Dobrý večer, dnes je středa 22.11.2017
svátek slaví Cecílie,
zítra Klement
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Říká se, že jedna generace majetek vytváří, druhá ho utrácí a třetí o něj přijde. To rozhodně neplatí pro rodinu Wichterlů. Důvodem je snad i to, že v případě klanu, který je historicky spjat s Prostějovem i se Stražiskem, nebyl majetek nikdy cílem, ale pouze vedlejším produktem jejich neobyčejné vzdělanosti, činorodosti i manuální zručnosti.

Tyto vlastnosti se v rodině Wichterlů dědí po řadu generací. Nedávno došlo k velkému setkání... 
Přitom stačilo málo a všichni tito lidé se nemuseli vůbec narodit. Otto Wichterle byl nejmladším synem Kamila Wichterleho, spolumajitele slavné prostějovské továrny na zemědělské stroje. V šesti letech se malý Otto málem utopil v jezírku močůvky. Od té doby trpěl horečkami, které trvaly celé léto, a rodinný lékař mu předpovídal rok života. Nakonec se mu však podařilo přežít a ve svých 25 letech si ve Stražisku vzal Lindu Zahradníkovou.
Společně měli dva syny. Ivan i Kamil Wichterlovi vynikli v oboru fyzikální chemie a působili na Ústavu chemických procesů v Praze. Mladší Kamil od roku 1997 učí na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Oba za svoji kariéru dosáhli nejvyšších akademických titulů a přihlásili celou řadu patentů, které se už dnes běžně využívají ve výrobě.
Mezi Wichterleho sedmi vnuky je nepochybně zajímavý životní příběh Martina Wichterleho, který sice vystudoval geologii, nicméně podařilo se mu navázat na strojírenské kořeny jeho rodiny a v současnosti vlastní stále úspěšnější firmu Wikov Industry působící zejména v Hronově a Plzni. Dalším z vnuků Lindy a Otty Wichterlových je kardiolog Dan Wichterle, který působí na lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Stručně řečeno: na tuto rodinu může být Prostějov skutečně hrdý!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #1 Ben Gurion 2017-09-15 02:09
poprvé s panem Zaoralem BEZVÝHRADNĚ SOUHLASÍM !!!
Citovat
 • Restaurant Day
 • Charita
 • fynsis
 • optika
 • agel
 • Fischer Automotive
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - Seriál restaurací

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI U ANDĚLA?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Brněnská do nového.

Vzali to fofrem, ale co už teď! Krajský úřad Olomouckého kraje naprosto nečekaně a na poslední chvíli oznámil prostějovskému magistrátu, že rekonstrukce silnice v Brněnské ulici bude zahájena už příští týden. Město narychlo zajišťuje objízdné trasy a radní mají z uzavírky obavy. Půlka ulice se ale rychle oblékne do nového!

 

Organizace skřípala.

V úterý odpoledne se začala nakládat historická lokomotiva, která zkrášlovala prostor před hlavním nádražím v Prostějově od roku 1980. Stěhování do muzea Českých drah se ale nečekaně protáhlo, organizace nakládky totiž absolutně vázla. Musel být povolán druhý jeřáb a tahač přijel až pozdě večer...  

Osobnost týdne

ALOIS MLČOCH

Starosta SDH Určice předal uplynulou sobotu na akci Uspávání zvířátek ředitelce místní mateřinky, prostějovské Asociaci rodičů a přátel zdravotně postižených dětí Radost a Dětskému domovu v Plumlově finanční šeky či věcné dary. Všechny peníze hasiči vybrali na dobrovolném vstupném z celé řady akcí, které v obci pořádají. K tomu sbor přidal i finance získané za druhé místo v celostátní anketě Dobrovolní hasiči roku 2016. 

47 02 mlcoch

Číslo týdne

324

Přesně tolik dní probíhalo oficiálně pátrání po muži, který 20. prosince loňského roku přepadl tenistku Petru Kvitovou v bytě domu v Jezdecké ulici. Neúspěch ve vyšetřování prezentovali na tiskové konferenci krajští kriminalisté. Alespoň že vyvrátili fámy, podle níž si hráčka prostějovského klubu pořezala ruku sama...

Výrok týdne

„EMOCE NĚJAKÉ BYLY, ALE URČITĚ

SE NEHÁDÁME OD VEČERA DO RÁNA!

Miroslav Pišťák exkluzivně pro Večerník vysvětlil svoji

rezignaci na post šéfa Klubu zastupitelů ČSSD v Prostějově