Třetí zápas nové sezóny FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY odehráli v nedělním podvečeru fotbalisté 1. SK Prostějov. Po výhře nad rezervou Slavie Praha a remíze s Třincem chtěli uspět svěřenci trenéra Pavla Šustra i proti Varnsdorfu. Nepovedlo se. Těsně před přestávkou inkasovalo z pokutového kopu eskáčko poprvé. Po hodině hry už to bylo 0:2, opět po penaltě... Po třech odehraných zápasech zůstává prostějovský tým na čtyřech bodech.

Prostějovští do zápasu nenastoupil s mnoha změnami. Oproti poslednímu ligovému zápasu chyběl stoper Gáč, který se v pohárovém duelu proti Přerovu zranil. Do základní sestavy se dostal Zapletal, jinak na změny nedošlo.

Nedělní střetnutí začalo lépe pro eskáčko. To se drželo na půlce soupeře a ve 4. minutě si připsalo závar. Jenže bez gólového vyjádření. Na tuto aktivitu odpověděl Rudnytskyj, s jeho pokusy si ale prostějovský brankář poradil. Jeho protějšek následně na druhé straně chyboval. Bartolomeu se tak dostal k míči, změna skóre se však nekonala. Střel pak přibývalo jen pomálu. Radosta v 11. minutě pálil po zemi do brankáře. A pak dlouho nic. Naopak diváci viděli hru plnou nepřesností. Ale také zápas, který se dařil spíše domácím. Ve 21. minutě Prostějov zahrál rukou. A byla z toho jen standardka, navíc nevyužitá. Právě odpískaná hra rukou ale zápas později rozhodla. Domácí ji shodou okolností chtěli vyhádat na rozhodčím ve 26. minutě. Pak se však vrátili k fotbalu. Po půlhodině hry se prosmýkl do šance Ondráček, střelou minul. V dalších minutách hrál spíše Varnsdorf, dosáhl ale jen série centrů, často nepřesných. Nejblíže byl ve 41. minutě Ondráček, rozvlnil boční síť. Pak se onen hráč opět objevil v akci a nastřelil soupeři ruku. Penaltu šel kopat Bojan Dordič, který střelou do růžku uspěl – 1:0.

Do druhé půle šli domácí s jednou změnou, Žáka nahradil Kříž. Jinak ale obraz hry zůstal podobný: stále byl o něco aktivnější domácí celek. V 52. minutě musel Krynskyi zareagovat na akci Dordiče s Rudnytskyym a uspěl. Trenér Šustr reagoval o chvíli později na vývoj hry dvojím střídáním. Hřiště opustili Omale a Zapletal, přišli naopak Kulig a Ali-Abubakar. Další minuty pak definitivně přisoudily zápas Varnsdorfu. Nejprve si Prostějov vybojoval zajímavou standardku, byť z dálky. Neproměnil. Další chvíle přinesly hlavně fauly Prostějova. Po jednom přisoudili rozhodčí standardku domácím. Při ní došlo na další zákrok a byla z toho penalta. A situace se opakovala. Míč si na penaltový puntík postavil Dordič a zvýšil záhy na 2:0. Domácí poté vystřídali dva hráče, kteří byli v utkání hodně aktivní – Rudnytského a Ondráčka. Eskáčko se poté místy dostávalo do pološancí. Vlachovský se dostal do vápna, rána z toho nebyla. Poté zkoušel znovu štěstí Dordič. Zbytek utkání byl velmi rozkouskovaný: žlutými kartami, střídáními. V 80. minutě požadoval Pinc penaltu za zákrok na svou osobu, sudí jej ale nevyslyšel. Další větší příležitosti nepřišly. Kromě rány Tanka, kterou si ale Krynskyi pohlídal. Ke změně skóre nevedlo ani čtyřminutové nastavení. (sob)

pozápasové hodnocení trenérů

Miroslav HOLEŇÁK - FK Varnsdorf:

„Jsme rádi, že jsme zápas zvládli, že jsme si připsali tři body. Nám se od začátku moc nedařilo. Šlo vidět, že na nás byl Prostějov dobře připravený. Narušoval nám hru, kterou jsme chtěli hrát. Takže se nám dneska tolik nedařilo, ale zlomili jsme to vůlí a chtěním. Moc si toho cením. Říkal jsem to hned hráčům po zápase. Není umění vyhrát zápas, když se vám všechno daří. Vážíme si toho, že jsme to zvládli. Byť jsme dali dvě branky z penalty, tak jsme tomu šli naproti a zaslouženě vyhráli.“

