Dobrý večer, dnes je čtvrtek 1.10.2020
svátek slaví Igor,
zítra Olívie a Oliver
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Ve čtvrtek 14. ledna se uskutečnil ve Vlastivědném muzeu v Olomouci v sále Václava III. křest knihy s názvem Svědkové starých časů – 111 unikátů ze sbírek Olomouckého kraje. Vydání této výpravné obrazové publikace je splněním jednoho závazku, který si Rada Olomouckého kraje dala na počátku svého volebního období pro oblast kultury.

Vedoucí oddělení kultury z Odboru kultury a památkové péče Krajského úřadu Olomouckého kraje Pavel Hamza na úvod křtu přivítal Radovana Rašťáka, náměstka hejtmana Olomouckého kraje, členy redakční rady publikace, autory jednotlivých textů, ředitele krajských muzeí a v neposlední řadě předsedu Komise pro kulturu a památkovou péči Rady Olomouckého kraje Josefa Augustina.

„V knize je celkem sto jedenáct předmětů, nebo jejich souborů, což je reprezentativní výběr zastupující 2 613 355 sbírkových předmětů shromážděných a uchovávaných v muzeích našeho kraje a 2 188 930 knih ve fondu Vědecké knihovny v Olomouci,“ uvedl Radovan Rašták.

Smyslem knihy je populární a přístupnou formou představit pomocí nejcennějších předmětů sbírky Olomouckého kraje. „Čtenář na jednom místě najde sumář pokladů ukrytých v muzeích a knihovně Olomouckého kraje. Nejde však jen o přehled sbírkových předmětů představených fotografiemi, ale i o jejich příběhy, nálezové okolnosti, vztah k vlastníkům, užitnou hodnotu a zasazení do dobového kontextu. Autory těchto textů jsou odborní pracovníci osmi paměťových institucí Olomouckého kraje, mezi nimi i odborníci z Muzea a galerie v Prostějově,“ připomněl Josef Augustin. „Vydali jsme knihu jako informaci o pokladech za zdmi kulturních organizací Olomouckého kraje, ale především také jako pozvánku obyvatelům kraje i jeho hostům k návštěvě našich muzeí a knihovny,“ dodal Radovan Rašťák.

Kniha Svědkové starých časů - 111 unikátů ze sbírek Olomouckého kraje se bude prodávat za symbolických 111 korun a bude k dostání v muzeích Olomouckého kraje, Vědecké knihovně, vybraných informačních centrech a knihkupectvích. V Muzeu a galerii v Prostějově byl prodej této významné publikace zahájen 20. ledna.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-