Příjemnou noc, dnes je čtvrtek 23.1.2020
svátek slaví Zdeněk,
zítra Milena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Říká se: sto lidí - sto různých povah. Stejně tak platí, že každý z nás má své vlastní záliby, na kterých se může časem stát doslova závislým. Některé z těchto vášní mohou člověka zcela (z)ničit, jiné mu prospívají.  Mezi ty první patří drogy či alkohol, k těm druhým lze zařadit třeba sport, četbu či péči o přírodu.

Jedním ze skutečně vášnivých pěstitelů květin je bývalý ředitel místní školy a věrný čtenář Večerníku Arnošt Lejsal z Hrubčic. „Z tisíce druhů květin se mojí největší láskou staly mečíky. Dostal jsem se k nim před třiceti lety díky jednomu kamarádovi z Prostějova. Od něj jsem získal první cibulky speciálních odrůd dovezených k nám z Ameriky. Mimo jiné vynikají svými tuhými a zkadeřenými květy,” popsal Arnošt Lejsal, který za tři desetiletí pěstování a šlechtění mečíků získal v tomto oboru neocenitelné zkušenosti.

V současné době se sympatický milovník přírody raduje z celoroční práce a krásnými květy dělá radost nejen sobě, rodině, ale i dalším dobrým lidem. „Jen příroda dokáže vykouzlit takovou pestrost barev, kterou by jí mohl závidět i ten nejgeniálnější světový malíř,” tvrdí Lejsal, který právě uprostřed záhonů gladiol se svojí ženou nedávno oslavil diamantovou svatbu.

Po letošní sezóně však bude Arnošt Lejsal muset pěstování mečíků výrazně omezit. Ač je mu už třiaosmdesát let, důvodem v jeho případě není věk, nýbrž církevní restituce. Políčko poblíž hrubčického zámečku, kde své mečíky dlouhá léta pěstoval, totiž od letošního roku přechází spolu s okolními nemovitostmi zpět do majetku olomouckého arcibiskupství. „Nějaké mečíky, ale už v mnohem menším počtu, budu i nadále pěstovat na zahrádce za domem. Svůj život si bez nich prostě nedokážu představit,” svěřil se nám Arnošt Lejsal.

Total Comments

  • Lesy Pv
  • Národní dům
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments