Téměř až do úplného konce zápasu drželi basketbalisté prostějovských Orlů naději na úspěch v prvním hanáckém derby letošní sezóny s Olomoucí. Až v posledních dvou minutách hosté s celou řadou hráčů z Kooperativa NBL potvrdili roli favorita. Tým BCM prohrál 71:78 a po sedmém kole má na svém kontě dvě výhry.

Hosté měli v sestavě hned šest hráčů ze širšího kádru BK Redstone Olomoucko, přesto domácí zahájili náporem a šli do vedení 10:4 po trojce Dokoupila na konci třetí minuty. Olomouc ale byla trpělivá a postupně se výsledkově svému soupeři vyrovnala. Orli poprvé prohrávali po pěti minutách, maximálně ale ztráceli jediný bod, čemuž odpovídal stav 21:22 po deseti minutách.

Ve druhé čtvrtině vyrovnaný souboj pokračoval do začátku 16. minuty. Na 29:29 vyrovnával z trestných hodů hostující Tkadlec, pak Orli zlepšili své zakončení a šli do menšího trháku. Po přesných střelách Rytíře, Adama Klepače a Havla odskočili na 37:31 a vytvořili si poločasové vedení o šest bodů.

Ve 23. minutě Orli vedli dokonce o osm bodů 44:36, vzápětí však na druhé straně začal řádit Tkadlec, který dal za pět minut devět bodů a pomohl Olomouci otočit skóre. Hráčům Prostějova se ve třetí desetiminutovce přestalo dařit v obraně, kde dostali sedmadvacet bodů, a proto do poslední čtvrtiny vstupovali za stavu 56:58.

V závěrečné pasáži se ještě domácí dostali do vedení, naposledy čtyři minuty před koncem. Ještě minutu a půl před koncem prohráli 71:74, vzápětí ale Rytíř neproměnil střelu za tři body a na druhé straně Nosek a Tkadlec stvrdili pátou porážku Prostějova v sezóně.

KUPON:

1. LIGA BASKETBALISTŮ ČR, SKUPINA VÝCHOD - 7. KOLO

BCM Orli Prostějov – Basketbal Olomouc

71:78

(21:22, 37:31, 56:58)

sestava a body Prostějova: Adam Klepač 17, Malčík 12, Havel 10, Dokoupil, Müller 8, Slavík, Rytíř 6, Jenčík, Schneider 2, Sabol, Varsík, Kalisz

nejlepší střelci Olomouce:Tkadlec 19, Scripcaru 14, Erik Klepač 13

Trojky: 4:7. Osobní chyby: 14:15. Trestné hody: 5/10:11/15. Doskoky: 31:36.

HLAS TRENÉRA

Michal PEŠTA – BCM Orli Prostějov:

„Ve třetí čtvrtině jsme dostali sedmadvacet bodů, soupeř nás dohnal a nám se rozpadl rytmus hry, který jsme drželi v prvním poločase. V útoku jsme začali vymýšlet, každý se snažil rozhodnout sám. Najednou nám chyběla lehkost a začalo trápení. Několikrát jsme soupeři darovali míč. Olomouc přijela v extrémně silné sestavě s celou řadou hráčů z Kooperativa NBL, přesto jsme byli konkurenceschopní až do konce. Potvrdilo se, že můžeme hrát prakticky s každým.“

BASKETBAL

1. LIGA - skupina Východ

ostatní výsledky 7. kola: BK VIVIDBOOKS Pardubice – Zlín 64:72 (13:17, 27:30, 42:44). Nejvíce bodů: Suchomel 14, Novák 11, Vrábel 10, Mrázek 9 – Vošlajer 26, Nehoda 16, Krutílek 14, Šiška 9 * Opava „B“ – Vysočina 95:42 (19:4, 44:14, 73:35). Nejvíce bodů: Robenek 27, Mička 13, Štěpánek 12, Myšák 9 – Plešingr 9, Šeda 8, Sedmík 5, Ferdan 4 * Svitavy – Nový Jičín 114:64 (26:17, 53:43, 81:52). Nejvíce bodů: Slezák 25, Hlobil 23, J. Jokl 15, Jurka 13 – Prošek 21, Jakubu 14, Havlík 12, Tomek 8 * Ostrava – Brno U23 77:85 (25:27, 36:52, 57:66). Nejvíce bodů: Stehlík 20, Jakel 19, Janisch 16, Pavelek 9 – Š. Svoboda 18, Stráněl 15, Dáňa 15, Šulc 13.

PRŮBĚŽNÁ TABULKA

1. Svitavy               7             7             0             656         410         14

2. Nový Jičín          7             6             1             645         552         13

3. Brno U23           7             5             2             527         505         12

4. Zlín     7             5             2             545         534         12

5. Opava B            7             4             3             553         504         11

6. Olomouc            7             3             4             504         549         10

7. Pardubice          7             2             5             492         521         9

8. Prostějov          7             2             5             451         557         9

9. Ostrava             7             1             6             559         571         8

10. Vysočina          7             0             7             401         630         7

KAM PŘÍŠTĚ:

8. kolo: neděle 6. listopadu, 18.00 hodin: Olomouc – Pardubice (pátek 4. 11., 19.00), Nový Jičín – Prostějov (16.00), Vysočina – Svitavy (17.30), Brno U 23 – Zlín, Ostrava – Opava „B“