Dobré odpoledne, dnes je středa 20.6.2018
svátek slaví Květa,
zítra Alois
•Žhavé novinky, informace, soutěže a výhry jen
pro vyvolené, kteří se přihlásí k odběru níže...

Jako Alenka v říši divů si připadala Květoslava Grmelová, která uplynulou středu 4. října oslavila v Domově pro seniory v Soběsukách své 104. narozeniny. Drobounká stařenka z Drahan, pro kterou byly práce a rodina vším, se na krátký moment dostala do záře reflektorů. „To všechno si ani nezasloužím,“ děkovala s nefalšovanou pokorou.

Květoslavu Grmelovou jste ještě před rokem mohli vídat, kterak pochoduje po svých milovaných Drahanech. Zde o ni řadu let pečoval syn Jiří, do domova v Soběsukách se kvůli zdravotním potížím dostala letos v srpnu. Na pokoji přitom vystřídala rovněž paní Grmelovou z Drahan, která tu žila až do svých 103 let. „Obě ženy ze stejné obce a stejného příjmení přitom nebyly příbuzné,“ prozradila Večerníku zajímavou raritu ředitelka Domova Yvona Andělová, podle které je Květoslava Grmelová příkladem skromnosti a pozitivního přístupu k životu. „Právě lidé tohoto ražení se dožívají nejvyššího věku. Pro svou laskavost a onen pozitivní přístup je mezi ostatními velmi oblíbená. Stále se zajímá o dění doma i ve světě a v našem zařízení se zapojuje do všech aktivit,“ všimla si Andělová, která má bohaté zkušenosti s prací se seniory.
Středeční oslava narozenin se nesla v duchu neustálého překvapování. Stále vitální seniorka přijala početné gratulanty s upřímnou radostí a v dobré náladě. „Jééé, starosta!“ rozzářila se Grmelová, když jí květiny předával Milan Marek z Drahan. Spolu s ním přijeli také hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, starosta Plumlova Adolf Sušeň a četní zástupci médií. Od personálu domova pak dostala veliký dort. „To jsem opravdu nečekala, všem strašně moc děkuji, to si fakt ani nezasloužím,“ reagovala maminka jednoho syna a pětinásobná babička, která zažila obě světové války, nástup i pád komunistického režimu a další zlomové okamžiky historie. „Dožít se tak úctyhodného věku a být přitom v takové kondici jako je paní Grmelová, to je skutečně úžasné. Přeju jí především zdraví, a aby co nejvíce času strávila v kruhu svých blízkých,“ nechal se slyšet Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje. „Žádný recept na dlouhověkost nemám. Celý život jsem si ale vařila čaje z bylinek, tak možná tím by to mohlo být. Taky jsem se nikdy nebála práce a důležité je i pozitivní myšlení,“ prozradila Květoslava Grmelová.
Narodila se do rodiny krejčího a porodní báby, měla čtyři sourozence. Vyučila se švadlenou a v tomto oboru také po celý život pracovala. Nejprve šila u sebe doma s otcem, později byla zaměstnána ve zdejší pobočce OP Prostějov. V Drahanech i širokém okolí je známá jako zanícená sokolka a také výborná zpěvačka i herečka. Působila ve zdejším ochotnickém souboru a krásně zpívala na chóru v kostele. Navíc ráda sportovala, chodila do Sokola i lyžovala. Až do vysokého věku si paní Květoslava uchovala živý zájem o dění kolem sebe i manuální zručnost. „Na oslavu stých narozenin si dokonce ušila šaty,“ uvedla na její adresu vnučka.
Přestože je Květoslava Grmelová stále komunikativní, zdraví už jí neslouží tak, jak by si představovala. Trápí ji zejména to, že nemůže sama chodit. „Říkala jsem si, že tak do konce roku bych to tady mohla vydržet a pak běž, babko!“ poznamenala s úsměvem oslavenkyně, která hned vzápětí poděkovala personálu domova v Soběsukách za vzornou péči.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

  • Legendy na Přehradě
  • Hořava cup
  • kvh
  • fokus
  • supersektor
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

Předpověď počasí

Předpověď počasí

Přidejte si nás na Facebooku

Anketa - hlavní

A JAK VÁM SE LÍBÍ V RESTAURACI LÁZNĚ?

Fotbalový sumář
Volejbalová horečka
Prostějovská basketmánie
Ceník inzerce
Hokejový servis
2017 vitejte na svete banner
Speciály Večerníku
2016 jak sel cas banner
2016 stiny minulosti banner

2017 tv pohoda banner

Barometr

Léto budiž pochváleno!

To kalendářní sice do Prostějova ještě nedorazilo, ovšem to kulturní ano! Prostějovské léto 2018 začalo uplynulý čtvrtek, a to pěkně zostra. Kapela Slza přilákala na náměstí T.G. Masaryka přes tisícovku mladých lidí, kteří při koncertu vytvořili bouřlivou atmosféru. A to předtím proběhl kurz první pomoci...

Otevřená okna se vymstila.

Kriminální policie vyšetřuje otřesný případ z Kostelce na Hané. Zatím neznámý muž tam předminulý víkend vnikl otevřeným oknem do rodinného domu v centru města a přinutil spící ženu k sexuálním praktikám. Zatím v tuto chvíli není jasné, zda šlo o náhodu nebo šel násilník najisto.

Osobnost týdne

JANA GÁBOROVÁ
Referentka vnějších vztahů prostějovského magistrátu se na popáté dočkala. Bývalá reportérka Českého rozhlasu, která funguje jako tisková mluvčí statutárního města Prostějov, byla zvolena do Rady ČTK, kam ji nominovalo hnutí Svoboda a přímé demokracie Tomia Okamury.

gaborova

Číslo týdne

 -229
Vývoj nezaměstnanosti v Prostějově dospěl k dalšímu rekordnímu číslu a také zajímavému faktu. Aktuálně je totiž bez práce 1 861 lidí, což je historicky nejméně, ale hlavně je tu druhý podstatný fakt. Počet registrovaných volných míst je na „pracáku“ 2160, což je tedy o necelé tři stovky více! Nejsou holt lidi. A hned tak nebudou...

Výrok týdne