Dobrý podvečer, dnes je sobota 17.8.2019
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

O vyhlazení Lidic doposud slýchali studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově pouze v hodinách dějepisu či občanské výchovy. Rozsah a význam této tragédie si však daleko lépe uvědomili, když na místo nacistické zvůle sami zavítali...

„Od Lidic jsem čekala něco úplně jiného. Od rána jsem se psychicky připravovala na špatnou atmosféru na tomto místě. A celkově jsem si myslela, že Lidice budou místo, kde je pár domů a velké pole,“ domnívala se ještě před návštěvou obce, která byla po druhé světové válce znovu obnovena, studentka SOŠPO Barbora Rajtrová. Jak však sama záhy poznala, opak byl pravdou. Vše je nyní nové a pulzuje tepem moderního života...
Asi nejvíc upoutá sousoší 82 lidických dětí. Některé nejmenší obyvatele vesnice nechali nacisté poněmčit, drtivou většinu nevinných duší však usmrtily výfukové plyny ve vyhlazovacím táboře Chelmno v Polsku. V roce 1969 se je proto sochařka Marie Uchytilová rozhodla zvěčnit v nadživotní velikosti, stihla je však pouze odlít v sádře, než v listopadu roku 1989 náhle zemřela. Díla se s nadšením chopil její manžel, rovněž sochař Jiří Hampl. Ten se zasloužil o odlití soch do bronzu a v letech 1995 až 2000 byl rozsáhlý monument postupně instalován na své místo.
U pomníku nechyběly věnce, zapálené svíčky či plyšové hračky.
Kroky prostějovských studentů následně vedly k místu velkého pietního aktu, který se v prostorách Památníku Lidice uskutečnil u příležitosti 73. výročí tragédie. „Vojáci seřazení po dvojicích nesli věnce. Za nimi pak dále šli zástupci těch, kteří věnce věnovali. Řada těchto vojáků mohla být dlouhá tak na 500 metrů, bylo to ohromné,“ popsala vrcholné okamžiky vzpomínkové akce Rajtrová. Věnec k hromadnému hrobu 173 lidických mužů, kteří byli zastřeleni v zahradě Horákova statku, položili i studenti SOŠPO. Poté zazněla státní hymna v podání ženského pěveckého sboru Smetana, kterou následovala modlitba za oběti nacistického řádění v podání Filipa Michaela Štojdla, biskupa Církve československé husitské.
Návštěvu lidického památníku zakončili studenti v tamním muzeu se stálou expozicí s názvem „A nevinní byli vinni...“ „Celé to bylo opravdu kouzelné. Jsem moc ráda, že jsem mohla na tomto místě být. Byl to neuvěřitelný zážitek,“ nelitovala návštěvy Lidic mladá studentka.

Total Comments

  • Nezamyslice
  • Basic
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Kde jste byli/nebo budete na dovolené?

První volba: pondělí 12. srpen 2019 6:42

Poslední volba: sobota 17. srpen 2019 10:08

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Pokácené stromy budou nahrazeny.

Už nějaký ten týden slouží chodcům i cyklistům podchod pod mostem v Olomoucké ulici. Kvůli této stavební investici ale muselo město nechat pokácet spoustu letitých stromů podél říčky Hloučely. Radnice ale zanedlouho vysadí stromy nové a k nim přibydou i tisíce keřových rostlin.

Naprosto směšný trest.

Senát Okresního soudu v Prostějově se minulé pondělí zabýval případem Jiřího Hrdličky, který jako řidič kamionu plně naloženého betonovými panely havaroval koncem ledna na dálnici u Prostějova. Policistům nadýchal tři promile alkoholu. Za jízdu v opilosti „vyfasoval“ pouhou podmínku!

Total Comments

Osobnost týdne

KONTAKT
32 kontakt
Nestárnoucí a dnes již legendární prostějovská rocková kapela se kromě jiných postarala v sobotu o kvalitní průběh Guláš Rock Festu na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě.

Total Comments

Číslo týdne

200 000
Vedení magistrátu počítá s nákupem dvou set tisíc kusů papírových kelímků, do kterých budou prodejci punče a dalších nápojů při vánočních trzích na náměstí T. G. Masaryka nalévat nápoje. Používání jiných kelímků bude zakázáno. Ekologie je holt na prvním místě...

Total Comments

Výrok týdne

„JE TADY HROZNÝ SMRAD, PŘIJĎTE SI TO VYFOTIT!“
Po pohnojení pole v blízkosti Určické ulice byla tamní obyvatelka natolik rozrušena, že při telefonátu do redakce Večerníku si neuvědomila, že smrad prostě fotit nelze...

Total Comments