Příjemnou noc, dnes je neděle 25.10.2020
svátek slaví Beáta,
zítra Erik
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Zažili jste válku? Pokud ne, pak dosti realistický obrázek o ní jste si mohli udělat během sobotní Bitvy o Obědkovice. Utkala se v ní více jak stovka vojáků v historických uniformách a s autentickými zbraněmi a zapojilo se do ní i velké množství těžké vojenské techniky.

„Je úžasné, že si chlapi na válku už mohou jen hrát a nemusí v ní umírat,“ zhodnotil velmi povedenou rekonstrukci bojů z 2. světové války jeden z přítomných.
U příležitosti 71. výročí ukončení bojů 2. světové války v Evropě vyjela uplynulý pátek z Ivaně Kolona vítězství. Během dvou dnů postupně projela jedenácti obcemi na jihu regionu a své putování zakončila v Obědkovicích. Učinila tak způsobem, který na Prostějovsku zřejmě nemá obdoby. Přímo v centru vesnice zde proběhla strhující bitva mezi vojáky německého wehrmachtu a Rudou armádou. „Zajímavostí je, že Rudá armáda při osvobozování Moravy využívala americké tanky Sherman, zatímco Němci v některých případech zase sovětské T34, které ukořistili ve válce,“ upozornil na skutečnou raritu jeden z organizátorů.

Vše spělo k samotné bitvě, která vynikala nejen velkým množstvím zapojených vojáků a historické techniky, ale zejména promyšleným scénářem. Na jejím úvodě byl v domě se znamením hanobícím říši německými vojáky zastřelen mladý český kluk. Posléze dorazili rumunští vojáci i se zraněným kamarádem, nicméně Němci je brzy zajali. Pak už se přiblížila Rudá armáda. Pokus o vyjednávání s Němci ztroskotal a tak se strhla pořádná mela, ve které nakonec Sověti zvítězili. Tím byly Obědkovice osvobozeny.

Celé ukázky se zúčastnilo dvanáct klubů vojenské historie. „Nebylo by to možné bez finanční podpory Olomouckého kraje a města Prostějov,“ zmínil se předseda pořádajícího KVH Dukla Jaroslav Dvořák. Pokud se podaří sehnat peníze, měla by se podobná akce za rok konat opět. „Tentokrát bychom bitvu rádi uspořádali v Dobrochově,“ upřesnil Dvořák.

Po skončení přestřelky si lidé ještě mohli prohlédnout tábory obou armád, které vyrostly na místním hřišti. „V životě jsem v Obědkovicích nebyl. Přijel jsem sem bez většího očekávání a byl jsem velmi příjemně překvapen. Bitva byla skvělá a rychle dala zapomenout na to, že jsme si na její začátek museli nějaký čas počkat,“ zmínil se jeden z diváků, kteří celou rekonstrukci odměnili hlasitým potleskem.Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-