Dobré odpoledne, dnes je pondělí 19.2.2018
svátek slaví Patrik,
zítra Oldřich
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Říká se, že jedna generace majetek vytváří, druhá ho utrácí a třetí o něj přijde. To rozhodně neplatí pro rodinu Wichterlů. Důvodem je snad i to, že v případě klanu, který je historicky spjat s Prostějovem i se Stražiskem, nebyl majetek nikdy cílem, ale pouze vedlejším produktem jejich neobyčejné vzdělanosti, činorodosti i manuální zručnosti.

Tyto vlastnosti se v rodině Wichterlů dědí po řadu generací. Nedávno došlo k velkému setkání... 
Přitom stačilo málo a všichni tito lidé se nemuseli vůbec narodit. Otto Wichterle byl nejmladším synem Kamila Wichterleho, spolumajitele slavné prostějovské továrny na zemědělské stroje. V šesti letech se malý Otto málem utopil v jezírku močůvky. Od té doby trpěl horečkami, které trvaly celé léto, a rodinný lékař mu předpovídal rok života. Nakonec se mu však podařilo přežít a ve svých 25 letech si ve Stražisku vzal Lindu Zahradníkovou.
Společně měli dva syny. Ivan i Kamil Wichterlovi vynikli v oboru fyzikální chemie a působili na Ústavu chemických procesů v Praze. Mladší Kamil od roku 1997 učí na Fakultě metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Oba za svoji kariéru dosáhli nejvyšších akademických titulů a přihlásili celou řadu patentů, které se už dnes běžně využívají ve výrobě.
Mezi Wichterleho sedmi vnuky je nepochybně zajímavý životní příběh Martina Wichterleho, který sice vystudoval geologii, nicméně podařilo se mu navázat na strojírenské kořeny jeho rodiny a v současnosti vlastní stále úspěšnější firmu Wikov Industry působící zejména v Hronově a Plzni. Dalším z vnuků Lindy a Otty Wichterlových je kardiolog Dan Wichterle, který působí na lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Takto bychom mohli pokračovat ještě hodně dlouho. Stručně řečeno: na tuto rodinu může být Prostějov skutečně hrdý!

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Komentáře   

0 #1 Ben Gurion 2017-09-15 02:09
poprvé s panem Zaoralem BEZVÝHRADNĚ SOUHLASÍM !!!
Citovat
 • Purim
 • Hledání kraslic
 • interforst
 • finsys
 • eurooptik
 • JH Reality
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM LÍBÍ V HOSTINCI NA PŘEMYSLOVCE

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Zlatý Ámos je doma!

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se! 

Politický handl neuspěl.

LNěkteří komunální politici už zřejmě nevědí, co roupama dělat. Prostějovští Piráti oslovili primátorku statutárního města Alenu Raškovou s tím, aby okamžitě odvolala z funkce svého náměstka Jiřího Pospíšila. Výměnou za to by prý celá Změna pro Prostějov podržela radniční koalici až do voleb... A ona to jako koalice potřebuje?

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Osobnost týdne

MIROSLAV DONUTIL
Cestou necestou se minulý čtvrtek až do Prostějova vydal jeden z nejpopulárnějších českých herců, bavičů, vypravěčů a také zpěváků. Se svojí show pobavil beznadějně vyprodaný sál Městského divadla v Prostějově. 

donutil copy

Číslo týdne

 19

Tak tohle bude zřejmě také jeden z rekordů! Policisté při běžné kontrole zadrželi za volantem osobního vozidla jednatřicetiletého muže, který má v tuto chvíli hned tři platné zákazy řízení. Celkově jich ale od absolvování autoškoly má už v kartě řidiče neuvěřitelných devatenáct! Otázkou je, proč stále jezdí autem?!

Výrok týdne

NEVÍM, ZDA BY BYLO VHODNÉ HROTIT SITUACI

Náměstkyně prostějovské primátorky Ivana Hemerková si nemyslí, že bývalý vedoucí kina Metro 70Ivan Čech by měl platit škody, které zanechal ve služebním bytě