Dobré dopoledne, dnes je pátek 18.9.2020
svátek slaví Kryštof,
zítra Zita
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTOGALERIE V pondělí 31. října doputoval do Prostějova Legiovlak. Velkolepý projekt Československé obce legionářské je nyní k vidění na místním nádraží, které je jeho pětadvacátou zastávkou při putování napříč republikou. Legiovlak je věrnou replikou legionářského vlaku z období let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československýc legií. Vlak je přístupný veřejnosti zdarma každý den až do 6. listopadu, ve všední dny od 8 do 16 a o víkendu od 9 do 16 hodin.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského, ubytovacího a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech návštěvníky čeká věrná rekonstrukce vybavení, legionáři v dobových stejnokrojích, ale také originální exponáty a několik stovek fotografií na panelech mapujících historii legií. 

Už během prvních dvou dnů navštívilo Legiovlak několik tříd z prostějovských základních škol. Cílem projektu je totiž zaujmout právě nejmladší generaci a seznámit ji československými legiemi v Rusku a jejich zásluhách na vzniku samostatného československého státu. 

Celý minulý týden bylo prostějovské místní nádraží rájem pamětníků, milovníků historie a také školních tříd, které mají zodpovědné dějepisáře-vlastence na svých školách. Vcelku plynule totiž na oslavy 28. října navazovala v Prostějově návštěva repliky legionářského vlaku, který bojoval na konci první světové války v Rusku s bolševickými hordami. Návštěvníci mohli zcela zdarma a i s odborným komentářem vojáků v dobových uniformách projít celkem třináct dobových vozů, mezi kterými byl vagon zdravotnický, poštovní, bojový, ubytovací, opravárenský, odpočinkový a další. Bylo možno zhlédnout ukázky bojové techniky a dalších předmětů a ve speciálním vagonu i sestřih filmových dokumentů. V poštovním vlaku si pak přišel na své každý, kdo si chtěl pořídit nějaký suvenýr a tím podpořit obec legionářskou. Bylo možné zakoupit náramky, odznaky, pohlednice, knihy, cínové vojáčky, stavebnice vlaku a další předměty.

Hned první den se této akce účastnili i představitelé prostějovské radnice a jak uvedla primátorka Alena Rašková je potřeba si u takovýchto akcí uvědomit hrdinství a oběti našich předků.

Právě činnost svých předků si mohl též každý zjistit při konzultacích se členy Legiovlaku a kdo chtěl, mohl zapůjčit naopak členům organizace své historické materiály svých většinou prarodičů.

Dle názoru odborné i laické veřejnosti jsou právě takovéto akce nejlepší podporou historického povědomí mládeže a vůbec široké veřejnosti a částečně je tak také suplován podnět k národní hrdosti a vlastenectví, které se teď potlačují kvůli nesmyslným imaginárním multikulturním ideálům Evropské unie.


Total Comments

  • Hradišťan
  • Vinotéka Hruška
  • ČSSD
  • Interforst
  • Bellis
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Byli jste na prostějovských hodech? A jak se vám slavnosti líbily?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Nástupce Berdycha?

Skvělé představení odehrál v uplynulém týdnu osmnáctiletý talent TK Agrofert Prostějov Jiří Lehečka, který zazářil na letošním ročníku Moneta Czech Open a díky semifinále se může těšit na posun ze šesté stovky světového žebříčku. Pochvalu zaslouží i organizátoři z TK PLUS, kteří přes všechny koronavirové nástrahy uspořádali turnaj na jedničku. Ostatně jako vždycky.

Manko v Národním domě!
Postupně ale přece jen unikají informace o tom, co předcházelo odvolání Jiřího Hlocha z funkce ředitele Národního domu. Audit nařízený magistrátem odhaluje nesrovnalosti v účetnictví. Dle kusých zpráv vyplývá, že po bývalém šéfovi zbyly finanční i materiální nesrovnalosti v řádu statisíců korun. Radní nevylučují trestní oznámení.

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

KATARÍNA KNECHTOVÁ

Vystoupení vynikající prešovské zpěvačky, kytaristky a skladatelky společně se skupinou Peha bylo zlatým hřebem letošních Hanáckých slavností v Prostějově.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

6

Ač se na základě dlouhého programu nepředpokládal hladký průběh úterního jednání Zastupitelstva statutárního města Prostějov, komunální politici stihli vše projednat v rekordním čase šesti hodin...

33

Total Comments

Výrok týdne

„PANÍ NAICLEROVOU BERU JAKO ZNEUZNANOU POLITIČKU, KTERÁ TRPÍ FRUSTRACÍ!“

Prostějovský radní Miloš Sklenka takto reagoval na osobní útoky opoziční zastupitelky.

Total Comments

-