Příjemnou noc, dnes je sobota 24.8.2019
svátek slaví Bartoloměj,
zítra Radim
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V Pavlišově, městské části Náchoda, byl minulé úterý 13. října odhalen památník Josefa Krapky-Náchodského. Slavnostního odhalení se zúčastnil Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, starosta Náchoda Jan Birke a další hosté. Statutární město Prostějov zastupoval radní a předseda kulturní komise Josef Augustin (KSČM).

Jan Hamáček podtrhl význam odkazu a vlivu pavlišovského rodáka na politické, společenské i kulturní dění ve druhé polovině devatenáctého a počátkem dvacátého století. Zdůraznil, že Josef Krapka se po přesídlení do Prahy v roce 1888 stal vůdčí osobností české sociální demokracie a jejím žurnalistickým mluvčím. Jan Birke uvedl, že si město váží svého významného rodáka a jeho činnosti jak v oblasti politické, tak literární a publicistické. Připomněl, že města Náchod a Prostějov spojuje osobnost Josefa Krapky-Náchodského.

I proto Rada statutárního města Prostějova schválila poskytnutí peněžního daru ve výši patnácti tisíc korun městu Náchodu na revitalizaci památníku Josefa Krapky-Náchodského. Z pověření primátorky Aleny Raškové se slavnostního aktu zúčastnil i Josef Augustin. „Rada města chtěla finančním darem vyjádřit sounáležitost nad odkazem zdejšího rodáka, který svoji nezanedbatelnou stopu zanechal i v Prostějově. Město svou spoluúčastí podpořilo myšlenku člena městské rady v Náchodě a koordinátora projektu revitalizace památníku Miroslava Bráta o dotvoření symbolické osy měst, která byla pro básníka, novináře, spisovatele a politika Josefa Krapku podstatná - Náchoda a Prostějova,“ konstatoval exkluzivně pro Večerník Josef Augustin. 

Ten mimo jiné připomněl, že Josef Krapka udržoval přátelské styky s T. G. Masarykem a jeho chotí. „Překládal do češtiny i díla předních světových prozaiků, kupříkladu Guy de Maupassanta, Lva Nikolajeviče Tolstého či Maxima Gorkého. Pro prostějovské občany je významnou zajímavostí spojení jména Krapka a jeho potomků s dalším neméně významným jménem prostějovské historie. Vnučkou Josef Krapky-Náchodského nebyl nikdo jiný než MUDr. Linda Wichterlová, manželka akademika Otty Wichterleho. Jsem hrdý na to, že tak významný člověk, jakým byl Josef Krapka – Náchodský, žil a pracoval v letech 1903 až 1909 také v Prostějově,“ dodal prostějovský radní Josef Augustin.

Total Comments

  • Memoriál Otmara Malečka
  • Nezamyslice
  • Sportovní hry
  • Zámek Čechy pod Kosířem
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK JSTE V LETNÍM OBDOBÍ SPOKOJENI S RESTAURAČNÍMI SLUŽBAMI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Zájem o Večerník.

Přestože zprvu nepřálo našim výjezdům na koupaliště počasí, poslední dvě soboty jsme se vyřádili dosyta. A k našemu velkému potěšení se návštěvníci areálů v Laškově a naposledy i ve Stražisku náramně bavili, navíc si odnesli i hodnotné ceny. Tento víkend pokračujeme v Otaslavicích, tak přijďte!

Hledané osoby.

Hned dva lidé se v uplynulém týdnu zaměrně i nezáměrně ztratili. Zatímco v Horním Štěpánově postrádají čtyřiasedmdesátiletého seniora, z olomoucké nemocnice utekla patnáctiletá Prostějovanka romského původu, která je navíc v rizikovém těhotenství. Policisté se prostě v létě nenudí...

Total Comments

Osobnost týdne

DAVID KIRNER
33 kirner
Devatenáctiletý mladík z Určic se po maturitě na reálném gymnáziu v Prostějově rozhdol vyrazit na svém kole na „vélet“. Na cestě nakonec strávil celých 58 dní a našlapal neuvěřitelných 4 664 kilometrů.

Total Comments

Číslo týdne

5
Teprve po pěti měsících obdržela obhájkyně odsouzeného Radima Žondry písemnou verzi rozsudku a okamžitě se proti němu odvolala. Jak známo, ten byl už letos v březnu usvědčen a odsouzen k osmi letům vězení...

Total Comments

Výrok týdne

„OBJEVILI SE LONI NA PODZIM. A OD TÉ DOBY JSME TU MĚLI DERATIZÁTORA TŘIKRÁT“

Prodavačka z obchodu ve Ptení, který byl v uplynulém týdnu na dva dny uzavřen, přiznala, že návštěva hlodavců už nějaký ten čas trvá...

Total Comments