Dobrý večer, dnes je sobota 14.12.2019
svátek slaví Lýdie,
zítra Radana a Radan
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

O vyhlazení Lidic doposud slýchali studenti Střední odborné školy podnikání a obchodu v Prostějově pouze v hodinách dějepisu či občanské výchovy. Rozsah a význam této tragédie si však daleko lépe uvědomili, když na místo nacistické zvůle sami zavítali...

„Od Lidic jsem čekala něco úplně jiného. Od rána jsem se psychicky připravovala na špatnou atmosféru na tomto místě. A celkově jsem si myslela, že Lidice budou místo, kde je pár domů a velké pole,“ domnívala se ještě před návštěvou obce, která byla po druhé světové válce znovu obnovena, studentka SOŠPO Barbora Rajtrová. Jak však sama záhy poznala, opak byl pravdou. Vše je nyní nové a pulzuje tepem moderního života...
Asi nejvíc upoutá sousoší 82 lidických dětí. Některé nejmenší obyvatele vesnice nechali nacisté poněmčit, drtivou většinu nevinných duší však usmrtily výfukové plyny ve vyhlazovacím táboře Chelmno v Polsku. V roce 1969 se je proto sochařka Marie Uchytilová rozhodla zvěčnit v nadživotní velikosti, stihla je však pouze odlít v sádře, než v listopadu roku 1989 náhle zemřela. Díla se s nadšením chopil její manžel, rovněž sochař Jiří Hampl. Ten se zasloužil o odlití soch do bronzu a v letech 1995 až 2000 byl rozsáhlý monument postupně instalován na své místo.
U pomníku nechyběly věnce, zapálené svíčky či plyšové hračky.
Kroky prostějovských studentů následně vedly k místu velkého pietního aktu, který se v prostorách Památníku Lidice uskutečnil u příležitosti 73. výročí tragédie. „Vojáci seřazení po dvojicích nesli věnce. Za nimi pak dále šli zástupci těch, kteří věnce věnovali. Řada těchto vojáků mohla být dlouhá tak na 500 metrů, bylo to ohromné,“ popsala vrcholné okamžiky vzpomínkové akce Rajtrová. Věnec k hromadnému hrobu 173 lidických mužů, kteří byli zastřeleni v zahradě Horákova statku, položili i studenti SOŠPO. Poté zazněla státní hymna v podání ženského pěveckého sboru Smetana, kterou následovala modlitba za oběti nacistického řádění v podání Filipa Michaela Štojdla, biskupa Církve československé husitské.
Návštěvu lidického památníku zakončili studenti v tamním muzeu se stálou expozicí s názvem „A nevinní byli vinni...“ „Celé to bylo opravdu kouzelné. Jsem moc ráda, že jsem mohla na tomto místě být. Byl to neuvěřitelný zážitek,“ nelitovala návštěvy Lidic mladá studentka.

Total Comments

  • Soledo
  • Lázně Slatinice
  • Zima PV
  • Kendrion
  • Praktik
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VNÍMÁTE DÍVKY, KTERÉ SI NECHÁVAJÍ PLATIT OD MUŽŮ ZA "OTROCTVÍ"?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Máme rozpočet i vyhlášky.

Důležité úterní jednání prostějovského zastupitelstva se nijak neprodlužovalo. Komunální politici celkem racionálně projednali a schválili nejdůležitější dokument města. Na světě je tak nejen rozpočet města Prostějov na rok 2020, ale i nové vyhlášky o hazardu, odpadu či psech.

I tak se dá vydělávat!

Nová móda se rozšiřuje mezi prostějovskými dívkami, které hodlají využívat nejen své přirozené krásy, ale i tvrdé povahy. Jak jinak než přes internet si našly přivýdělek, který je hodně za hranou mravního chování, nicméně nese to. A tak mladé holky poroučí mužům a inkasují „lehce“ vydělané peníze...

Total Comments

Osobnost týdne

ONDŘEJ HAVELKA

49 havelkaFenomenální zpěvák, herec a tanečník se ve čtvrtek představil se svým Melody Makers prostějovským fanouškům na prknech divadla. A jak jinak než především swingovou hudbou z třicátých let.

Total Comments

Číslo týdne

 3 528

Výtěžek z prodeje vlastnoručně vyrobených pamlsků při nedávném Restaurant Day věnoval PROSTĚJOVSKÝ Večerník psímu útulku Voříšek v Čechách pod Kosířem. Odměnou byl ve čtvrtek veselý psí štěkot.

Total Comments

Výrok týdne

„JDU SI ZAKOUŘIT, TO SE NEDÁ POSLOUCHAT!“

První náměstek prostějovského primátora Jiří Pospíšil si od výtek opozice musel dát během zastupitelstva nejednu „rauchpauzu“

Koordinátor útvaru BESIP pro Olomoucký kraj MIROSLAV CHAROUZ se k současnému stavu na silnici vyjadřuje v exkluzivním rozhovoru na strna 14 hodně kriticky.

Total Comments