Pavel ŠUSTR - 1. SK Prostějov: „Tahali jsme od začátku zápasu za kratší konec. Nedokázali jsme se vyrovnat ani s nasazením, vůlí soupeře a ani fotbalově. Zápas jsme v podstatě nedokázali nijak ovlivnit. Navíc jsme udělali dvě chyby, z čehož vznikly dvě penalty. Jedna byla nastřelená ruka, ale minimálně ta druhá byla zbytečná. Tentokrát jsme si nezasloužili vyhrát a už jsem hráčům řekl, že si o tom musíme vážně promluvit. Protože jestli chceme hrát a chceme být úspěšní, tak některé základní věci v zápasu tam musí být.“

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA - 3. kolo

FK Varnsdorf – 1. SK Prostějov 2:0 (1:0)

Branky: 44. a 62. Dordič obě z penalty. Rozhodčí: Radina – Kotalík, Hádek. Žluté karty: 10. Žák, 76. Samko, 77. Richter – 42. Pinc, 50. Omale, 62. Bialek, 82. Ali-Abubakar, 86. Bartolomeu. Střely na branku: 6:1. Střely mimo branku: 8:2. Rohové kopy: 3:3. Držení míče: 56%:44%.

sestava Varnsdorfu: Vaňák – Richter, Kubista, Zbrožek, Radosta – Bláha, Žák (46. Kříž) – Schön (86. Vachoušek), Ondráček (64. Samko), Dordić (75. Ludvíček) – Rudnytskyj (64. Tanko). Trenér: Miroslav Holeňák.

sestava Prostějova: Krynskyj – Bolf, Bialek, Schaffartzik, , Elbel (78. Blahuta) - Bartolomeu, Omale (56. Kulig), M. Mach, Zapletal (56. Ali-Abubakar) – Koudelka (35. Vlachovský, 78. Píchal) - Pinc. Trenér: Pavel Šustr.

FORTUNA:NÁRODNÍ LIGA

ostatní výsledky 3. kola: Příbram - Karviná 1:1 (0:1). Branky: 57. Osmančík – 2. Mikuš. Žluté karty: 31. Musil, 49. Anih, 67. Čejka – 23. Zedníček * Třinec – Dukla Praha 2:0 (1:0). Branky: 33. Omasta, 74. Juřena. Žluté karty: 54. Omasta, 65. Juřena, 66. Habusta, 78. Kerl – 48. a 50. Šebrle, 82. Peterka, 89. Holiš. Červená karta: 50. Šebrle * Slavia Praha „B“ – Sparta Praha „B“ 4:2 (3:1). Branky: 9. z penalty Beran, 14. Fila, 45. Šubert, 47. A. Bárta – 41. a 90. z penalty Pudhorocký. Žluté karty: 37. Valenta, 82. Fila – 32. O. Novotný, 57. Večerka, 82. Pudhorocký, 84. Kuchař, 90+3. Vydra * Chrudim - Jihlava 1:2 (0:2). Branky: 77. Firbacher – 36. Gabriel, 45+1. Shudeiwa. Žluté karty: 6. Shudeiwa, 55. Piško, 62. Křivánek, 88. Gabriel * Vlašim - Líšeň 1:2 (1:0). Branky: 32. Langhamer – 72. Vandas, 82. A. Čermák. Žluté karty: 63. Smejkal, 79. Toula, 81. Halinský – 37. Ulbrich, 74. Matocha * Vyškov - Táborsko 3:1 (0:1). Branky: 55. a 70. Fofana, 57. Kanakimana – 17. Nešpor. Žluté karty: 33. Maniatis, 45+2. Ilko - 10. Bezpalec, 31. Kone, 41. Mezera, 58. Nešpor * Sigma Olomouc „B“ - Opava 1:0 (0:0). Branky: 90+1. Galus. Žluté karty: 85. Grečmal – 28. West (trenér), 53. Rychlý, 63. Macháček, 90+4. Bílek. Červená karta: 28. West (trenér)

1. Líšeň 3             3             0             0             6:1          9
  2. Vyškov 3             2             1             0             7:2          7
  16. Dukla Praha 3 0             0             3             0:6          0

4. kolo, sobota 20. srpna, 17.00 hodin: Opava – Vyškov (pátek 19. srpna, 18.00, PP ČT SPORT), Třinec – Slavia Praha „B“ (10.15), Dukla Praha – Varnsdorf (16.30), Karviná – Jihlava, Líšeň – Příbram, 1.SK Prostějov – Olomouc „B“, Sparta Praha „B“ – Vlašim (neděle 21. 8., 10.30), Táborsko – Chrudim (neděle 21. 8., 17.00)