Příjemnou noc, dnes je středa 28.10.2020
svátek slaví Státní svátek,
zítra Silvie
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...
facebooktwitteryoutubeinstagram

Není zatmění jako zatmění! Čtvrteční přednáška Evy Markové v prostějovské hvězdárně přinesla návštěvníkům besedy nový pohled na problematiku zatmění Slunce. Zkušená astroložka přijela do Prostějova vyprávět o svých výpravách, především z pozorování v Brazílii.

„Ve svém životě jsem navštívila spoustu zemí světa, a různé formy zatmění Slunce jsem měla možnost pozorovat ve dvanácti státech. V roce 1998 jsme například cestovali do Brazílie, celá expedice byla pro mě a kolegy astronomy neuvěřitelným zážitkem,“ začala své vyprávění před dvěma desítkami hostů prostějovské hvězdárny Eva Marková. „Když jsme v Brazílii hledali vhodné místo, kde budeme moci přijímat pobřežní radiostanice bez nějakého rušení, našli jsme přitom spoustu polodrahokamů. Objevily se ale také svízelné chvíle. To když jsme přistáli na letišti a brazilští celníci nám sdělili, že veškeré pozorovací přístroje sice z Prahy taky dorazily, ale vydají nám je až za tři týdny po vyřízení všech potřebných formalit. Nebýt pomoci českého velvyslance, nevím, jak by naše expedice dopadla,“ uvedla vědkyně, která v současnosti vede hvězdárnu v Úpici. Na snímcích sluneční koróny z Brazílie Eva Marková ukázala, jak vypadá blízká i vzdálená koróna a jak se její tvar v porovnání s jinými zatměními pozorovanými v jiné fázi cyklu sluneční aktivity mění.
Výprava do Brazílie ale pro Evu Markovou a její tři kolegy dopadla nakonec úspěšně. „Podle mého názoru patří zatmění Slunce k jednomu z nejhezčích přírodních úkazů. A když máte tu možnost ho pozorovat v různých zemích na jednotlivých kontinentech, je to o to větší zážitek,“ doplnila Eva Marková v Prostějově.

Total Comments

  • Makový pohřební služba
  • 1

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

Co vás v poslední době nejvíce potěšilo?

2017 vitejte na svete banner

Speciály Večerníku

2019 tv pohoda banner

 

Barometr

Vánoční strom bude.

Tohle nám nemůže vzít ani ten lotr koronavirus! Prostějovští radní oznámili, že konání vánočního jarmarku na náměstí T. G. Masaryka je sice v ohrožení, ale o tradiční a neodmyslitelnou součást rynku nepřijdeme. Vánoční strom je už vybrán a letos ho městu darovala rodina z Lipové.

 

Další chyba na Vápenici.
Špatně vypočítané kilometry na směrovníku u Národního domu nejsou jedinou „mýlkou“ na Vápenici v Prostějově. Jak Večerník upozornili čtenáři, při odbočení vlevo do centra v Prostějově je nakřivo namalován odbočující pruh. Podle zlých jazyků museli být lajnovači pod parou...

Nezapomněli na lidi.

Total Comments

Osobnost týdne

Ladislav ADAMÍK

Úctyhodného věku šestadevadesáti let se před týdnem dožil bývalý kvalitní prostějovský atlet. Osobní výročí blížící se magické stovce oslavil v pondělí 19. října.

11 stasova

THUAN DINH DUC

 

Total Comments

Číslo týdne

1 983

Podle posledního sčítání žije v Prostějově 1 983 cizinců. Nejvíce zde pobývá Slováků a Ukrajinců, silné zázemí zde mají Vietnamci.

33

Total Comments

Výrok týdne

„ZATÍM PO NICH NENÍ POJMENOVÁNO VŮBEC NIC!“

Lidé budou vybírat nový název parku v Okružní ulici podle jmen slavných rodáků. A jak zmínil primátor Jura, zatím po nich není pojmenováno vůbec nic...

Total Comments

-