Dobrý večer, dnes je pátek 24.1.2020
svátek slaví Milena,
zítra Miloš
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Jak Večerník už v předminulém vydání avizoval, konala se v Praze ve středu 29. července velká sláva. Policejní prezident generál Tomáš Tuhý vyznamenal pětici českých policistů medailemi Za statečnost při záchraně lidských životů. A hned čtyři strážci zákona byli
z Prostějova!

Prostějovští okrskáři - praporčík Michal Mrázek a praporčík Dalibor Peterka - v červnu letošního roku bez ohledu na ohrožení vlastního života vynesli zraněného muže z hořícího domu ve Smržicích. Muži následně poskytli první pomoc a přivolali rychlou záchrannou službu. Další prostějovští policisté z dopravního inspektorátu - praporčík Jan Dobeš a nadstrážmistr Martin Jeneš - v květnu letošního roku zachránili život ženy, která havarovala se svým vozem mezi Bohuslavicemi a Krakovcem. Vlivem nárazu vozidla do stromu utrpěla mnohočetná zranění včetně deformování končetin. Auto začalo okamžitě hořet a tak policisté řidičku rychle přemístili do bezpečného prostoru a poskytli jí první pomoc. Svým včasným a profesionálním jednáním zachránili ženě život. „Ocenění policisté přitom riskovali svůj vlastní, a tímto jednoznačně naplnili motto ´Pomáhat a chránit´,“ komentoval při slavnostní chvíli nejen tyto skutky policejní prezident České republiky Tomáš Tuhý.
PROSTĚJOVSKÝ Večerník přinesl na začátku června svým čtenářům rozhovor s Martinem Jenešem, jedním ze dvou dopravních policistů, kteří v poslední možné chvíli vytáhli zraněnou řidičku z hořícího auta. V předminulém čísle nám poskytl exkluzivní interview praporčík Michal Mrázek a Večerníku se podařilo vyzpovídat krátce i jeho kolegu, který společně s ním vytáhl muže z hořícího domu ve Smržicích. Dalibor Peterka se skromně „bránil“, že už vlastně není ani co dodávat... „Všechno už řekl můj parťák. Ve chvíli, kdy jsme dorazili k hořícímu domu, nebylo vůbec o čem přemýšlet. Kromě plamenů a dýmu jsme u dveří spatřili krev zraněného člověka, který potřeboval okamžitou pomoc. Možná až o něco později jsme si teprve uvědomili, že hrozilo i nějaké nebezpečí nám. Ale udělali bychom to znovu a určitě mluvím i za Michala Mrázka,“ pronesl exkluzivně pro Večerník Dalibor Peterka. Jak dodal, v Praze si to všichni Prostějované náležitě užili.
„S policejním prezidentem jsem se osobně potkal vůbec poprvé v životě, byl to pro mě obrovský zážitek,“ svěřil se Dalibor Peterka.
„Své“ policisty doprovázel na policejní prezídium do Prahy i Pavel Novák, vedoucí Územního odboru Policie ČR Prostějov, který je na ocenění navrhl. „Jsem velmi rád, že pan policejní prezident přistoupil k ocenění našich policistů a současně mne velmi těší forma, kterou zvolil. Obdržet medaili Za statečnost, navíc přímo z rukou policejního prezidenta, je velká pocta
a pro všechny oceněné jistě i nezapomenutelný zážitek. Výjimečné činy si zaslouží tento druh ocenění, což ostatně zdůraznil i sám generál Tuhý. Klukům z obvodního oddělení Prostějov 2, tedy Michalu Mrázkovi a Daliboru Peterkovi, bude jejich neohroženost připomínat i věcný dar - hodinky s věnováním obdrželi z rukou krajského ředitele plukovníka Krejčiříka. Samozřejmě jsme nezapomněli ani na dopraváky, ti bezprostředně po svém činu obdrželi od krajského ředitele kázeňské odměny,“ řekl Večerníku Pavel Novák.
Je na místě připomenout, že se jedná v tomto roce již o třetí případ, kdy prostějovští policisté zachránili lidský život. V únoru totiž policisté obvodního oddělení Prostějov 2, praporčík Luděk Pana a nadpraporčík František Nesvadbík, zachránili život seniora, který doma upadl a dva dny bez pomoci zůstal ležet. „Kolegové po upozornění spoluobčanů, že senior už nějakou dobu nevychází z bydliště, do domu vnikli, podchlazeného a dehydrovaného seniora našli, poskytli mu první pomoc, zabalili jej do dek a následně zajistili i přesun do zdravotnického zařízení. I oni byli za svůj čin vyznamenáni a kázeňsky oceněni,“ připomenul Novák.

32 oceneni1

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments