Dobré dopoledne, dnes je pátek 17.8.2018
svátek slaví Petra,
zítra Helena
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Město s krásně opraveným náměstím i radnicí. Dlouhodobě nejlépe hospodařící město v ČR. Město s fungující průmyslovou zónou a naprosto zanedbatelnou nezaměstnaností. A samozřejmě: město, které stejně jako kterékoliv jiné má své každodenní problémy, přehmaty a dramata, na které je určitě správné upozorňovat. Na druhou stranu ovšem také město iracionálních křiklounů, kteří se cítí odstrčeni a tak plivají na vše kolem sebe. Město nenávistných trollů, jejichž hlavním úkolem je snížit ostatní na svoji vlastní úroveň. To vše je současný Prostějov.

„Svorností malé obce vzkvétají, nesvorností velké obce hynou,“ nechali si vytesat naši předci na radnici. Zřejmě velice dobře věděli proč. Na závist, pomluvy a hádky byli Hanáci vždycky machři. Odpovědně si vládnout však příliš neumí. Například v polovině třicátých let muselo být úředně rozpuštěno městské zastupitelstvo a do čela města dosazen vládní komisař. Hitem dnešní doby je zase podávání nejrůznějších trestních oznámení a tzv. trollení v internetových diskusích.
Jak daleko je v tomto právě Prostějov, se naplno ukázalo v příspěvcích po zveřejnění fotografie pořezané ruky tenistky Petry Kvitové. Zatímco diskutéři na celostátních serverech oceňovali skvělou práci doktorů i vůli, kterou Petra potřebovala pro návrat do kolotoče profesionálního sportu, ti prostějovští útok zpochybňovali a celou záležitost označovali za marketingový tah.
Jedná se přitom o typický příklad „Vzpoury deprivantů“ tak, jak ji popsal český neuropatolog František Koukolík. V současné „bezproblémové“ době se do popředí všemi možnými prostředky snaží vecpat lidé, kteří své postoje zakládají na iracionálních a paranoidních pocitech, spikleneckých teoriích a zmanipulovaných faktech. Na jejich názory pak slyší zejména ti, kteří vyhledávají cokoliv negativního, protože právě to nejlépe odpovídá jejich životnímu pocitu i pohledu na svět kolem nich.
V internetových diskusích tito lidé vystupují anonymně a záměrně zasílají provokativní až urážlivé příspěvky, jejichž hlavním smyslem je vybudit ostatní k emotivní odezvě. Říká se jim trollové a jejich činnost už byla poměrně slušně zmapována v řadě publikací. Cílem je bavit se rozvracením čehokoliv smysluplného. Je naprosto neefektivní s nimi jakkoliv polemizovat. Jediným prostředkem, jak na ně reagovat, je ignorace. Pokud se jim nebude dostávat patřičných reakcí, přestane trolly jejich osamocená činnost bavit.
Podobné je to i v normálním životě. I ten nejrozumnější člověk se může někdy nechat zatáhnout do emotivní hádky, ve které se už neřeší faktické věci, ale jde v ní pouze o urážení toho druhého. Velmi často k tomu dochází v případě, kdy člověk přistoupí na hru my vs. oni. (bílí vs. černí, Evropané vs. migranti, opozice vs. koalice, sparťané vs. slávisti, modří vs. červení atd.) V každé takové polemice pak už nejde o to cokoliv vyřešit, ale pouze o to, co nejzákeřněji urazit své oponenty. To vše se ovšem brzy vrátí zpět jako bumerang. Nesmysly se kupí na nesmysly a nic se fakticky nehne dopředu.
Přitom ničím nenaštvete mnohé ze svých „oponentů“ víc, než tím, že se přiznáte k tomu, že se máte dobře. Něco takového je pro ně naprosto nepochopitelné... Ostatně Prostějov považují za nejhorší možné mezi všemi městy a lidi v něm za největší blbce pod sluncem. Přestěhovat se do jiného lepšího města však bohužel nehodlají. Naštěstí existuje celkem rozumný recept, jak se nenechat otrávit. Ten je pro internetové diskuse stejný jako pro běžný život a zní: Nekrmte trolly!

Total Comments

  • Laski
  • Pv leto
  • 1
  • 2

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

JAK SE VÁM BĚHEM LÉTA LÍBÍ V PROSTĚJOVSKÝCH RESTAURACÍCH?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2018 tv pohoda banner

Barometr

Už jen hygienici.

Dělníci na vrahovickém koupališti dělají všechno pro to, aby se brány novotou vonícího areálu otevřely pro veřejnost už tento pátek 17. srpna. Dnes už na koupaliště přijdou jen hygienici, kteří posoudí kvalitu vody v již napuštěném bazénu. Všichni věří, že v pátek se už budou skákat šipky!

Trestuhodná nepozornost. 

Těžko říct, na co myslel třiatřicetiletý šofér, když vjížděl na nechráněný železniční přejezd v Kostelci na Hané. Kdyby se věnoval řízení, zpozoroval by, že na přejezd se blíží houkající vlak. Takto došlo ke srážce, kterou těžkým zraněním odnesl nezletilý chlapec...

Vítězkou prestižní ankety o nejoblíbenějšího učitele v Olomouckém kraji se stala Karolína Mlčochová ze střední školy Trivis. K vítězství museli oblíbené kantorce dopomoci samotní studenti. Jejich úkolem totiž bylo přesvědčit porotu, proč právě jejich navržená kandidátka je tou nejoblíbenější. A povedlo se!

Total Comments

Osobnost týdne

HYNEK BARTOŇ
33 02 bartČtrnáctiletý nadějný tenista TK Agrofert Prostějov přispěl na domácích kurtech k senzaci, když společně se svými spoluhráči senzačně došel až do finále mistrovství světa žákovských týmů. V boji o zlato sice už Češi nestačili na USA, ale stříbro je pro nenasazený a těsně před startem oslabený výběr doslova majstrštykem.

Total Comments

Číslo týdne

 2151
Počet nezaměstnaných v Prostějově po dlouhé době sice mírně vzrostl, ovšem stále je náš region v popředí celostátních statistik. Na místní pobočce Úřadu práce je totiž hlášeno 2 151 volných míst a jsme tak jedním ze tří měst v republice, kdy je tento počet vyšší než nahlášených osob bez práce.

Total Comments

Výrok týdne

„UNÁHLIL JSME SE...“
Exprostějovský primátor Miroslav Pišťák se v exkluzivním rozhovoru pro Večerník svěřil, že dnes již vidí svoji rezignaci z roku 2016 jinak...

Total Comments