Dobrý podvečer, dnes je neděle 26.1.2020
svátek slaví Zora,
zítra Ingrid
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ve čtvrtek 14. ledna se uskutečnil ve Vlastivědném muzeu v Olomouci v sále Václava III. křest knihy s názvem Svědkové starých časů – 111 unikátů ze sbírek Olomouckého kraje. Vydání této výpravné obrazové publikace je splněním jednoho závazku, který si Rada Olomouckého kraje dala na počátku svého volebního období pro oblast kultury.

Vedoucí oddělení kultury z Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Olomouckého kraje Pavel Hamza na úvod křtu přivítal Radovana Rašťáka, náměstka hejtmana Olomouckého kraje, členy redakční rady publikace, autory jednotlivých textů, ředitele krajských muzeí a v neposlední řadě předsedu Komise pro kulturu a památkovou péči Rady Olomouckého kraje Josefa Augustina.

„V knize je celkem sto jedenáct předmětů, nebo jejich souborů, což je reprezentativní výběr zastupující 2 613 355 sbírkových předmětů shromážděných a uchovávaných v muzeích našeho kraje a 2 188 930 knih ve fondu Vědecké knihovny v Olomouci,“ uvedl Radovan Rašták.

Smyslem knihy je populární a přístupnou formou představit pomocí nejcennějších předmětů sbírky Olomouckého kraje. „Čtenář na jednom místě najde sumář pokladů ukrytých v muzeích a knihovně Olomouckého kraje. Nejde však jen o přehled sbírkových předmětů představených fotografiemi, ale i o jejich příběhy, nálezové okolnosti, vztah k vlastníkům, užitnou hodnotu a zasazení do dobového kontextu. Autory těchto textů jsou odborní pracovníci osmi paměťových institucí Olomouckého kraje, mezi nimi i odborníci z Muzea a galerie v Prostějově,“ připomněl Josef Augustin. „Vydali jsme knihu jako informaci o pokladech za zdmi kulturních organizací Olomouckého kraje, ale především také jako pozvánku obyvatelům kraje i jeho hostům k návštěvě našich muzeí a knihovny,“ dodal Radovan Rašťák.

Kniha Svědkové starých časů - 111 unikátů ze sbírek Olomouckého kraje se bude prodávat za symbolických 111 korun a bude k dostání v muzeích Olomouckého kraje, Vědecké knihovně, vybraných informačních centrech a knihkupectvích. V Muzeu a galerii v Prostějově byl prodej této významné publikace zahájen 20. ledna.

Total Comments

  • gatta
  • Nemocnice Agel
  • Kendrion
  • 1
  • 2
  • 3

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

P2_tenis

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA V TYLOVĚ ULICI?

2020 plesy
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2019 tv pohoda banner

 

Barometr

K charitě se přidávají další.

Rovněž během uplynulého týdne pokračovala před místním nádražím v Prostějově charitativní akce v podobě rozlévání polévek bezdomovcům. Je potěšitelné, že k Miladě Sokolové s přidávají i majitelé občerstvení, kteří v sobotu lidem bez domova dovezli pochoutky s kebabem.

Smrt osobností.

 

Prostějovskou společnost zasáhly v posledních dnech hned dvě nešťastné zprávy. Zemřela dlouholetá prostějovská komunální politička, členka ČSSD a ředitelka Domova pro seniory v Jesenci Zuzana Bratterová, zesnul rovněž bývalý ředitel Obchodní akademie v Prostějově Pavel Sekanina. Čest jejich památce!

Total Comments

Osobnost týdne

TEREZA DOČKALOVÁ
03 dockalova
Držitelka dvou Cen Thálie byla hlavní postavou ve hře Nora, kterou minulé úterý přijelo do Prostějova představit pražské Divadlo pod Palmovkou.

Total Comments

Číslo týdne

1 801 797

Bravo! Téměř dva miliony korun přinesla letošní tříkrálová sbírka z celého Prostějovska, čímž byl zase o něco více překonán loňský rekord. Konická charita získala 579 028 korun, prostějovská 1 222 769 korun.

Total Comments

Výrok týdne

„KDYŽ JSEM SE PROBUDILA, TAK KOLEM MĚ BYLY PLAMENY…“

Desetiletá Laura Čurejová vzpomíná na oheň, který pohltil celý dům její rodiny ve Vrbátkách a ona sama se ocitla v Dětském domově v Prostějově...

Total Comments