Příjemnou noc, dnes je pátek 24.3.2017
svátek slaví Gabriel,
zítra Marián
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

FOTOGALERIE Naprosto skvělá show, která zvedala početné obecenstvo ze sedadel! Chlapci a dívky z celé České republiky učící se barmanskému řemeslu si uplynulý čtvrtek dali dostaveníčko v Prostějově. Střední odborné učiliště obchodní Prostějov totiž uspořádalo další roční tradiční soutěž Junior Cocktail Competition AMUNDSEN CUP PROSTĚJOV 2016. A zaplněný přednáškový sál Národního domu se skvěle bavil, u čehož nechyběl ani PROSTĚJOVSKÝ Večerník.

Elévové barmanského řemesla před přísnými porotci dokázali, že školy a učiliště je připravují na budoucí profesi velmi dobře. Pětatřicet účastníků renomované soutěže během pětiminutového limitu namíchalo velmi chutné alkoholické koktejly, které ocenila i přísná porota. „Na každého soutěžícího dohlíží až tři porotci. Hodnotí se spousta věcí, rychlost, přesnost, čisté skleničky, správně nakrájené ovoce a další podrobnosti,“ prozradila Milada Dosedělová, ředitelka Středního odborného učiliště obchodního Prostějov, které je tradičním organizátorem této skvělé akce. „Nedivím se, že pod dohledem tolika porotců jsou někteří mladí barmani nervózní,“ dodala.

Nad letošním ročníkem Amundsen Cupu převzal patronát Magistrát města Prostějova. „Během mnoha let si tato soutěž vydobyla již svoji obrovskou prestiž, jsou zde soutěžící z celé republiky. Osobně velmi rád pozoruji, jak mladí pánové a mladé slečny míchají drinky. Je to skutečně skvělá podívaná a pro soutěžící určitě i velká adrenalinová záležitost,“ objasnil Večerníku Pavel Smetana, náměstek prostějovské primátorky.

Večerník pochopitelně zajímalo, jaká základní pravidla provázejí Amundsen Cup a z čeho všeho mohou barmani míchat chutné koktejly. „Už z názvu soutěže vyplývá, že hlavní portfolio jednotlivých míchaných nápojů tvoří Amundsen vodka, a to v množství čtyř mililitrů. Soutěžící k tomu mohou pak využít další dva mililitry různého druhu alkoholu, samozřejmě ale pouze od výrobce Stock Plzeň-Božkov. K tomu všemu mají k dispozici minerálku Mattoni. Recepty na jednotlivé long drinky si pochopitelně připravovali soutěžící sami podle svého vlastního uvážení,“ vysvětlila Milada Dosedělová.

Nejvyšší vavříny si nakonec z Prostějova odvezl Dominik Prouza z Poličky. Na druhém místě skončil podle poroty Andrew Unger z Frýdku-Místku a bronz si zasloužil Filip Jung z Prahy. Nejlepší domácí účastnice skončila pátá, pro Šárku Kamlerovou je to obrovský úspěch.   

Ředitelku potěšilo i snažení studentů prostějovského učiliště. „Ve tvrdé konkurenci se rozhodně neztratili. Například žák prvního ročníku našeho učiliště Ivan Lepič získal cenu za nejrychleji namíchaný drink. A to jde prosím o kuchaře, který se do barmanské soutěže přihlásil s tím, že si ji chce prostě jenom zkusit. Velkou radost mi udělala naše žákyně Šárka Kamerová, která v hlavní soutěži obsadila nádherné páté místo,“ podotkla Dosedělová.

