Dobré odpoledne, dnes je úterý 19.9.2017
svátek slaví Zita,
zítra Oleg
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Říká se, že jedna generace majetek vytváří, druhá ho utrácí a třetí o něj přijde. To rozhodně neplatí pro rodinu Wichterlů. Důvodem je snad i to, že v případě klanu, který je historicky spjat s Prostějovem i se Stražiskem, nebyl majetek nikdy cílem, ale pouze vedlejším produktem jejich neobyčejné vzdělanosti, činorodosti i manuální zručnosti.

Tyto vlastnosti se v rodině Wichterlů dědí po řadu generací. Nedávno došlo k velkému setkání... 
Přitom stačilo málo a všichni tito lidé se nemuseli vůbec narodit. Otto Wichterle byl nejmladším synem Kamila Wichterleho, spolumajitele slavné prostějovské továrny na zemědělské stroje. V šesti letech se malý Otto málem utopil v jezírku močůvky. Od té doby trpěl horečkami, které trvaly celé léto, a rodinný lékař mu předpovídal rok života. Nakonec se mu však podařilo přežít a ve svých 25 letech si ve Stražisku vzal Lindu Zahradníkovou.
Společně měli dva syny. Ivan i Kamil Wichterlovi vynikli v oboru fyzikální chemie a působili na Ústavu chemických procesů v Praze. Mladší Kamil od roku 1997 učí na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Oba za svoji kariéru dosáhli nejvyšších akademických titulů a přihlásili celou řadu patentů, které se už dnes běžně využívají ve výrobě.
Mezi Wichterleho sedmi vnuky je nepochybně zajímavý životní příběh Martina Wichterleho, který sice vystudoval geologii, nicméně podařilo se mu navázat na strojírenské kořeny jeho rodiny a v současnosti vlastní stále úspěšnější firmu Wikov Industry působící zejména v Hronově a Plzni. Dalším z vnuků Lindy a Otty Wichterlových je kardiolog Dan Wichterle, který působí na lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Stručně řečeno: na tuto rodinu může být Prostějov skutečně hrdý!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #1 Ben Gurion 2017-09-15 02:09
poprvé s panem Zaoralem BEZVÝHRADNĚ SOUHLASÍM !!!
Citovat
 • Burza práce a vzdělání
 • klobasy
 • Atletická velká cena
 • Plumlovské Vinobraní
 • john crane
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlas lidu...

Jak se vám líbily PROSTĚJOVSKÉ HANÁCKÉ SLAVNOSTI?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Fantazii se meze nekladou

O přípravách instalace sochy sedícího Jiřího Wolkera na lavičce na náměstí T. G. Masaryka Večerník již informoval. Autor sochy architekt Miloš Karásek z Bratislavy se ale Večerníku svěřil, že jeho dalším plánem je čůrající Hanačka před Zlatou bránou. Proč ne? Velmi dobrý a originální nápad! 

 

To myslí vážně?! 

I když je na vzestupu a přestože to pod jeho vedením dotáhla na první příčku světového žebříčku, rozhodla se tenistka Karolína Plíšková, že zčistajasna ukončí spolupráci s trenérem prostějovského klubu Davidem Kotyzou. Prý kvůli neshodám ve strategii. Stále více se proslýchá, že tu „strategii“ určuje pouze jistý Hrdlička...

Osobnost týdne

BARBORA POLÁKOVÁ 
Největší hvězdou kulturního programu v rámci Hanáckých slavností na prostějovském náměstí byla bezesporu Barbora Poláková. Herečka a zpěvačka při svém koncertu pochopitelně nemohla opomenout svůj největší hit. „Nafrněné“ tleskalo zaplněné náměstí včetně jejího manžela Pavla Lišky s dcerou. 

38 02 polakova copy

Číslo týdne

86


Do bojů o poslanecké mandáty vysílá v Olomouckém kraji své kandidáty celkem šestadvacet politických stran a hnutí. A na listinách jsme objevili hned šestaosmdesát želízek v ohni z prostějovského regionu. Kdo z nich uspěje a dostane se do Parlamentu ČR? 

Výrok týdne

„NA CO BYCH

SI TU KNÍŽKU

KUPOVALA, KDYŽ

JI NEPOUŽIJI...“

Jedna ze studentek mířících ráno do školní lavice jasně odpověděla kamarádce, proč si nehodlá obstarat jednu z učebnic českého jazyka...