Dobré odpoledne, dnes je středa 20.6.2018
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Říká se, že jedna generace majetek vytváří, druhá ho utrácí a třetí o něj přijde. To rozhodně neplatí pro rodinu Wichterlů. Důvodem je snad i to, že v případě klanu, který je historicky spjat s Prostějovem i se Stražiskem, nebyl majetek nikdy cílem, ale pouze vedlejším produktem jejich neobyčejné vzdělanosti, činorodosti i manuální zručnosti.

Tyto vlastnosti se v rodině Wichterlů dědí po řadu generací. Nedávno došlo k velkému setkání... 
Přitom stačilo málo a všichni tito lidé se nemuseli vůbec narodit. Otto Wichterle byl nejmladším synem Kamila Wichterleho, spolumajitele slavné prostějovské továrny na zemědělské stroje. V šesti letech se malý Otto málem utopil v jezírku močůvky. Od té doby trpěl horečkami, které trvaly celé léto, a rodinný lékař mu předpovídal rok života. Nakonec se mu však podařilo přežít a ve svých 25 letech si ve Stražisku vzal Lindu Zahradníkovou.
Společně měli dva syny. Ivan i Kamil Wichterlovi vynikli v oboru fyzikální chemie a působili na Ústavu chemických procesů v Praze. Mladší Kamil od roku 1997 učí na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Oba za svoji kariéru dosáhli nejvyšších akademických titulů a přihlásili celou řadu patentů, které se už dnes běžně využívají ve výrobě.
Mezi Wichterleho sedmi vnuky je nepochybně zajímavý životní příběh Martina Wichterleho, který sice vystudoval geologii, nicméně podařilo se mu navázat na strojírenské kořeny jeho rodiny a v současnosti vlastní stále úspěšnější firmu Wikov Industry působící zejména v Hronově a Plzni. Dalším z vnuků Lindy a Otty Wichterlových je kardiolog Dan Wichterle, který působí na lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Stručně řečeno: na tuto rodinu může být Prostějov skutečně hrdý!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

+1 #1 Ben Gurion 2017-09-15 02:09
poprvé s panem Zaoralem BEZVÝHRADNĚ SOUHLASÍM !!!
Citovat
  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne