Dobré ráno, dnes je čtvrtek 23.5.2019
svátek slaví Vladimír,
zítra Jana
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

V Pavlišově, městské části Náchoda, byl minulé úterý 13. října odhalen památník Josefa Krapky-Náchodského. Slavnostního odhalení se zúčastnil Jan Hamáček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, starosta Náchoda Jan Birke a další hosté. Statutární město Prostějov zastupoval radní a předseda kulturní komise Josef Augustin (KSČM).

Jan Hamáček podtrhl význam odkazu a vlivu pavlišovského rodáka na politické, společenské i kulturní dění ve druhé polovině devatenáctého a počátkem dvacátého století. Zdůraznil, že Josef Krapka se po přesídlení do Prahy v roce 1888 stal vůdčí osobností české sociální demokracie a jejím žurnalistickým mluvčím. Jan Birke uvedl, že si město váží svého významného rodáka a jeho činnosti jak v oblasti politické, tak literární a publicistické. Připomněl, že města Náchod a Prostějov spojuje osobnost Josefa Krapky-Náchodského.

I proto Rada statutárního města Prostějova schválila poskytnutí peněžního daru ve výši patnácti tisíc korun městu Náchodu na revitalizaci památníku Josefa Krapky-Náchodského. Z pověření primátorky Aleny Raškové se slavnostního aktu zúčastnil i Josef Augustin. „Rada města chtěla finančním darem vyjádřit sounáležitost nad odkazem zdejšího rodáka, který svoji nezanedbatelnou stopu zanechal i v Prostějově. Město svou spoluúčastí podpořilo myšlenku člena městské rady v Náchodě a koordinátora projektu revitalizace památníku Miroslava Bráta o dotvoření symbolické osy měst, která byla pro básníka, novináře, spisovatele a politika Josefa Krapku podstatná - Náchoda a Prostějova,“ konstatoval exkluzivně pro Večerník Josef Augustin. 

Ten mimo jiné připomněl, že Josef Krapka udržoval přátelské styky s T. G. Masarykem a jeho chotí. „Překládal do češtiny i díla předních světových prozaiků, kupříkladu Guy de Maupassanta, Lva Nikolajeviče Tolstého či Maxima Gorkého. Pro prostějovské občany je významnou zajímavostí spojení jména Krapka a jeho potomků s dalším neméně významným jménem prostějovské historie. Vnučkou Josef Krapky-Náchodského nebyl nikdo jiný než MUDr. Linda Wichterlová, manželka akademika Otty Wichterleho. Jsem hrdý na to, že tak významný člověk, jakým byl Josef Krapka – Náchodský, žil a pracoval v letech 1903 až 1909 také v Prostějově,“ dodal prostějovský radní Josef Augustin.

Total Comments

 • KSČM
 • Noc Kostelů
 • Muzejní noc
 • Lázně Skalka
 • Hořava
 • Semo Smržice
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI JADRAN?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Nejsme bezohlední.

Pětačtyřicetiletý Marek Mlčoch děkuje v aktuálním čísle nejen svým blízkým, ale i širokému aparátu záchranářů za svůj život, minulé úterý zavolala na linku 156 žena, která si povšimla seniora s jízdním kolem. Ten v Kolářových sadech bezvládně spadl na zem. Díky včasnému příjezdu sanitky se nestalo nic vážného. Tleskáme!

Skoro nejrizikovější fanoušci.

Vedení prostějovské policie ostře zkritizovalo chování části přívrženců hokejových Jestřábů při utkáních druhé nejvyšší soutěže. Za násilnosti, výtržnosti a majetkové trestné činy už Okresní soud v Prostějově vydal těm nejdivočejším sedm zákazů vstupu do haly, když se hraje zápas!

Total Comments

Osobnost týdne

Jan PŘEUČIL
20 preucil
Fenomenální herec společně se svojí manželkou Evou Hruškovou pobavil ve čtvrtek své fanoušky nejen v prostějovském divadle, ale o den dříve i starší příznivce v domově seniorů v Nerudově ulici při neformální besedě.

Total Comments

Číslo týdne

320 000 000

Tak to je darda! Přesně takto astronomickou sumu požaduje společnost Manthellen po prostějovském magistrátu za údajné porušení obchodní smlovy. Jak známo, záležitost se týká kauzy kolem výstavby Galerie Prostějov v prostoru U Špalíčku.

Total Comments

Výrok týdne

„NESUĎTE, ABYSTE NEBYLI SOUZENI!“

Takto při předávání Cen města Prostějova odpovídal jeden z vyznamenaných exprimátor Miroslav Pišťák na kritiku některých současných opozičních zastupitelů města

Total Comments