnou kořistí vojsk markraběte Albrechta a byl vypálen...


Oslavy výročí probíhaly v průběhu celého dne. Dopolední program si užily zejména děti, kterým se předvedli kejklíři i rytíři a připravena byla také pohádka. Po polední přestávce pak vypukl hlavní program, který zahájila slavnostní ceremonie. Dlouhý průvod účinkujících s prapory prošel náměstím a došel si až na radnici pro primátora i další radní. Miroslav Pišťák následně z pódia pozdravil všechny přítomné, promluvil o minulosti i budoucnosti města. „Máte povoleno na náměstí provádět téměř všechno, jen nám prosím nevypalte město. Jeden velký požár v minulosti nám stačil,“ řekl směrem k účinkujícím s úsměvem, čímž poukázal na velkou ránu, která kdysi Prostějov postihla. „Když vidím přítomné krásné panny a udatné rytíře, kteří dělají, co velmi dobře umí, myslím, že se sláva města bude díky jejich vystoupení dotýkat hvězd,“ dodal závěrem.


Nabitý program probíhal střídavě na několika místech nového náměstí. Diváci mohli vidět ukázky palných zbraní, šermířská představení, historické tance, kejklíře a komedianty, rytíře na koni, ohňovou show a mnoho dalšího. Mistr kat velmi názorně na některých návštěvnících předvedl útrpné právo. Středověkou muziku zahrála kapela Bakchus, staré lidové písně zazpívala Camerata, po níž přišel pořádný „středověce-rockový“ nářez skupiny Clamortis. Vrcholem pak byla ohňová show, kdy se prostor před pódiem u muzea zaplnil nadšenými Prostějovany. Vystoupení seskupení z východních Čech se setkalo s velkým úspěchem přihlížejících. „Je to paráda! Moc se mi to líbí. Chtěla bych to taky umět, ale bála bych se ohně,“ svěřila se Večerníku s otevřenou pusou sedmiletá Terezka.


V průběhu sobotního dopoledne
a brzkého odpoledne to na náměstí chvílemi vypadalo, že účinkující budou sami sobě i jedinými diváky. To se ovšem kolem šestnácté hodiny úplně otočilo a nakonec se návštěvníci dali počítat i na stovky. A bylo slyšet především samé pozitivní ohlasy.
„Program je výborný a krásně se vyjímá na našem hezkém náměstí. Nejvíc se mi líbil rytíř s koněm i ostatní program je zajímavý, nebavila mě jen přerovská folková kapela,“ podělila se o svoje dojmy návštěvnice Jana. „Jsem rád, že se lidem historie města připomíná. Měli bychom vědět, kde žijeme. A že se to dělá takovýmto způsobem, je výborný nápad. Navíc se mi moc líbí nové náměstí, je to tady takové prodyšné a svěží,“ svěřil se nadšeně Edgar, další z návštěvníků. „Na to, že je takové vedro a navíc prodloužený víkend, kdy všichni odjíždí pryč, je tady překvapivě dost lidí,“ dodal ještě.
„Moc nechápu, proč se slaví právě 625 let, docela mi to připadalo jako záměr předvést rýpalům, jak může fungovat nově vzniklý prostor na náměstí. Možná chce radnice také nahnat kredit, o který teď trošku přichází. Ale mně se to líbí. Celý program má vysokou úroveň a je velmi stylový,“ zamyslela se Martina.
Oslavy města proběhly zřejmě ke spokojenosti všech a už v průběhu odpoledne se začaly náměstím nést hlasy, že by se snad podobná akce měla opakovat každoročně. Tak uvidíme, s čím radnice přijde příští rok...

„Jsem maximálně spokojen s úrovní všech vystoupení, která předvedli kumštýři všeho druhu. Výběr účinkujících byl podle mého názoru vybrán velmi dobře. Samozřejmě, oslavy 625. výročí povýšení Prostějova na město výrazně ovlivnilo počasí, úmorné vedro moc Prostějovanů ven nevylákalo. Je to škoda, ale během odpoledních hodin se náměstí naštěstí pomalu začalo zaplňovat. Když jsem ráno při úvodním projevu přivítal všechny hosty, umělce a historické kumštýře, řekl jsem jim, že dneska mají dovoleno vše, jenom ať nám proboha to naše krásné město nezapálí. A zdá se, tedy alespoň podle mých aktuálních informací, že ani autorům ohňové show se naštěstí radnici podpálit nepodařilo. A ještě jednu věc musím zmínit. Jsem rád, že do oslav tohoto významného výročí se povedlo stihnout dokončit rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka. A co víc, všichni občané si nové centrum chválí, alespoň jsem zatím neslyšel jedinou negativní zmínku,“ uvedl Miroslav Pišťák, primátor Statutárního města Prostějova.
Video naleznete zde

Total Comments

 • Box
 • Konstrukta
 • Zima PV
 • Kendrion
 • Praktik
 • Hopi
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

P3_restaurace_lazne
Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments