Dobré dopoledne, dnes je úterý 7.7.2020
svátek slaví Bohuslava,
zítra Nora
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak Večerník už v předminulém vydání avizoval, konala se v Praze ve středu 29. července velká sláva. Policejní prezident generál Tomáš Tuhý vyznamenal pětici českých policistů medailemi Za statečnost při záchraně lidských životů. A hned čtyři strážci zákona byli
z Prostějova!

Prostějovští okrskáři - praporčík Michal Mrázek a praporčík Dalibor Peterka - v červnu letošního roku bez ohledu na ohrožení vlastního života vynesli zraněného muže z hořícího domu ve Smržicích. Muži následně poskytli první pomoc a přivolali rychlou záchrannou službu. Další prostějovští policisté z dopravního inspektorátu - praporčík Jan Dobeš a nadstrážmistr Martin Jeneš - v květnu letošního roku zachránili život ženy, která havarovala se svým vozem mezi Bohuslavicemi a Krakovcem. Vlivem nárazu vozidla do stromu utrpěla mnohočetná zranění včetně deformování končetin. Auto začalo okamžitě hořet a tak policisté řidičku rychle přemístili do bezpečného prostoru a poskytli jí první pomoc. Svým včasným a profesionálním jednáním zachránili ženě život. „Ocenění policisté přitom riskovali svůj vlastní, a tímto jednoznačně naplnili motto ´Pomáhat a chránit´,“ komentoval při slavnostní chvíli nejen tyto skutky policejní prezident České republiky Tomáš Tuhý.
PROSTĚJOVSKÝ Večerník přinesl na začátku června svým čtenářům rozhovor s Martinem Jenešem, jedním ze dvou dopravních policistů, kteří v poslední možné chvíli vytáhli zraněnou řidičku z hořícího auta. V předminulém čísle nám poskytl exkluzivní interview praporčík Michal Mrázek a Večerníku se podařilo vyzpovídat krátce i jeho kolegu, který společně s ním vytáhl muže z hořícího domu ve Smržicích. Dalibor Peterka se skromně „bránil“, že už vlastně není ani co dodávat... „Všechno už řekl můj parťák. Ve chvíli, kdy jsme dorazili k hořícímu domu, nebylo vůbec o čem přemýšlet. Kromě plamenů a dýmu jsme u dveří spatřili krev zraněného člověka, který potřeboval okamžitou pomoc. Možná až o něco později jsme si teprve uvědomili, že hrozilo i nějaké nebezpečí nám. Ale udělali bychom to znovu a určitě mluvím i za Michala Mrázka,“ pronesl exkluzivně pro Večerník Dalibor Peterka. Jak dodal, v Praze si to všichni Prostějované náležitě užili.
„S policejním prezidentem jsem se osobně potkal vůbec poprvé v životě, byl to pro mě obrovský zážitek,“ svěřil se Dalibor Peterka.
„Své“ policisty doprovázel na policejní prezídium do Prahy i Pavel Novák, vedoucí Územního odboru Policie ČR Prostějov, který je na ocenění navrhl. „Jsem velmi rád, že pan policejní prezident přistoupil k ocenění našich policistů a současně mne velmi těší forma, kterou zvolil. Obdržet medaili Za statečnost, navíc přímo z rukou policejního prezidenta, je velká pocta
a pro všechny oceněné jistě i nezapomenutelný zážitek. Výjimečné činy si zaslouží tento druh ocenění, což ostatně zdůraznil i sám generál Tuhý. Klukům z obvodního oddělení Prostějov 2, tedy Michalu Mrázkovi a Daliboru Peterkovi, bude jejich neohroženost připomínat i věcný dar - hodinky s věnováním obdrželi z rukou krajského ředitele plukovníka Krejčiříka. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na dopraváky, ti bezprostředně po svém činu obdrželi od krajského ředitele kázeňské odměny,“ řekl Večerníku Pavel Novák.
Je na místě připomenout, že se jedná v tomto roce již o třetí případ, kdy prostějovští policisté zachránili lidský život. V únoru totiž policisté obvodního oddělení Prostějov 2, praporčík Luděk Pana a nadpraporčík František Nesvadbík, zachránili život seniora, který doma upadl a dva dny bez pomoci zůstal ležet. „Kolegové po upozornění spoluobčanů, že senior už nějakou dobu nevychází z bydliště, do domu vnikli, podchlazeného a dehydrovaného seniora našli, poskytli mu první pomoc, zabalili jej do dek a následně zajistili i přesun do zdravotnického zařízení. I oni byli za svůj čin vyznamenáni a kázeňsky oceněni,“ připomenul Novák.

32 oceneni1

Total Comments

  • Rock memory of
  • Elite
  • Vestour
  • KSČM
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Půjdete v tomto týdnu do Prostějova na tenis?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Dražší, ale ekologičtější.

Vedení prostějovského magistrátu se rozhodlo při ničení plevele v různých lokalitách města upřednostnit spaření zeleně technologií téměř vařící vody nebo páry. Upozaděny jsou tak chemické přípravky, především tolik kritizovaný Roundup. Má to ale jeden háček, ekologické ničení plevele bude mnohem dražší.

Vydržel jen rok.

Když byl 1. června loňského roku po vítězství ve výběrovém řízení jmenován po Janu Páleníkovi ředitelem Národního domu v Prostějově, měl s tímto zařízením velkolepé plány. Jiří Hloch však ve funkci vydržel jen něco málo přes jeden rok. Minulý týden byl městem odvolán z několika důvodů.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Vladimír Franz

Hudební skladatel, výtvarník a vysokoškolský profesor nadchl v kostele Povýšení svatého Kříže varhanním koncertem. Prostějované si pak ve Zlaté bráně mohli prohlédnout také jeho výstavu obrazů.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

61


Přesně tolik dní bude uzavřena jedna z nejfrekventovanějších komunikací v Prostějově. Už tuto středu bude zahájena rekonstrukce povrchu vozovky na Vápenici, která potrvá až do konce prázdnin.

8 000 000

 

Total Comments

Výrok týdne

„ŽENY MAJÍ ŠITÍ V GENECH! ŠKODA ŽE SE MU VÍCE NEVĚNUJÍ...“

Jana Komárková navrhuje pro Ptenské dětské divadlo nádherné kostýmy a v exkluzivním rozhovoru pro Večerník (čtěte na straně 10) vyzývá své pohlaví k větší aktivitě s jehlou a nití.

Total Comments

-