Dobré dopoledne, dnes je úterý 29.9.2020
svátek slaví Michal,
zítra Jeroným
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

FOTGALERIE: V pondělí 31. října doputoval do Prostějova Legiovlak. Velkolepý projekt Československé obce legionářské byl k vidění na místním nádraží na své pětadvacáté zastávce při putování napříč republikou. Legiovlak je věrnou replikou legionářského vlaku z let 1918–1920, kdy na Transsibiřské magistrále v Rusku probíhaly válečné operace československých legií. Vlak byl přístupný veřejnosti až do neděle 6. listopadu.

Legiovlak se skládá z vozů polní pošty, těplušky neboli vyhřívaného obytného vozu, zdravotního, filmového, štábního, obrněného, prodejního, krejčovského, kovářského a dvou plošinových vozů. Ve všech vozech mohli návštěvníci vidět věrně zrekonstruované vybavení, potkali se s legionáři v dobových stejnokrojích a mohli obdivovat stovky fotografií z historie legií či dobové exponáty. Pozornost návštěvníků budily například staré telefony či šlapací soustruh.  
Na rozdíl od předchozí zastávky v Olomouci do Prostějova nedoputovala významná součást vlaku, kterou by určitě obdivovali hlavně malí kluci, a to parní lokomotiva. Přesto nemohl být nikdo z návštěvníků zklamaný. To, co mohli v rámci Legiovlaku spatřit, nemá totiž obdoby. Těžký život legionářů v Rusku dokumentuje naprosto autenticky.
Během týdne vlak vidělo několik stovek návštěvníků i třídy z prostějovských škol. Hlavním cílem projektu je zaujmout zejména nejmladší generaci a seznámit ji s československými legiemi v Rusku a jejich zásluhami na vzniku samostatného československého státu.  Legiovlak se však těšil velkému zájmu široké veřejnosti a navštívili ho i někteří pamětníci nebo lidé, kteří měli mezi legionáři svoje předky. „Posádka vlaku byla velmi spokojená s návštěvností, překvapivě chodilo velké množství rodin s dětmi, možná i víc ve srovnání s jinými zastávkami, ale samozřejmě vlak navštívila i většina prostějovských škol. Všechno proběhlo bez problémů,“ podal téměř doslova vojenské hlášení Petr Tolar z Československé obce legionářské.
Hned první den vlak navštívila například pátá třída Základní školy Jana Železného. Vlakem i celou expozicí je provedl voják v dobové uniformě a poskytl jim skutečně zajímavý výklad. Děti nejvíce zaujaly zbraně, které si mohly vzít i do ruky. Neustále zahrnovaly průvodce hromadou otázek, ani jednou ho však nenachytaly, na všechno věděl odpověď.
V úterý se na Legiovlak přišla podívat mladá maminka Hanka se synem Matyášem. „Moc se nám vlak líbil, bylo to skutečně zajímavé. Nebyli jsme určitě sami, lidí tam bylo dost. Krásný vojáček nás provázel vagony. Synovi se nejvíc líbilo promítání filmu a obrněné vozidlo, které bylo naloženo na plošině jednoho z vozů,“ popsala nadšeně.
Zastávka Legiovlaku v Prostějově skončila v neděli 6. listopadu a dále putoval do Přerova, kde bude k vidění od pondělí 7. listopadu.   


Total Comments

 • Ano
 • SPD
 • Vinotéka Hruška
 • ČSSD
 • Interforst
 • Bellis
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Jak byste řešili vzrůstající pandemii koronaviru?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Smích s klasikou.

Koronavir – nekoronaavir, prostějovská veřejnost chce žít! Není proto divu, že letní promítání na nádvoří zámku mělo značnou diváckou kulisu. A co dávali? No přece klasickou českou komedii Postřižiny! A organizátoři vsadili na dobrou kartu, když se rozhodli pro film nedávno zesnulého režiséra Menzla!

 

Lidová tvořivost před volbami.
Předvolební kampaně politických stran a hnutí nabírají na intenzitě a s tím také množství různých billboardů či plakátů v ulicích města. A stejně jako před každými volbami se tyto propagační záležitosti stávají terčem vandalů. Mnoha politikům tak přibyly vousy, vlasy, dokonce mají propíchnuté oči...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Petr JANDA

Nestárnoucí rocker řádil uplynulou sobotu večer se svým Olympicem na pláži U Vrbiček na plumlovské přehradě. Jak? Jako zamlada!

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

47 722

Město Prostějov má v tuto chvíli přesně tolik obyvatel. Jejich počet rok od roku klesá a doby, kdy jsme se chlubili více než padesátitisícovým městem, jsou dávno pryč.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ONI POTŘEBUJÍ MASY, KTERÉ BY DĚLALY BEZ REPTÁNÍ TO, CO CHTĚJÍ. TO JSME JIM KAZILI...“

Jednadevadesátiletý Ladislav „Bor“ Šín, který byl u znovuzaložení skautů v Konici v roce 1991, takto promluvil ke komunistům.

Total Comments

-