Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE Uplynulou sobotu 29. října se Brodkem u Konice ubíral lampionový průvod zakončený uspáváním broučků. Cesta vedla napříč téměř celou obcí od Dešné až po fotbalové hřiště, kde se příchozí mohli posilnit koláčky, od loňského roku nově také štrúdlem, a čajem, ti starší i svařákem. Vzápětí vystoupily děti z mateřské školy se svým krátkým programem a nakonec všichni společně s kmotřičkou uspali broučky písní. Poté se nejmenší vydali na lucernami osvětlenou cestu za zmíněnou kmotřičkou a Broučkem, jehož museli uspat, letos však jinak než obvykle. Tečkou za celou akcí byl již tradiční ohňostroj. A u toho všeho byl i PROSTĚJOVSKÝ Večerník...

Byl to mimořádný zážitek. Okolo osmnácté hodiny zhasly v celé obci pouliční lampy a rozhlas začal jásat příběh Saxany. Kdo by nevěděl, že se koncem října každý rok už více než deset let pořádá uspávání broučků, asi by se lekl a přemýšlel nad tím, co se děje. Přibližně stovka dětí s lampiony putovala Brodkem asi tři čtvrtě hodiny, než došla na hřiště, kde program pokračoval. Zde za odměnu obdrželi svítící náramky. Mikrofonu se pak ihned ujaly děti z mateřské školy, které zazpívaly nacvičené písně. Poté všichni společnou písničkou uspali broučky. „I když vždy vyvěsíme na webové stránky obce text ´Broučci a berušky´, který se mají děti naučit, aby ho tady pak zazpívaly, nikdy to neudělají. Pak musím improvizovat a s dětmi uspávat broučky nějakou jinou jednodušší písní,“ prozradila tak trochu na oko naštvaná Jana Kamená, která každoročně zastává roli kmotřičky. Před odchodem na své stanoviště ještě kmotřička s Broučkem vybrala vždy tři nejkrásnější ručně vyrobené lampiony z kategorie mladších a starších dětí, které byly následně oceněny hodnotnými dárky.

Nato se děti odebraly k osvětlené cestičce, po níž putovaly za kmotřičkou a Broučkem, kterého musely uspat. Dříve kmotřička pokládala otázky týkající se Karafiátových Broučků, děti ale mnohdy měly problém na ně odpovídat, protože knížku nečetly, a tak se tento rok organizátoři rozhodli pro změnu. Úkolem bylo zazpívat píseň nebo přednést báseň, která by spolehlivě Broučka přiměla ke spánku. ´Nejen skákajícím psem´ se ho děti pokoušely uspat,“ vzpomínala s úsměvem Kamená. „Snažili jsme se kromě nové disciplíny těm nejmenším i předat poselství. Brouček schválně kmotřičku neposlouchal, dělal si, co chtěl, a proto byl bez večeře. Dětem jsme tak jasně ukázali, že takhle se chovat nemají,“ dodala Pavlína Ošlejšková, předsedkyně komise kultury a mládeže pořádající akci.

Hřebem večera, na který si většinou všichni s radostí počkají, byl tradiční ohňostroj. S uspáváním broučků se neodmyslitelně pojí již od počátku, jeho kvalitu se ale organizátoři snaží každým rokem zdokonalovat. „Celková příprava akce je náročná a sami bychom to nezvládli, jsme proto nesmírně rádi, že se na pořádání podílejí i další dobrovolníci z obce, základní a mateřské školy a hasiči,“ uzavřela Ošlejšková.

Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-