„Zase jsme se vrátili ze Společenského do Národního domu. Částečně i z finančních důvodů. Tady je sice atmosféra trošku komornější, ale soutěžící měli k sobě mnohem blíž, mohli je tak o to více podporovat jejich fanoušci. Byla tady spousta mladých lidí, třeba i spolužáků soutěžících. Přijeli samozřejmě fandit těm svým, ale zároveň se byli podívat i na své konkurenty a porovnávali s nimi své vlastní barmanské dovednosti a zkušenosti,“ zhodnotila o den později letošní klání ředitelka pořádajícího učiliště. Spokojena byla i s účastí. „Myslím si, že pětatřicet soutěžících je pro přednáškový sál Národního domu tak akorát. Všechny soutěže se totiž musí zvládnout i časově, což je vždy hodně náročné. Přijeli mladí barmani z celé republiky, Morava byla zastoupena od jihu až po sever, z Čech přijeli mladí barmani například z Prahy, Poličky či Nové Paky,“ konstatovala Milada Dosedělová.

Amundsen Cup 2016 je úspěšně za nám, sotva se soutěžící stačili rozjet do svých domovů, myšlenky hlavní pořadatelky se už upínají na příští ročník. „Chtěla bych přinést do soutěže v roce 2017 jednu novinku. Víte, ve Společenském domě jsme kromě tradiční soutěže v míchání koktejlů měli i soutěž v přípravě kávy. Tu jsme letos nezařadili do programu, mám ovšem v hlavě nápad uspořádat za rok soutěž v přípravě čaje! Pít tento nápoj je totiž v současnosti velmi módní trend,“ plánuje ředitelka Středního odborného učiliště obchodního Prostějov.

Výsledky Amundsen Cupu 2016

1. Dominik Prouza                 Polička

2. Andrew Unger                   Frýdek-Místek

3. Filip Jung                Praha

4. Zdena Hyánková               Jeseník

5. Šárka Kamlerová                Prostějov

6. Marek Baciak                     Olomouc

7. Nikola Zlatníková              Nová Paka

8. Adriana Kovalová              Ostrava

9. Kateřina Havalová             Uherské Hradiště

10. Eva Drtilová                     Jeseník

-------------------------------------------------------------

13. Monika Lužná                  Prostějov

19. Zuzana Hrubá                  Prostějov

21. Tereza Benedová  Prostějov

25. Karolína Rekova              Prostějov

32. Ivan Lepič                        ProstějovPřidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

 • Pozvánka basket
 • caje
 • konstrukta
 • berani
 • U vezicek
 • interforst
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI BESEDA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
Vítejte na světě
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Kavárna ve Špalíčku bude!

Dva a půl roku to trvalo, ale milovníci dobré kávy a ještě k tomu v atraktivním prostředí, se konečně dočkají. Po byrokratických průtazích a jednáních s Olomouckým krajem otevře konečně prostějovské muzeum vlastní kavárnu ve Špalíčku. Muzeum si ale muselo půjčit u banky...

 
Prošustrovaná licence!

Kdo z hokejových fanoušků doufal, že licence na první ligu je pod kuratelou magistrátu a nelze prodat do jiného města, toho vyvedlo z omylu pondělní jednání zastupitelstva. Licenční právo na WSM ligu má soukromého majitele! A prý hned dokonce dva, k vlastnictví se hlásí jak Michal Tomiga, tak i Jaroslav Luňák...

Osobnost týdne

Bohumil Pácl
12 pacl

Nestor zimního a dálkového plavání v exkluzivním rozhovoru pro Večerník prozradil několik fíglů, jak vyzrát na studenou vodu a přitom si neuhnat zápal plic. Bezmála sedmasedmdesátiletý otužilec zároveň přiznal, že přeplavání kanálu La Manche už nechá těm mladším...

Číslo týdne

20 000

PROSTĚJOVSKÝ Večerník se pořádně plácne přes kapsu! Pěkně zakulacenou částku vyplatí nejčtenější regionální periodikum letošnímu vítězi celoroční tipovačky „FOTBALOVÁ DEVÍTKA“. Ten tak dostane na ruku dvacet „prutů“, jelikož právě kulaté narozeniny tohoto čísla se chystáme slavit.

Výrok týdne

„UŽ MĚ NEFOŤTE, JÁ BYL U VÁS JIŽ PĚTKRÁT!“


Jednomu z bezdomovců u místního nádraží se pranic nelíbil fotograf Večerníku, který se ho snažil zvěčnit u pojídání polévky...