Příjemnou noc, dnes je sobota 8.8.2020
svátek slaví Soběslav,
zítra Roman
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Na „severskou“ životní pouť manželů Renaty Veselé a Michala Holiše Večerník upozornil v minulém vydání. Oba partneři sice žijí v norském Bödo, přesto nelenili přijet do Prostějova se svými dvěma malými dětmi k slavnostnímu přivítání nových občánků města. Renata Veselá je totiž rodačkou Prostějova a trvala na tom, že z dcery Elizabeth a syna Bernarda Bořivoje chce mít rovněž Prostějovany. Večerník byl u toho a po skončení aktu měl možnost s manželi exkluzivně hovořit!

Zprvu nás pochopitelně zajímalo, jak se Prostějovanka vůbec dostala na sever Evropy a co křehkou ženu na severu Evropy doteď drží. „Vystudovala jsem ve Švédsku farmacii na vysoké škole a velmi se mi zalíbila mentalita zdejších lidí. A především to, že na severu Evropy jsou rodina a děti vždy skutečně na prvním místě. Mezi Švédskem a Norskem je velmi tenká kulturní i společenská hranice, oba národy si jsou v mnohém velmi podobné. V té době jsem se seznámila s Michalem, a když se nám oběma naskytla pracovní možnost v Norsku, neváhali jsme ani jeden. Michal je zdravotnická sestra a záchranář, já farmaceut. Obě tato povolání jsou v Norsku hodně nedostatková, tudíž jsme oba takzvaně chytili příležitost za pačesy,“ objasnila důvod svého dlouhodobého pobytu v Norsku Renata Veselá.

Manželé žijí těsně nad polárním kruhem již pět let. Jak? „No, typickým rodinným životem, který má pro nás jasnou prioritu. Své děti vychováváme k odpovědnosti a samostatnosti. V severských zemích se nesmějí používat tělesné tresty, takže taková ta česká výchova od podlahy zde nepřipadá v úvahu,“ usmál se Michal Holiš. „Na druhou stranu bych chtěla zdůraznit, že ve výchově dětí v Norsku, Švédsku či České republice není vůbec žádný rozdíl. Všichni rodiče chtějí mít řádně vychované děti, v Norsku je možná snad jen trochu jiná metodika. Rozdíly v přístupu rodičů k dětem jsou minimální, rozhodně ne takové, jako se v současnosti prezentuje,“ řekla Renata Veselá. Tím otevřela horké a hodně propírané téma dvou dětí rodiny Michálkových, které norské úřady nechtějí vrátit zpět matce do České republiky. „Podle toho, jak celou tuto kauzu propírají česká média, to vypadá, že v Norsku se děti vychovávají málem v koncentračních táborech ze čtyřicátých let minulého století. Jiní zase tvrdí, že norské děti jsou nevychovaní spratci. Ani jedno ale není v žádném případě pravda! V Norsku je naopak trestné na dítě jakkoliv vztáhnout ruku. V Česku se třeba mávne rukou nad tím, když vezmete vařečku a dítěti naplácáte na zadek. To není v Norsku vůbec zvykem. Možná i tady některému rodiči ujedou nervy, ale to vůbec neznamená, že když dítěti jednu plácnete, okamžitě do rodiny nakráčí sociálka a dítě vám vezme. A takhle se to prezentuje v České republice v novinách i televizi. Je to absolutní lež,“ vyznala se nejen ze svých pocitů na reálný život a výchovu dětí v Norsku Renata Veselá. „Naopak, v Norsku úřady prvotně řeší životní úroveň dětí a jejich rodičů, dbá se ze všech stran, aby celá rodina byla v naprosté pohodě,“ dodal Michal Holiš.

Renata Veselá s Michalem Holišem a svými dvěma dětmi hodlají v Norsku ještě nějaký čas zůstat. „Jsme zde naprosto spokojeni, na návrat domů v tuto chvíli ještě nemyslíme,“ uzavírají oba manželé svorně.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-