Příjemnou noc, dnes je pátek 23.10.2020
svátek slaví Teodor,
zítra Nina
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Půl roku svého života byla vedena pod jménem NEZJIŠTĚNO. Nyní je téhle absurditě konec! Už na konci října loňského roku Večerník informoval o paradoxní životní situaci tehdy dvouměsíční holčičky maminky Veroniky Beníškové z Prostějova. jí soud konečně přiřknul křestní jméno!

„Byla jsem čerstvě rozvedená a mělo se mi narodit dítě, jehož otcem je můj současný partner. Zašla jsem na matriku a začala si vyřizovat rodný list. Ale protože jsem byla stále v ochranné lhůtě, která trvá tři sta dní po rozvodu, musel být ze zákona jako otec automaticky zapsán můj bývalý manžel. A to i přesto, že můj nový životní partner se k dítěti hlásí a bývalý manžel otcovství naopak pochopitelně popírá. A samozřejmě se odmítal i jako otec zapsat na matrice,“ shrnula pro Večerník tento podivuhodný příběh Veronika Beníšková.
Jméno malé holčičce tedy paradoxně musel určit až Okresní soud v Prostějově. Úřady sice ubezpečovaly, že jde o formalitu, jejíž vyřízení nebude trvat dlouho, avšak opak byl pravdou. „Soudní jednání bylo po všech peripetiích a čekacích lhůtách nařízeno až na osmého února letošního roku. Po poměrně trapném výslechu potvrdila soudkyně mé dceři jméno, které jsem pro ni měla připravené hned po jejím narození. Trvalo pak ještě čtrnáct dní, než byla i do matriky zapsána jako Ema,“ popsala cestu k identitě Beníšková.
Dnes má Ema Janošíková, která bude nosit příjmení po svém vlastním otci, už sedm měsíců. „Když byl v únoru definitivně potvrzen její oficiální rodný list, měla půl roku a dva dny. Až jí to budu někdy později vyprávět, asi tomu neuvěří,“ pousmála se sympatická maminka.
A jak se ona sama dívá na zprvu nepochopitelné události? „Bylo to celé absurdní a směšné. A soud byl navíc i ponižující, byla jsem společně s bývalým i současným partnerem podrobena trapnému výslechu. Ale už je to všechno za námi a já chci co nejdříve zapomenout,“ snaží se brát Veronika Beníšková celou záležitost už s nadhledem.
Že holčička nemohla mít oficiálně své jméno okamžitě po svém narození, je přes veškeré pochybnosti na první pohled v těchto případech vcelku běžnou záležitostí. „Samozřejmě to úplně normální není, ale pár takových případů jsme zde už v uplynulých letech měli. Když se prostě dospělí lidé neumí domluvit, moc se toho dělat nedá... Zákon nám ukládá vyčkat na podnět soudu, který zase musí dodržet ochrannou lhůtu. Teprve pak může vynést verdikt a my zapsat dítě,“ konstatoval Jaroslav Veverka, vedoucí matričního oddělení prostějovského magistrátu.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Souhlasíte s vládními opatřeními v souvislosti s pandemií koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Hřbitov v novém.

Prostějovští radní se vytasili s plánem na příštích šest let, který zahrnuje kompletní rekonstrukci Městského hřbitova v Brněnské ulici. Opravou má projít smuteční síň, cestní síť, vybudovat se mají nové parkovací plochy a radnice hodlá dokoupit nový mobiliář. Pomoci mají samozřejmě evropské fondy.

 

Hrozící povodně.
Po abnormálních srážkách přišlo nebezpečí rozvodnění řek i říček také na Prostějovsku. Vodohospodáři vyhlásili na říčce Hloučele pod přehradou, na Romži ve Stražisku a dalších místech Prostějovska různé povodňové stupně ohrožení. V závěru týdne se situace naštěstí uklidnila.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Josef SUCHÁNEK

Pečeť tomu definitivně dá až ustavující zasedání Zastupitelstva Olomouckého kraje, ovšem už nyní je více než jisté, že novým hejtmanem bude právě lídr seskupení Pirátů a STAN.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

92

Statistika počtu obyvatel Prostějova za první pololetí opět nezní lichotivě. Město přišlo za prvních šest měsíců o dalších dvaadevadesát obyvatel.

33

Total Comments

Výrok týdne

„JE TO NA POVÁŽENOU, SUBDODAVATEL TO ZMASTIL!“

Šéf odboru dopravy prostějovského magistrátu Miroslav Nakládal vysvětlil, proč je z Prostějova do Kojetína tak „daleko“.

Total Comments

-