Dobré ráno, dnes je sobota 8.8.2020
svátek slaví Soběslav,
zítra Roman
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Velká literární soutěž pro malé talenty s příznačným názvem Sovičkiáda probíhala letos již počtrnácté a své vyvrcholení v podobě velkého finále měla na programu uplynulý čtvrtek 26. listopadu. V prostorách dětské knihovny na Vápenici bylo oceněno šest nejlepších literárních výtvorů, přičemž vítězi v kategorii „próza“ je teprve devět let.

Celý rok mohly děti do šestnácti roků posílat svoje básničky či povídky do literární soutěže Sovičkiáda. Odborná porota ve složení Ivana Hemerková (náměstkyně primátorky Statutárního města Prostějov), Jana Gáborová (tisková mluvčí prostějovského magistrátu) a Aleš Procházka (ředitel Městské knihovny) následně vyhodnotila tři nejlepší v kategoriích „Poezie“ a „Próza“. A měla skutečně těžkou práci. Celkem totiž obdržela 219 textů, z toho 73 básniček a 146 prozaických příspěvků.

Celé čtvrteční finále zahájily děti ze školní družiny ZŠ Kollárova, které sborově zazpívaly písničku Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře Prosinec. Po úvodním proslovu Ivany Hemerkové si vzal slovo ředitel knihovny Aleš Procházka. „Všem finalistům soutěže bych rád popřál, aby se ´dostali do regálů´. Tedy aby jim v budoucnu vyšly knížky, které si budou čtenáři v knihovně půjčovat,“ pronesl s úsměvem, ale významně.

Potom všichni ocenění přednesli svá díla. V kategorii „Poezie“ byli jako nejlepší vybráni na třetím místě Jakub Novák (G.J.W.), na druhém místě čtyři slečny ze školy Jana Železného reprezentované Áďou a Míšou za kolektivní báseň, a sovičku za první místo získal Adam Vlk (G.J.W.). Naopak nejlepší povídky napsali Lukáš Havelka (Němčice n. H.), Anna Vavřičková (CMG) a nejvýše byl oceněn teprve devítiletý Matěj Vybíral (ZŠ Mostkovice).

Až překvapivě zní fakt, že se v dnešní době počítačů a mobilů tolik dětí přihlásilo do literární soutěže. Je to snad pozitivní důkaz toho, že to s mládeží nejde až tak „z kopce“ a že se i v dnešní době najde mnoho mladých lidí, kteří najdou zálibu ve čtení a světě knížek.

Total Comments

  • Gulas Fest
  • Olypmic
  • Czech Tour
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Obáváte se druhé vlny koronavirusu?

P3_hana_nabor
2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Počasí konečně přálo.

Během uplynulého víkendu se v celém prostějovském regionu konal bezpočet kulturních a společenských akcí, které tentokrát nemusely být rušeny kvůli nepřízni počasí. Oproti předešlému fiasku tak v rámci Léta s hvězdami mohla při druhém pokusu nejen kapela Argema zahrát vícero návštěvníkům.

Koronavirus odložil investice.
Stavební investice za desítky milionů korun byli nuceni na příští rok odložit prostějovští radní. Důvodem je až příliš velké množství peněz vynaložených radnicí během nouzového stavu a zároveň obava z dalšího šíření nákazy covid-19. Počkat si musí Národní dům, kino Metro 70 a další.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Pavel ŠPORCL

Fenomenální český houslista uhranul své příznivce při svém vystoupení s názvem Pocta Paganinimu na zámku v Plumlově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

5 417

Přesně tolik zákazníků využilo během prvního pololetí službu Senior taxi v Prostějově. Velký pokles počtu klientů kvůli covid-19 byl zaznamenán během nouzového stavu.

Total Comments

Výrok týdne

„Takhle kdyby mi vařila moje žena!“

Jeden ze spokojených účastníků ptenského Gulášfestu určitě nechtěl urazit svoji manželku, ale...

Total Comments

-