Dobrý večer, dnes je úterý 4.8.2020
svátek slaví Dominik,
zítra Kristián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Říká se: sto lidí - sto různých povah. Stejně tak platí, že každý z nás má své vlastní záliby, na kterých se může časem stát doslova závislým. Některé z těchto vášní mohou člověka zcela (z)ničit, jiné mu prospívají.  Mezi ty první patří drogy či alkohol, k těm druhým lze zařadit třeba sport, četbu či péči o přírodu.

Jedním ze skutečně vášnivých pěstitelů květin je bývalý ředitel místní školy a věrný čtenář Večerníku Arnošt Lejsal z Hrubčic. „Z tisíce druhů květin se mojí největší láskou staly mečíky. Dostal jsem se k nim před třiceti lety díky jednomu kamarádovi z Prostějova. Od něj jsem získal první cibulky speciálních odrůd dovezených k nám z Ameriky. Mimo jiné vynikají svými tuhými a zkadeřenými květy,” popsal Arnošt Lejsal, který za tři desetiletí pěstování a šlechtění mečíků získal v tomto oboru neocenitelné zkušenosti.

V současné době se sympatický milovník přírody raduje z celoroční práce a krásnými květy dělá radost nejen sobě, rodině, ale i dalším dobrým lidem. „Jen příroda dokáže vykouzlit takovou pestrost barev, kterou by jí mohl závidět i ten nejgeniálnější světový malíř,” tvrdí Lejsal, který právě uprostřed záhonů gladiol se svojí ženou nedávno oslavil diamantovou svatbu.

Po letošní sezóně však bude Arnošt Lejsal muset pěstování mečíků výrazně omezit. Ač je mu už třiaosmdesát let, důvodem v jeho případě není věk, nýbrž církevní restituce. Políčko poblíž hrubčického zámečku, kde své mečíky dlouhá léta pěstoval, totiž od letošního roku přechází spolu s okolními nemovitostmi zpět do majetku olomouckého arcibiskupství. „Nějaké mečíky, ale už v mnohem menším počtu, budu i nadále pěstovat na zahrádce za domem. Svůj život si bez nich prostě nedokážu představit,” svěřil se nám Arnošt Lejsal.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-